Звісно, усі ми хочемо бути здоровими і щоб здоровими зростали наші діти. А для цього потрібно вживати достатню кількість вітамінів та мікроелементів. Нам реклама пропонує випити пігулочку та отримати все необхідне. Чудова ідея! Так, але… У чому небезпека вживання вітамінів, і кому вони дійсно необхідні, пояснює лікарка-педіатриня Наталія Суханова.
Обережно: вітаміни
Благо (а можливо біда) нашого фармацевтичного ринку — це велика кількість різнокольорових, гарненьких коробочок, які обіцяють ВСЕ покращити, пришвидшити і простимулювати. А так хочеться, щоб малюк краще їв, рідше та легше хворів, був слухняним та радісним, спокійніше спав і т.п. Яка велика спокуса вирішити всі ці потреби маленькою симпатичною таблеточкою або солодким сиропчиком!
Хочеться відзначити, що більша частина полівітамінів зареєстрована як біодобавки, відповідно за їх склад і властивості відповідає лише виробник. Контроль за якістю і клінічним ефектом здійснює лише виробник (якщо здійснює). Серйозними дослідженнями їхніх властивостей, побічних ефектів ніхто не займається і відповідно все, що вам обіцяють, — це лише фрази з категорії “а нам допомогло”.
Окрім цього, на сьогоднішній день відомо, що потреба в вітамінах та мікроелементах у кожної людини індивідуальна (залежить генетичних особливостей, віку, фізіологічних параметрів, способу життя, фізичної активності, загального стану здоров’я, харчових звичок і т. д.)
Кому потрібно додатково вживати вітаміни
Якщо ви або ваші дітки здорові і ви не “сидите” на тривалій монодієті, маєте доступ до різноманітної їжі, то скоріш за все вітаміни та полівітаміни вам не потрібні! Вітаміни ми одержуємо з БУДЬ-ЯКОЮ їжею. Вітаміни є і в овочах і фруктах (ви про це точно знаєте), і в зернових продуктах, і бобових, і в молоці і яйцях, і в м’ясі і рибі, і навіть в олії. Харчуючись повноцінно, піклуючись про харчове розмаїття в вашій сім’ї, виховуючи правильні харчові навики і здорову харчову поведінку у дитини, ви робите неоціненний внесок в здоров’я всієї вашої сім’ї. Повірте, що ніяка таблеточка вам цього не замінить!
Існує ряд фізіологічних станів (період раннього дитинства, вагітність, пубертатний період, старість), коли дійсно рекомендується додаткове вживання окремих вітамінів (наприклад, вітаміну Д).
При деяких хронічних захворюваннях, при тривалому прийомі певних лікарських засобів, а також при жорстких обмежуючих тривалих дієтах може виникнути реальний гіповітаміноз. Але тоді необхідна консультація лікаря, діагностика гіповітамінозу і його корекція вітамінними препаратами.