Якщо рак простати виявити на ранній стадії, коли він росте лише у передміхуровій залозі, то є великі шанси на успішне лікування. Але треба знати, на що звернути увагу, щоб розпізнати перші дзвіночки онкології.
Простата (передміхурова залоза) — це невелика залоза форму якої можна порівняти з волоським горіхом. Вона виробляє насінну рідину, що живить та транспортує сперматозоїди. Рак простати — злоякісне новоутворення, що розвивається з епітелію передміхурової залози. Ця недуга є одним з найбільш поширених онкологічних захворювань серед чоловіків, – повідомляє Центр громадського здоров’я МОЗ України.
Деякі види раку простати можуть рости повільно та обмежуватися передміхуровою залозою, у такому випадку вони потребують мінімального лікування. Проте інші види раку, більш агресивні, можуть швидко розростатися за межі залози — в сусідні тканини.
Рак простати спершу симптомів не має
На ранній стадії рак простати не має симптомів. Коли ситуація погіршується, на пізніших етапах, чоловік може помітити:
- проблеми із сечовипускання;
- ослаблення струменя сечі;
- кров у сечі;
- кров у спермі;
- біль у кістах;
- значне схуднення;
- імпотенцію.
Пам’ятайте, якщо у вас або у вашого партнера з’являються ці симптоми або один із них, обов’язково звертайтеся до лікаря.
- Коли чоловіку варто звернутися до андролога
Хто з чоловіків у групі ризику
Можуть підвищити ризик розвитку раку передміхурової залози такі фактори ризику:
- Вік. Найчастіше цей вид раку зустрічається в чоловіків, старше 50 років.
- Сімейний анамнез. Якщо близьких родичів був рак простати (батько, брат тощо) або в родині є гени, що підвищують ризик розвитку раку молочної залози (BRCA1, BRCA2), ризик раку простати зростає.
- Ожиріння. Люди, які мають надмірну вагу, можуть мати вищий ризик розвитку раку простати.
- Расова приналежність. Представники негроїдної раси хворіють на рак простати значно частіше, ніж представники інших расових чи етнічних груп.
Якщо у вас є підвищений ризик розвитку раку простати, проконсультуйтеся із лікарем щодо можливості чи необхідності проведення тесту на визначення рівня простат специфічного антигену (ПСА).
-
Навіть якщо ви здорові, ось що ви маєте знати про рак…
Факти про рак простати, які варто знати
- Сексуальна активність не підвищує ризик розвитку раку простати. Дослідження показали, що чоловіки які повідомляють про більш часті еякуляції, можуть мати нижчий ризик розвитку раку передміхурової залози. Тому, не вірте чуткам про те, що високий рівень сексуальної активності підвищує ваш шанс захворіти.
- Вазектомія не збільшує ризик раку простати. Раніше існувала теза, що вазектомія збільшує ризик розвитку раку для чоловіків, але чисельні дослідження спростували її.
- Ацетил саліцилову кислоту не можна приймати для профілактики раку простати. Існує міф, що деякі ліки, зокрема, у яких діюча речовина ацетил саліцилова кислота, варто приймати для профілактики раку простати. Закликаємо вас вживати ліки лише за призначенням лікаря, самолікування небезпечне для здоров’я!
- Алкоголь не знижує ризик раку простати. Наразі прямого зв’язку між вживанням алкоголю та появою раку простати не виявлено. Але відомо, що нездоровий спосіб життя та споживання спиртних напоїв підвищують розвиток деяких видів раку.
- Спеціальні добавки та вітаміни не захищають від раку! У рекламі чи в Інтернеті можна побачити інформацію, що вітамін Е та селен профілактують розвиток раку в чоловіків. Дослідження показують, що немає зв’язку між вживанням вітаміну Е або селену та профілактикою раку передміхурової залози. Жодні клінічні дослідження не показали, що конкретні вітаміни чи мінерали й інші добавки можуть запобігти раку простати.
Пам’ятайте, найкраща профілактика — це здоровий спосіб життя! Зверніться до лікаря та проконсультуйтеся щодо того, як вам знизити ризик розвитку цього типу раку.