“Кожен розумний homo, що трохи цікавиться ПєПє (pravilnoe pitanie) і ЗОЖ (zdorovy obraz zhizni), знає, аби схуднути треба недоотримувати калорії. Все просто. Як порахувати потрібну калорійність цей homo також знає. Та навіщо рахувати? Введіть в гуглі: “калькулятор калорій”. Вже в тому калькуляторі вкажіть масу тіла, зріст, вік, стать і бажаний результат (звісно, схуднути). Все: він порахує. Але чи файно порахує? – пише експерт зі схуднення Віктор Мандзяк.
- Дійсно, швидкість базового метаболізму напряму залежить від маси тіла: більше тіло споживає більше енергії.
- Дійсно, зріст також впливає на енерготрати: високі люди тратять більше енергії в стані спокою ніж коротуни при ідентичній масі тіла.
- Дійсно, з віком трішки знижується метаболізм (основна причина – зменшення м’язової маси).
- Дійсно, жінки тратять менше калорій, лежачи на спині перед старим совковим телевізором, ніж чоловіки (причина – в самиць сапієнсів менша м’язова маса, ніж в самців).
Скільки їсти жінці, щоб схуднути? Як правильно рахувати калорії, розповідає тренер
Що не відповідає дійсності
- Нові наукові дані говорять, що формули, обмежені віком, масою тіла, зростом та статтю для людей, які мають в собі жиру в районі 30% та більше, переоцінюють основний обмін в середньому на 200 ккал. Цілих 200 кілокалорій, хай йому грець!
- Інші наукові дані глаголять, що популярні формули, такі як формула Харріса-Бенедикта завищують основний обмін теж в районі 200 ккал.
Є сучасні, більш точні формули підрахунку основного обміну, в яких до вказаних параметрів додають відсоток жиру та масу м’язів в організмі. Але можливість отримати пересічній людині ці дані (адекватні) вкрай важко.
Ще похибки
Калькулятор просить оцінити вас рухову активність, де:
- 1,7 – я прилип до дивану;
- 9 – пашу як ішак.
Прилипати до дивану можна по різному (канали на совковому ящику можна перемикати пультом, а можна вручну), “пашу як ішак” – теж дуже суб’єктивна оцінка рухової активності.
Додаймо сюди те, що ми не знаємо точної калорійності продуктів (дві картоплини, вирощені на одному городі мають різну калорійність, оскільки одна з них росла внизу і отримувала більше вологи, ще й під яблунею, що ховало її від енергії сонця). Про калорійність, яку вказують в онлайн калькуляторах, я промовчу, як і промовчу про те, що пишуть на етикетках продуктів.
Саме тому я проти неврастенічного підрахунку кожного джоуля спожитої енергії – дані дуже і дуже приблизні.
То що робити?
Скласти руки не братися за схуднення? Ні, користуйтесь калькуляторами, але знайте, що дані приблизні. Це ваша відправна точка, не більше. Дійте так: харчуйтесь згідно з отриманими даними два тижні, проводьте контрольні заміри та зважування, і робіть висновок. При потребі додавайте чи віднімаєте 100-200 ккал і знову спостерігайте – метод проб та помилок, іншого шляху нема.
Автор – Мандзяк Віктор
Post Views: 24