Що таке емоційна безпека?
Уявіть, що ви говорите про свої почуття, і вас розуміють і підтримують, замість того, щоб критикувати або зневажати. Ось кілька прикладів, що таке емоційна безпека:
- Коли тобі сумно… І хтось обіймає тебе, кажучи: “Я розумію, тобі зараз важко”, а не вказує на те, що плакати – це слабкість або “подивися на себе, яка ти негарна, коли плачеш”.
- Коли ти хвилюєшся… І тобі кажуть: “У твоїй ситуації хвилювався би кожен, усе буде добре”, замість того, щоб звинувачувати тебе в проблемах” “Сам винен, раніше треба було думати, треба думати головою, а не одним мсіцем”.
- Коли ти ображаєшся… І тебе запитують: “Щось не так? Можливо, я чимось тебе образив?”, а не відмахуються від твоїх почуттів, мовляв “на ображених балкони падають, досить дутися”.
- Коли дитина не рада новонародженому братику чи сестричці… І ти говориш: “Я люблю тебе так само, як і завжди і буду любити”, замість криків “не смій такого казати”.
- Коли дитина чогось боїться… І ти кажеш: “Розкажи, що тебе лякає. Я тебе розумію”, а не ігноруєш її страхи “це все дурниці, ти що – боягуз?”.
- Коли дитина сердиться… І ти визнаєш: “Це справді могло тебе розсердити і засмутити”, замість того, щоб забороняти їй виражати емоції.
- Коли ти втомилася, ледь жива… І тобі кажуть: “Ти так багато зробила. Як я можу тобі допомогти?” замість того, щоб звинувачувати, що “цілий день вдома і нічого не робиш”.
Емоційна безпека – це коли поруч є люди, які чують і розуміють тебе, не засуджують твої почуття або емоції. Це про прийняття, підтримку, розуміння.
Емоційна безпека дитини. Важливий текст, який варто прочитати усім батькам
Як зробити вдома атмосферу емоційної безпеки
Ти можеш стати такою опорою для своїх близьких, особливо для дітей. І навіть якщо у твоєму дитинстві чогось бракувало, ти можеш змінити це і дати своїй дитині те, чого не мала сама.
Створення емоційно безпечного середовища для твоєї дитини або для будь-якої близької людини – це не просто про висловлювання слів підтримки, а про створення основи довіри та взаєморозуміння. Це дозволяє людині відчувати себе цінною та важливою, розуміючи, що її емоції та переживання мають значення.
Як це можна зробити?
- Активне слухання. Зосередься на тому, що говорить людина, намагаючись зрозуміти її переживання, не перебиваючи та не пропонуючи відразу рішення.
- Відкритість та чесність. Ділися своїми думками та почуттями, показуючи приклад відкритого емоційного спілкування.
- Позитивне підкріплення. Похвала та підтримка можуть значно підвищити самооцінку людини, особливо дитини, та допомогти їй відчути себе у безпеці та цінною.
- Емоційний відгук. Висловлюй свої емоції відповідно до ситуації, показуючи, що ти співпереживаєш та поділяєш почуття іншої людини.
- Підтримка автономії. Заохочуй близьких до самостійності та прийняття власних рішень, підкріплюючи їхню впевненість у собі.
Навіщо потрібна емоційна безпека?
Створення емоційно безпечного простору має критичне значення для емоційного та психологічного розвитку дитини, а також для підтримки здорових стосунків у дорослому житті. Це допомагає розвивати емоційний інтелект, вчить конструктивно справлятися зі стресом та конфліктами, а також сприяє формуванню стійкості до життєвих викликів.
Пам’ятайте, що кожен може стати джерелом позитивних змін в житті іншої людини, надаючи підтримку та розуміння. Станьте для своєї дитини, друга чи будь-кого, хто потребує підтримки, тією особою, яка приносить емоційну безпеку та любов.