картопля

Чому картоплю варто їсти холодною, – пояснює експерт

Ви здивуєтеся, але картоплю варто їсти холодною. А ще краще - сирою. І цьому є наукове обґрунтування. У чому суть і як це працює, пояснює експерт зі схуднення.
Чому варто їсти холодну картоплю, а не гарячу, – у своєму блозі пояснює експерт зі схуднення Віктор Мандзяк.

Чому не варто гріти вчорашню картоплю?

Якщо тобі захочеться їсти, і ти, згадуючи, як жінка зранку чистила картоплю, з повним ротом слини полізеш в холодильник, бувши впевненим побачити в ньому баняк з “бульбою в мундирі”. Ти той баняк там, звісно, знайдеш. Викладеш бульбу на тарілку і засунеш в мікрохвильовку. От останнє я б не робив, і справа не в тому, що випромінювання нас повільно вбиває. Але давай не будемо пхати сина поперед себе в пекло, почнемо з самого-самісінького початку…
Картопля, як і будь-який харчовий продукт, містить в собі калорії. Калорії картоплі — це в основному крохмаль. В тонких кишках безшерстого примата крохмаль атакують ферменти, розщеплюючи його до глюкози. Глюкоза всмоктується і… не знаю, чи їв ти сьогодні бульбу, але якщо так, то, може, саме зараз картопляна глюкоза допомагає нейронам твого мозку осмислювати цю мою писанину.
Я думаю, не варто тебе переконувати, що надлишок калорій, навіть якщо це вельми мила бульбина, зберігається в тілі. Якщо таких “збережень” багато, кажуть, зайва вага, якщо ще більше — ожиріння.

Секрет – у резистентному крохмалі

Ти пробував колись їсти сиру картоплю? Чому дивуєшся? Сиру моркву можна, а сира картопля — нонсенс? Що за дискримінація за картопляним признаком? Не хвилюйся, їсти сиру бульбу не шкідливо, ба більше, корисно. Пояснюю, чому.
Молекули глюкози в цьому сирому коренеплоді так цупко зв’язані, що ферменти тонкої кишки не можуть ті зв’язки розірвати. Науковці такий крохмаль називають резистентним (РК).
І от цей РК показує дулі ферментам тонкої кишки, проходить транзитом через цей відділ ШКТ і попадає до рук жителів товстої кишки — мікробіому. А ці хлопаки панькатись не будуть, вони метаболізують РК, правда не до глюкози, а до жирів, точніше до коротколанцюгових жирних кислот (ацетат, пропіонат, бутират і валерат). Звісно, ці жири, як і глюкоза, калорійні. Але.
  • По-перше, РК в товстому кишківнику засвоюється не повністю, тобто ми втрачаємо калорії з гівном, що вельми позитивна річ, враховуючи периметр талії землянина 21 віку.
  • По-друге, оці всі бутирати вельми корисні для організму: знижують ризик діабету, деяких видів раку тощо.
Якщо щурів загодовувати РК, вони худнуть. Ми не щурі, і ті кінські дози РК, які дослідники давали маленьким хвостатим ссавцям, людина отримати зі звичайної їжі не зможе, але факт, погодься, цікавий.
Але є одне вагоме “але”. Сира бульба — варіант хороший, але несмачний. Так, крохмаль щойно звареної чи запеченої картоплі з легкістю розщеплюється і всмоктується у вигляді глюкози. Але якщо потерпіти і дозволити бульбі охолодитись, а потім ще запхати в холодильник на годину-другу, то резистентного крохмалю стає набагато більше.
Як бачиш, холодна бульба позитивно впливає на здоров’я і масу тіла. Тому, як часто пишуть на обгортці морозива, споживай охолодженим.
Радимо також прочитати:
 Автор – Віктор Мандзяк — той, що силкується пізнати цей світ
Література: Resistant Starch: Promise for Improving Human Health: Adv. Nutr.; 2013.
Сторінка в iнсті: https://www.instagram.com/viktor_mandziak/
Телеграм-канал: https://t.me/mandziak_viktor

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook