У цей день традиційно замовляють молебні про збереження будинків від пожежі, а людей — від усіляких хвороб (назви багатьох хвороб в народі віддавна пов’язані з вогнем — гангрена, огневица, летючий-огневик і інші.
17 вересня раніше був відомий як Луків день, Неопалима Купина, Богородиця. Люди вважали, що 17 вересня потрібно обов’язково помолитися Неопалимій Купині, яка, згідно з віруваннями, охороняє будинок від пожеж і блискавок – цих стихій в давнину боялися найбільше. Також вірили, що Неопалима Купина зможе захистити худобу від хвороб, а хліва – від загоряння.
У церкві 17 вересня вшановується пам’ять єпископа Вавіли.
«Неопалима Купина» – одна з найвідоміших чудотворних ікон Богоматері.
В основі її зображення – біблійне оповідання про явище пророку Мойсею на горі Хорив (Синай) палаючої купини або куща, який не згоряє. Богослови розтлумачили його як прообраз Богоматері.
У цей день відзначають свято ікони Божої Матері, яка в слов’янській культурі була відома як Неопалима Купина. Згідно з переказами, Бог з’явився Мойсеєві у вигляді палаючого куща терну і закликав пророка до того, щоб вивести ізраїльтян з Єгипту. У християнстві ж Неопалима Купина стала прообразом Діви Марії, і православні у цей день моляться іконі Божої Матері, що має аналогічну назву. У центрі такої ікони зображена Марія з немовлям, і ці образи укладені в восьмикінцеву зірку, утворену двома чотирикутниками – червоним і зеленим. Зелений колір символізує саму купину, а червоний – вогонь. Така ікона була відома ще з середини XVI століття, але свято в честь неї був встановлений тільки в наступному столітті.
У православному мистецтві «Неопалима Купина» зображувалася у вигляді палаючого куща з укладеним у ньому образом Богоматері та уклінним пророком Мойсеєм перед ним.
В 16 столітті виникла символіко-алегорична композиція з поясним зображенням Богоматері з Немовлям Іісусом на руках. Вона оточена небесними сферами і двома перехрещеними прямокутниками з витягнутими загостреними кутами (утворюючими восьмикінцеву зірку), заповненими небесними силами, які славословлять та поклоняються Богоматері і ангелами стихій – роси, грози, мороку, морозу, льоду, вогню зі старозавітними прообразами Богоматері на її зображенні і в кутах ікони, які супроводжуються написами. Неопалима Купина вважається покровителькою рятувальників, зокрема, пожежни
У слов’ян існував звичай обходити палаючий будинок з іконою Божої Матері Неопалимої Купини, щоб пожежа затихла. Пожежі для селян були найстрашнішим злом, оскільки з ними не вміли боротися. Вважали, що пожежу, яка сталася внаслідок блискавки, можна загасити молоком, пивом, квасом. Також говорили: якщо кинути в палаючий будинок білого голуба, то вогонь погасне. Вдома намагалися тримати чорну кішку або собаку, оскільки вірили, що ці тварини рятують від пожежі.
Жінки 17 вересня викопували цибулю, тому свято в народі називали Цибулевим. Чоловікам 17 вересня потрібно було обійти сіновали з вилами і втикати їх у снопи, щоб прогнати нечисту силу, яка може там сховатися і напасти на домашніх тварин взимку. Крім того, якщо будували будинок, то вилами також протикали сухий мох.
Народні прикмети на 17 вересня
- Багато лушпиння на цибулі – прикмета того, що зима буде дуже холодною
- Якщо людина народилася 17 вересня, то його талісманом є флюорит
- Якщо миші біжать по підлозі 17 вересня – скоро буде пожежа
- Пожежу віщує заєць, той, що біжить по селу, зозуля, яка летить по селі
- Не можна тримати пожежну бочку в повній готовності, оскільки бути готовим до пожежі – за прикметами, біду накликати