Коли чоловіку варто звернутися до андролога

Андролог - це той лікар, якого чоловікам потрібно відвідувати регулярно. А з певними симптомами візит відкладати не можна - слід негайно записатися до спеціаліста!

Консультує уролог-андролог Сергій Мостовий

– З якими проблемами звертаються до андролога?

– Андрологія займається всіма чоловічими проблемами, пов’язаними зі статевим і репродуктивними системами. Вона виникла на стику декількох дисциплін, з якими тісно переплітається: ендокринологія, кардіологія, дерматовенерологія, неврологія, психіатрія, сексопатолог, психологія та інші.

Як окрема медична спеціальність андрологія існує в деяких країнах Європи, зокрема в Італії, Франції, але там вона вважається розділом ендокринології. В Україні андрологією займаються урологи, які пройшли відповідні курси.

Центральні проблеми, якими займається андролог – це безпліддя (чоловічий фактор), чоловічий гіпогонадизм (стан, пов’язаний зі зниженням функціональної активності яєчок, виробленням тестостерону і / або порушенням сперматогенезу), різні сексологічні розлади (порушення ерекції, розлади еякуляції, статевого потягу (лібідо), розлади оргазму), андропауза.

Також урологи-андрологи займаються патологією передміхурової залози (простатит, доброякісна гіперплазія передміхурової залози), інфекціями, що передаються статевим шляхом, запальними захворюваннями яєчок, придатків, уретри, хворобою Пейроні, варикоцеле (варикозне розширення вен сім’яного канатика), фимозом, кістами придатків яєчок і сім’яного канатика, водянка оболонок яєчка, загостреними кондиломами тощо.

Часто проблема виникає ще в дитинстві. А діти виростають і стають чоловіками. Не всі проблеми проявляються симптомами або болями. Вчасно відкоригована в дитинстві проблема може проявити себе в дорослому віці.

– З якими проблемами найчастіше звертаються чоловіки?

– Переважно це різноманітні сексологічні розлади: порушення ерекції, розлади еякуляції, порушення статевого потягу; безпліддя (зараз в цілому в світі спостерігається бум безпліддя) різні запальні захворювання, зокрема репродуктивної системи, перш за все простатит, інфекції, які передаються статевим шляхом; патологія простати (доброякісна гіперплазія простати, рак передміхурової залози).

– Як часто потрібно чоловікам проходити профілактичні огляди?

– Загальні огляди потрібно проходити хоча б раз на рік: здати базові аналізи, відповідно до віку і в залежності від ризиків. Якщо це людина до 40 років, то мова йде про загальний аналіз сечі, крові, аналіз на визначення рівня цукру в крові, кардіограма та УЗД внутрішніх органів. У чоловіків 40+ високий ризик кардіоваскулярної патології, тому додатково потрібно здати ліпідний профіль. Крім того, рекомендують робити і УЗД щитоподібної залози.

Профілактичні огляди необхідні насамперед для раннього виявлення такого поширеного захворювання, як рак передміхурової залози (простати). В Україні в структурі захворюваності на злоякісні новоутворення у чоловіків рак простати займає друге місце за поширеністю після раку легенів і третє місце за смертністю. Причому при виявленні раку простати на ранніх стадіях одужання можливе більше ніж в 90% випадків.

– Чи охоче чоловіки звертаються до андролога?

Скажу, що зараз ситуація стала трохи краща. Чоловіки почали ретельніше стежити за своїм здоров’ям. Часто звертаються з такими питаннями: а все у мене добре, чи правильно я розвиваюся, у мене маленький чи нормального розміру? Це не соромно.

Нормальне сексуальне здоров’я – це так само важливо, як і здорове серце, здорові легені або здоровий шлунок. Сексуальне здоров’я – невід’ємна частина загального здоров’я і якості життя. Так, від цих проблем не вмирають, але це призводить до різних порушень психо-емоційного стану, а звідси – і неврози, і депресії з їх наслідками. У моїй практиці на тлі цих порушень у пацієнтів траплялися і скандали в парі, і навіть розлучення.

Також під маскою сексологічних розладів можуть протікати різні захворювання: і онкопатологія, і ендокринна патологія, і серцево-судинна патологія, і інше. І порушення в інтимній сфері можуть бути єдиним симптомом цих захворювань. Тобто це питання актуальне і про це мовчати не треба. З будь-якої ситуації можна знайти вихід. До того ж лікарі приймають анонімно, ця інформація нікуди не витікає.

– При появі яких симптомів потрібно негайно звертатися до лікаря?

– Біль або дискомфорт в надлобковій ділянці, в проекції геніталій, яєчках, статевому члені, паховій ділянці, промежини. Будь-які порушення сечовипускання, зміна кольору сечі, поява крові в сечі, виділення з уретри (гнійні, слизові, кров’янисті), наявність крові в спермі. Будь-які розлади, наприклад порушення ерекції, порушення лібідо, порушення еякуляції, ущільнення на ділянках, пухлиноподібні утворення на мошонці, статевих органах, висип. З будь-якими з перерахованих ознак потрібно звертатися до уролога-андролога.

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook