Уже два місяці триває війна росії проти України. І весь цей час ми перебуваємо в постійній напрузі та тривозі, відчуваємо втому та боремось з відчуттям невизначеності.
Такий стан може призвести до хронічного стресу, коли людина втрачає працездатність, нормальний сон та апетит, перебуває в пригніченому або навіть депресивному стані, втрачає жагу до боротьби. Що треба робити, щоб мінімізувати вплив хронічного стресу на здоров’я, роз’яснюють на фейсбук-сторінці НСЗУ для пацієнта.
- Дотримуйтеся режиму дня — це допоможе повернути собі відчуття контролю над власним життям.
- Постарайтесь розпланувати ваш день по годинах і найбільш реалістично: час пробудження, повсякденна рутина, виділіть час на читання новин та роботу, обов’язково заплануйте час, коли ви готуєтесь до сну та коли відкладаєте телефон і засинаєте.
- Те ж стосується харчування і водного режиму. Намагайтесь харчуватися правильно, збалансовано та за графіком. Пийте достатньо води, щоб не допустити зневоднення. Вашому організму потрібна енергія, повний набір всіх корисних і базових речовин. Насамперед для підтримки роботи нервової та імунної систем, які і відповідають за подолання стресу.
- Якщо до війни у вас була спеціальна медична дієта — продовжуйте дотримуватися її, адже це частина вашого лікування.
- Сон відіграє надважливу роль у подоланні стресу. Тривалі переїзди, постійні сирени, звуки вибухів та гортання новинної стрічки, не сприяють здоровому сну. Але за можливості варто налагодити режим сну. Намагайтесь лягати та прокидатися в один і той же час. Якщо у вас не виходить, то не обмежуйте тривалість вашого сну. Ви можете і маєте собі дозволити поспати після нічних тривог. Адже достатня кількість сну сприяє відновленню нервової системи та зниженню рівню гормонів стресу.
- Більше рухайтесь та ведіть активний спосіб життя. Всі ми знаємо, що навантаження знижують рівень стресу.
- Не соромтесь робити те, що вам приносить задоволення. Адже під час цього в організм виділяється ендорфін — гормон щастя, який допомагає подолати стрес. Так ви будете більш спокійні і готові далі працювати та допомагати.
- Важливо також обмежувати час читання новин. Не проводьте в телефоні занадто багато часу, бо таким чином ви підживлюєте власну тривогу та знову втрачаєте відчуття контролю, стрес продовжує накопичуватися. Впишіть час на новини у ваш розпорядок дня і дотримуйтесь його.
- Не забувайте спілкуватися з друзями та рідними. Зараз ви переживаєте схожий чи навіть однаковий досвід, то діліться своїми емоціями, думками, переживаннями. Не тримайте все в собі та слухайте ваших близьких. Взаємопідтримка може бути потужним стимулом у подоланні стресу.
- Не соромтесь звертатися по допомогу до психологів та психотерапевтів. Адже всі поради, які наведені вище універсальні та базові, а ваша потреба у допомозі може бути унікальною. Пам’ятайте про це та бережіть себе!
- Якщо вам зараз дуже страшно, – поради психолога
- Як швидко подолати тривожність. Хвилинна практика від відомого психолога
Post Views: 27