алергія

Алергія на фрукти, тварин, ліки, синтетику, – правда від алерголога

Які алергени є найрозповсюдженішими в Україні? Які овочі, фрукти та ягоди найбільш алергенні? Чому з'являється алергія на синтетичні тканини та на холод? Чи можна тримати тварину, якщо в тебе на неї алергія?

На запитання пацієнтів про різні види алергії відповів лікар-алерголог, доктор медичних наук, професор кафедри клінічної, лабораторної імунології та  алергології НМАПО імені П.Л.Шупика Юрій Бісюк.

З чим пов’язане різке збільшення людей, які хворіють на алергію?

Люди стали хворіти на алергію більше через урбанізований спосіб життя. Суспільство обирає майже стерильне місце для житла, купує антибіотики та споживає в їжу гіпоалергенні продукти. Це ізолює організм від зовнішнього світу і підвищує ризик виникнення алергічної реакції від будь-чого. Натомість кількість алергіків у селах в Україні нижча за міську статистику.

Є декілька досліджень, які підтверджують, що сучасний спосіб життя збільшив кількість алергохворих. У США проводили дослідження у поселеннях амішів, які за медичними даними взагалі не мали алергіків у спільноті і з’ясували, що житло цих людей побудоване таким чином, що постійно має контакт з амбарами в яких тримають худобу. Так  вчені з’ясували, що імунна система, яка не контактує з різними бактеріями та вірусами, розвивається ізольовано, а це може викликати алергію.

Які алергени є найрозповсюдженішими в Україні?

Алергії, які найчастіше зустрічаються в українців умовно можна поділити на декілька груп:

  • пилок рослин (бур’янні: амброзія, полин),
  • цвітіння дерев (береза, липа),
  • лугові трави (тимофіївка лугова).

Із харчових алергенів перше місце –  молоко, курячі яйця та горіхи.

Серед фруктів алергенними є персики та яблука.

Алергія на персики може бути не істиною (первинною), а проявом алергічного орального синдрому. Тобто, при контакті ротової порожнини з фруктом організм реагує на білки персика, через те що їх структура схожа на структуру пилку берези. Таким чином, у пацієнта виявляють ознаки перехресної алергії, тобто істина алергія у хворого не на персик, а на пилок берези.

Які овочі, фрукти та ягоди найбільш алергенні?

На першому місці в Україні – молоко і яйця. Серед овочів –  диня. Фрукти: персик, яблуко. Полуниця, незважаючи на поширену думку, не такий поширений алерген, і на неї алергію мають лише 1-2%.

Чому з’являється алергія на синтетичні тканини?

Алергічні прояви, що з’являються від контакту з синтетичними тканинами, називають алергічний контактний дерматит. Він виникає через те, що хімічні сполуки, які втираються в шкіру, з’єднуються з білками і викликають алергічну реакцію. Для підтвердження діагнозу проводяться патч-тести. Це пластирі, які мають віконце, на яке капають хімічні сполуки. Це 30 основних хімічних сполук, які найчастіше призводять до розвитку алергічного контактного дерматиту.

Чи можна тримати тварину, якщо в тебе на неї алергія?

Можна, якщо правильно лікуватись. Але, звичайно, краще ізолювати алерген.

Як вберегти себе від алергічних реакцій на ліки?

Потрібно завжди попереджати лікарів, яку групу препаратів ви приймали, який препарат, хто вводив, у якому місці було введення. Якщо препарат, на який у вас була реакція, не має аналогів, лікарі можуть вводити ліки за  спеціальними схемами. Міжнародні протоколи дозволяють ввести препарат за допомогою десенсабілізації, тобто дуже маленькими частинами протягом дня. Це дозволяє ввести всю дозу препарату та уникнути алергічної реакції в пацієнта.

Для діагностики реакцій існує  покрокова схема:

  1. шкірні прик-тести,
  2. внутрішкірні тести (підшкірні тести).

Що таке холодова алергія?

Це називається холодова кропив’янка. Часто виникає у пацієнтів на вулиці.  Для діагностування холодової алергії потрібно прикласти кубик льоду до відкритої ділянки тіла та потримати 15 хв та подивитись на реакцію. Інколи холодову алергію плутають з набряком пальців при холоді. Це може бути ознакою якогось аутоімунного захворювання, тому для діагностики варто звернутися до лікаря.

Чи може один вид алергії спровокувати появу іншого?

Так. Якщо в людини є одна алергія, то ризик появи іншої значно вищий. Чому? Тому що імунна система вже готова реагувати на будь-які речовини і починає синтезувати імуноглобуліни. Часто ми бачимо пацієнтів, які мають алергію майже на все. Таке явище в медицині називають полі сенсибілізацією. При такому діагнозі пацієнт має бути особливо обережним і при появі будь-яких симптомів алергії повинен одразу звертатися за допомогою до лікаря.

Чи потрібно дотримуватись особливої дієти при алергії?

Якщо ваша алергія викликана певними продуктами, то саме їх необхідно виключити з раціону. Складніше, коли алергія, наприклад, на пилок рослин – амброзію, полин і соняшник. Із ними може бути перехрест на багато харчових продуктів, серед яких можуть бути яблука, персики, кавун, ківі, горіхи. Перехрест спровокований тим, що навіть коли сезон цвітіння амброзії закінчується, залишається велика концентрація алергенів у повітрі, які провокують появу специфічних імуноглобулінів в організмі хворого та призводять до реакції на продукти. Молекулярна діагностика здатна визначити перехрест та виключити продукти, які мають перехрест з істиною алергією.

 

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook