Здоров'я та краса Консультація лікаря

Менструальний цикл: що є нормою, а що порушенням

Існують певні норми менструального циклу. І якщо ви в них “не вкладаєтеся”, це є серйозним приводом звернутися до лікаря.

Що таке нормальний менструальний цикл, і чому він порушується, для Район.Медицина розповіла лікарка акушерка-гінекологиня медичного центру «MEDICAL+» Олена Кропивська.

– Пані Олено, який менструальний цикл вважається нормальним?

– Він індивідуальний для кожної жінки, але має певні межі. За тривалістю від 21 до 35 днів він повинен складати 4-5 днів, по інтенсивності в нормі жінка втрачає до 80 мілілітрів крові. Будь-які відхилення цих показників можна вважати порушенням менструального циклу. Якщо жінка відчуває болі, втрату працездатності – це теж не нормально.

 Наскільки ця проблема є актуальною? Чи існує певна статистика, скільки жінок страждає від того, що місячні не регулярні?

– Наразі це дуже актуальна тема. Якщо взяти всі гінекологічні захворювання, порушення менструального циклу складає 20%, це високий показник.

Щодо вікової категорії, це проблема молодих жінок чи більш зрілих?

– Не можна однозначно сказати, адже по-різному звертаються, з різними скаргами. Молодші частіше звертаються з відсутністю менструації, а більш зрілі – з рясними виділеннями, болями, з порушеннями функції інших органів та систем.

 У дівчат, у яких тільки починаються менструації, цикл є регулярним?

– Перша менструація у дівчинки називається «менархе», впродовж 1 – 1,5 року триває встановлення функцій. Тут не повинно бути тривог, це нормально. Зараз дівчата значно раніше починають менструювати,  в 10-12 років, коли раніше було 13-15.

 Від чого це залежить: екологія, урбанізація, спосіб життя?

– Швидше всього всі ці фактори: екологія, стреси, урбанізація, харчування, генетика.

 Чи помолодшали клімакси?

– Для нашого регіону початок клімактеричного періоду складає 47-52 роки. Звісно, є жінки, які і в 42 звертаються зі скаргою. Це все також пов’язано зі способом життя, адже часто жінки працюють на двох роботах, тягнуть на собі господарство, недосипають, стресують.

 Як зрозуміти, що цикл збився?

– Кожна жінка повинна вести календар. Якщо жінка відмічає, що менструація проходить не щомісяця, тобто раніше 21 дня чи пізніше 35 днів. Якщо менструація триває до 3 днів і понад 7 днів. Якщо велика інтенсивність втрати рідини. Хочу наголосити, що навіть коли жінка звертається до сімейного лікаря, в нього є опитувальники, де є 4 запитання, які повинні поставити: скільки крові втрачаєте, чи прокидаєтеся вночі для зміни засобів гігієни, чи маєте слабкість і зниження працездатності, чи виставляли вам коли-небудь діагноз анемії. Якщо з цих запитань хоч на одне є ствердна відповідь, потрібно запідозрити в неї збій циклу.

 Чи повинен викликати занепокоєння одноразовий збій менструації?

– Жінка повинна звернути увагу, чому це відбулося: після стресу, фізичні навантаження, зміна у харчуванні, кліматі, хронічна втома, порушення режиму сну, прийом ліків, вживання алкоголю, різка втрата чи набір ваги, запальні захворювання органів малого тазу, органів ендокринної системи, перельоти. Це може призводити до збою менструації.

 Як нормалізувати місячні, та чому це важливо?

– Збій менструального циклу – це «дзвіночок», що в організмі жінки щось не так, тому кожна з нас повинна стежити за цим. Це може бути ознакою прихованої патології чи захворювання.

 Чи можливо таке, що довгий чи короткий цикл у жінок зумовлений генетично?

– Так, генетичний фактор дуже важливий, але менструальний цикл все одно повинен вкладатися в норму. Не потрібно терпіти незручності, краще звернутися до лікаря. Хворобі краще запобігати, ніж її лікувати. Жінка, яка живе статевим життям, повинна звертатися до гінеколога раз на 6 місяців, у клімактеричному періоді – 1 раз на рік.

Дата публікації: 06.09.2021 img Поділитися