Дуже часто чоловіки легковажно ставляться до здоров’я простати та ігнорують профілактичні огляди. Найбільше, що лякає, – це рак простати. Але є й інші небезпечні захворювання простати, які можуть завдати серйозних проблем чоловічому здоров’ю. Зокрема, аденома простати і простатит. Часто чоловіки звертаються до лікаря, коли симптоми хвороби роблять життя нестерпним: доводиться часто ходити в туалет, а при сечовипусканні відчувається біль.
Фахівці Центру громадського здоров’я МОЗ України розповіли, за якими симптомами можна розпізнати аденому простати і простатит, чим небезпечні ці хвороби та як їх лікувати.
Аденома простати
Аденома простати – це доброякісна гіперплазія передміхурової залози, тому аденом ще можуть позначати абревіатурою ДГПЗ. Простими словами, не ракове збільшення передміхурової залози. Оскільки уретра (трубка, через яку сеча з сечового міхура виводиться з організму) проходить безпосередньо через передміхурову залозу, збільшення простати при аденомі здавлює уретру, що утруднює і часто спричиняє хворобливе сечовипускання.
Якщо проігнорувати симптоми і своєчасно не звернутися до лікаря, аденома простати може призвести до серйозних ускладнень:
- Затримка сечі або нездатність мочитися, що виникає раптово.
- Інфекції сечовивідних шляхів.
- Камені сечового міхура.
- Ураження нирок.
Щоб визначити найкращий метод лікування аденоми простати, необхідно проконсультуватися із лікарем. Лікування може бути медикаментозне або хірургічне.
Простатит
Близько 10-12% чоловіків незалежно від віку стикаються з простатитом у певний період життя. Тому простатит вважається найпоширенішим захворюванням органів чоловічої репродуктивної системи.
Найчастіше страждають на простатит чоловіки віком від 30 до 60 років. Тривалий час це захворювання може протікати безсимптомно, таким чином переходити у хронічну форму і викликати ускладнення.
Про простатит можуть свідчити такі симптоми: підвищення температури тіла, озноб, часте сечовипускання, печіння під час сечовипускання чи утруднене сечовипускання, зниження лібідо, швидка еякуляція, загальна слабкість.
Причини виникнення простатиту
Суттєво підвищують ризик розвитку простатиту такі фактори:
- сидячий і малорухливий спосіб життя;
- стрес;
- переохолодження організму;
- часті запори;
- тривале утримання від статевого акту або навпаки – гіперактивність;
- наявність шкідливих звичок (куріння, алкоголь, наркотики);
- ускладнення венеричних захворювань;
- неправильний спосіб життя і некорисне харчування.
- бактеріальні інфекції;
- аномалії розвитку статевих органів;
- травми;
- ендокринні та аутоімунні захворювання;
- інші патології.
Якщо простатит не лікувати, він може призвести до ускладнень:
- Бактеріальна інфекція крові (бактеріємія).
- Запальні процеси у придатку сім’яника (епідидиміт).
- Абсцес передміхурової залози (коли порожнина простати стає заповнена гноєм).
- Еректильна дисфункція та чоловіче безпліддя.
Якщо з’явилися ознаки простатиту, потрібно негайно звернутися до уролога. Після обстеження та здачі аналізів, лікар може поставити точний діагноз і призначити необхідне лікування.
Як зберегти чоловіче здоров’я
Існує низка порад, які допоможуть зберегти чоловіче здоров’я та запобігти таким захворюванням як простатит та аденома простати.
- Ведіть регулярне статеве життя, при цьому не нехтуйте контрацептивами.
- Уникайте переохолоджень та фізичних перенавантажень.
- Стежте за своїм харчуванням, щоб воно було якісним та збалансованим.
- Ведіть активний спосіб життя, регулярно займатися фізичними вправами.
- Виділяйте достатню кількість часу на сон і відпочинок.
- Відмовитеся від шкідливих звичок (куріння, надмірне вживання алкоголю).
- Уникайте регулярних стресових ситуацій.