Відповідь на запитання – як правильно кашляти – може здаватися дивною. Але, на жаль, мало людей дотримуються усіх рекомендацій щодо правильного кашлю. Існує навіть таке поняття, як етикет кашлю — це правила поведінки людини із кашлем, що запобігають розповсюдженню інфекцій повітряним і крапельним шляхом.
Кашель є рефлексом, який допомагає очистити горло і дихальні шляхи. Його контролює центральна нервова система. Кашель є симптомом багатьох захворювань, у тому числі патологій органів травлення, кровообігу, психогенний тощо. Може виникати у здорових людей, коли у дихальні шляхи потрапляють сторонні тіла або подразники. Але найчастіше кашель свідчить про ураження дихальних шляхів і є супутником багатьох інфекційних захворювань:
- грип,
- ГРВІ,
- кашлюк,
- кір,
- туберкульоз легень,
- легенева форма чуми,
- легенева форма туляремії тощо.
Цікаві факти про ГРВІ і кашель
- У середньому 6 із 60 років життя людина хворіє на ГРВІ;
- ГРВІ — найчастіша причина звернення до лікаря в усьому світі;
- ГРВІ – це більш ніж 140 різних вірусів;
- вірус респіраторної інфекції в організмі людини може бути без появи будь-яких симптомів до 10 днів;
- один із 3 частих симптомів ГРВІ – кашель;
- кашляти можуть не лише ссавці, а й риби;
- під час кашлю повітряний потік у дихальних шляхах сильніший за ураган, його швидкість практично дорівнює крейсерській швидкості пасажирського літака Boeing-747 і може досягати 800 км/год;
- фармацевтична компанія Barer AG у 1898 році запропонувала лікувати кашель героїном, і впродовж 15 років новий медикамент охоче пропонували хворим;
- у 2001 році британець Чарльз Інгрем втратив виграш в 1 млн фунтів на шоу «Хто хоче стати мільйонером» і отримав більш як рік умовного ув’язнення через кахикання свого товариша у глядацькому залі: як з’ясувалося згодом, друг таким нехитрим способом підказував гравцеві правильні відповіді.
Якщо ви кашляєте, дотримуйтесь таких рекомендацій
Кашель – основний спосіб поширення вірусів. За один раз людина вичихує або викашлює 40 тисяч дрібних крапельок слини, які містять збудників захворювання.
- Під час кашлю та чхання затуляйте рот і ніс одноразовим носовичком або серветками. Не торкайтеся руками обличчя (очей, носа, губ). Після використання носовичок чи серветки викиньте в урну для сміття.
- Кашляйте і чхайте у згин ліктя за відсутності серветки чи носовичка. Прикривання рота і носа долонею призводить до поширення інфекції через руки і побутові предмети. Якщо вже так сталося — слід потім помити руки з милом. За відсутності такої можливості — користуйтеся антисептиками з вмістом не менше 70% спирту.
- Залишайтеся вдома, якщо почуваєтеся зле. Не забувайте, що COVID-19, грип і ГРВІ нікуди не зникли, тож за можливості дотримуйтесь фізичної дистанції та носіть маски в громадських місцях.
Post Views: 35