Чому улюблена музика псує здоров’я

Неправильні навушники + неправильна гучність = втрата слуху. На думку експертів, найкращий спосіб захистити свій слух – дотримуватися правила «60 на 60».

Слухати музику щодня може бути дуже небезпечно. Чому, пояснює лікар-отоларинголог Олексій ВІГОВСЬКИЙ.

Прийнято вважати, що найтихіший звук, який може почути людське вухо, – 10–15 дБ. Звичайна спокійна розмова оцінюється у 35 дБ, а шепіт – 20 дБ. Крики гучністю 60 дБ можуть викликати відчуття дискомфорту. Небезпечними є звуки 90 дБ (це, наприклад, гучність гудка поїзда). До порівняння: гучність смартфонів та плеєрів може становити 105 дБ. При цьому музику у навушниках ми чуємо щодня і часто на максимальній гучності. Це дуже небезпечно для слуху!

– Відомо, що вплив звуку гучністю 85–90 Дб (75% звучання сучасного плеєра) протягом 15 год на тиждень (2 год на день) через 10–12 років призводить до стійкого зниження гостроти слуху і появи інтенсивного шуму у вухах, – каже лікар. – Тобто якщо в 13 років підліток почав слухати музику щодня на значній гучності, то в 25 років у нього неухильно і, що найсумніше, непоправно почне погіршуватися слух, з’явиться шум у вухах.

Одноразова дія звуку силою 100–110 дБ (гучність рок-концерту, вуличний шум, шум будівництва) протягом 1–2 год вимагає 24–72 год для відновлення слухового аналізатора.

Чому? Після нетривалого впливу звуку гучністю 80 дБ клітини внутрішнього вуха мають властивість швидко відновлюватись, дещо знижується гострота слуху.

– При багаторазовому впливі шуму клітини сильно пошкоджуються, а при постійному вже не відновлюються, – пояснює ЛОР. – Як наслідок, кожен 10-й слухач музики, не зважаючи на вік, має порушення слуху.

Але це ще не все: до лікаря меломани звертаються тільки тоді, коли навколишній світ уже втратив значну кількість звуків. У такому разі необхідний слуховий апарат.

Негативний вплив на слух мають так звані навушники-таблетки: що менший навушник, то сильніше звукові хвилі тиснуть на барабанну перетинку. Без шкоди для здоров’я музику в накладних навушниках можна прослуховувати не більше 1 год на добу, а в навушниках-вкладишах – не більше 30 хв.

Якщо хочете зберегти свій слух – не нехтуйте елементарними правилами: придбайте якісні навушники, які приглушують зовнішній шум; не виставляйте звук на максимум.

На думку експертів, найкращий спосіб захистити свій слух – дотримуватися правила «60 на 60». Тобто музику слухати на гучності 60% від максимальної і не більше 60 хв на день. Пам’ятайте: погіршення якості слуху може залишатися довгий час не помітним, але з віком проблема проявиться.

 

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook