День Соборності України – державне свято, яке відзначаємо 22 січня. Цього дня понад 100 років тому об’єдналися в одну державу всі українські землі, які були століттями відірвані одна від одної.
22 січня 1919 року на Софійському майдані у Києві було проголошено Акт Злуки Української Народної Республіки та Західноукраїнської Народної Республіки.
22 січня дня також згадують ще одну подію: 22 січня 1918 року було прийнято ІV Універсал Української Центральної ради, що проголошував повну незалежність Української Народної Республіки.
Найпотужнішим символом соборності після Акту злуки став живий ланцюг у 1990 році. Саме в той час Україна активно боролася за відновлення незалежності.
Проголошення Акту злуки: як це було
Ідея соборності України
Ідея соборності бере початок від об’єднання давньоруських земель навколо князівського престолу в Києві. Протягом століть за соборність України боролися гетьмани Богдан Хмельницький, Іван Мазепа, Петро Дорошенко, Пилип Орлик. У XVIII — початку XX ст., коли українські землі були поділені між сусідніми державами: Польщею, Московією, Румунією, Австро-Угорщиною, ця ідея знайшла своє відображення у працях найкращих вітчизняних мислителів, оскільки для боротьби за свої національні інтереси Україні була вкрай важливою територіальна єдність.
Соборність України — це єдність усіх українців навколо головних ідей нашого майбутнього. Це неподільність наших земель: від Києва до Севастополя, від Донецька до Львова. Російська окупація недовговічна. Це агонія імперії, яка не має ні історичної, ні політичної перспективи.
Радимо також прочитати:
- Якою буде Україна після війни: “Ми ідемо до перемоги. І ми маємо дійти”
- Якою буде Україна після війни: “Перемога матиме кілька етапів”