Хочете розширити свій потенціал і змінити життя на краще? Усе починається з думок у нашій голові і нашої розмови з самим собою. Негативні переконання пригнічують наш потенціал; позитивні думки допомагають йому розширитись.
У чому суть позитивного мислення?
“Змініть свої думки – і ви зміните свій світ”, – Норман Вісент Піл, автор книги “Сила позитивного мислення”.
Ви, мабуть, в якийсь момент намагалися щось змінити, але результати виявилися не такими, як ви очікували.
Позитивне мислення не означає, що ви живете у казковому світі веселки та єдинорогів та ігноруєте неприємні життєві ситуації. Позитивне мислення означає, що ви реагуєте на незручні чи неприємні ситуації оптимістичніше.
“Позитивне мислення дозволить вам робити все краще, ніж негативне”, – Зіг Зіглар.
Наш розум – наш найбільший союзник і супротивник
У всіх нас є постійний потік думок, який керує нашим життям. Якщо більшість наших думок негативні, це означає, що наш погляд на життя песимістичний. З іншого боку, якщо наші думки позитивні – ми налаштовані оптимістично.
Дослідження, проведене Барбарою Фредріксон, дослідницею позитивної психології з Університету Північної Кароліни, показало, що люди повинні культивувати позитивні емоції та думки у своєму власному житті та в житті людей навколо. І не тільки тому, що це змушує їх почуватися добре у цей момент, але й тому, що це змінює людей на краще і спрямовує їх на шлях процвітання та здорового довголіття.
Коли позитивних емоцій не вистачає, люди застряють в одній точці
Багато експертів погоджуються, що ті, хто має здебільшого позитивний настрій, значно підвищують свої шанси на професійне зростання. Ось деякі з найпоширеніших переваг позитивного мислення для вашої кар’єри:
- Ви будете ефективніше взаємодіяти з іншими і краще ладнатимете зі своїми колегами.
- Вам буде легше отримати підтримку ваших ініціатив.
- Ви станете найкращим прикладом для наслідування, оскільки позитивний настрій – це магніт.
- Ви надихнете оточуючих рухатися у позитивному напрямку.
- Ви станете продуктивнішим.
- Ви побачите можливість там, де інші бачать лише проблеми.
- Ви бачитимете свої досягнення, а не зосереджуватиметеся на своїх невдачах.
- Ви більш ефективно справлятиметеся зі стресом на роботі.
- Ви станете витривалішим і швидше прийдете в норму.
Головні негативні думки, яких потрібно позбутися
Те, що ми говоримо самі собі, визначає наше життя і може відчинити або зачинити двері до можливостей, які ми маємо як в особистому, так і в професійному житті.
Ось кілька негативних переконань, від яких треба відмовитись:
1. «Я не можу»
Коли люди стикаються з важливими рішеннями, такими як розмова з начальством про можливість підвищення на посаді, обмірковування зміни кар’єри або навіть звільнення з роботи, вони вигадують безліч причин, щоб цього не робити. І ці аргументи здаватимуться абсолютно достовірними та правдивими.
Але якби вони дозволили собі заглибитися і побачити, що стоїть за «Я не можу», то виявили б, що однією із справжніх основних причин цього є страх — страх вийти за межі своєї зони комфорту, страх перед загрозою ризику.
Це могло статися через попередні події. Але ось у чому справа: просто тому, що у нас були погані події, які трапилися з нами в минулому, це не означає, що вони будуть постійно і що ухвалення нового рішення підірве все, що ми робимо.
Ви зможете! Як перемогти війну у своїй голові
2. «У мене немає часу»
Стівен Кові казав: «Більшість із нас витрачає занадто багато часу на те, що терміново, і мало – на те, що важливо».
Правда, що ми не можемо керувати часом, він нам непідвладний. Однак ми можемо керувати своїм вибором, пріоритетами та енергією. Можливо, люди кажуть собі: «Я не маю часу», бо в глибині душі вони не хочуть змін через страх. Або, можливо, їм потрібно зрозуміти, наскільки вони задоволені своєю ситуацією і як це впливає на їхню здатність рухатися вперед.
Нам усім потрібно брати на себе особисту відповідальність, тому що, зрештою, життя, яким ми живемо зараз, є прямим результатом наших власних дій.
3. “Це може спрацювати для інших, але не для мене”
Ця думка виникає через те, що люди вважають себе недостатньо добрими. Простіше кажучи, вони мають занижену самооцінку. Вірячи в це, вони роблять величезні помилки і передбачають гірше, навіть не даючи можливості спробувати. За цим стоїть страх невдачі. Вони можуть думати про те, як зміниться їхнє життя і що інші люди скажуть або подумають про них, якщо вони зазнають невдачі.
Коли вони думають: «Це може спрацювати для інших, але не для мене», це справді стосується низької самооцінки. Але навіть якщо вони не мають навичок або інструментів для досягнення того, чого вони хочуть зараз, вони завжди гідні того, чого хочуть.
Правда в тому, що всі ми рано чи пізно стикаємося зі страхом невдачі, – це природно. Але ми маємо розуміти, що немає навчання, якщо немає помилок. Невдача – це частина успіху та зростання. Нам просто потрібно зіткнутися зі страхом, зробити крок уперед і бути відкритими, щоб засвоїти уроки з досвіду чи ситуації.
Як практикувати позитивне мислення у своєму житті
Коли у нас з’являються негативні думки, їх важко зупинити. Ми всі були в такій ситуації хоч раз. Зміщення нашої уваги на позитивні думки — єдиний спосіб уникнути сповзання спіраллю, яка не принесе позитивних результатів.
Ось кілька способів, які допоможуть позбутися негативних думок:
- Складіть список як мінімум із трьох речей, за які ви вдячні. Подяка допомагає усвідомити все хороше та позитивне, що у вас вже є в житті. Неможливо одночасно бути вдячним та негативним.
- Оточіть себе позитивними людьми. Якщо ви колись відчуєте, що застрягли у негативній точці життя, зателефонуйте комусь, кому довіряєте — тому, хто може допомогти вам поглянути на речі в перспективі і не підживлюватиме негатив.
- Перетворіть негативну розмову із самим собою на позитивну. Наша негативна розмова з самим собою може укорінитися, і ви перестанете це помічати. Адже легко думати про свої помилки та лаяти себе. Коли ви зловите себе на негативних думках, просто зробіть паузу на кілька хвилин, зробіть кілька глибоких вдихів і почніть замінювати ці негативні думки більш позитивними. Наприклад: замініть “Я так погано роблю _____” на “Я знаю, що чим більше я пробую, тим краще у мене це вдається”, або “Це не так”. Не виходить, як планувалося, але якщо спробую ще раз, я побачу поліпшення».
Якщо ви схильні до негативного світогляду, не чекайте, що станете оптимістом відразу. Згодом ваш внутрішній діалог почне переходити до прийняття себе та прийняття інших.
Якщо ви налаштовані оптимістично, вам буде легше впоратися зі стресом більш конструктивно та продуктивно.