Як вберегтися влітку від кишкових інфекцій

Прості правила, які не вимагають особливих зусиль, але допоможуть уникнути харчових отруєнь.

Влітку частішають випадки гострих кишкових інфекцій, особливо у дітей. Мама може з необережності дати дитині з’їсти скибку кавуна, розрізаного просто на базарі. І інфекція гарантована. Подібних випадків можна назвати багато. Але як запобігти захворюваності, знає інфекціоніст Мирослав Петришин.

Здається, банальна причина — немиті овочі, недотримання елементарних правил особистої гігієни, вживання недоброякісних або протермінованих продуктів — може призвести до тяжких захворювань і немалих матеріальних витрат. Зокрема почастішали випадки захворюваності на сальмонельоз.

Обережно, кишкові інфекції! | Первозванівська сільська рада

Як запобігти захворюваності?

  • м’ясо, птицю, яйця вживати у їжу тільки після термічної обробки;
  • качині і гусячі яйця використовувати тільки в тісто;
  • не годувати сирими курячими та перепелиними яйцями маленьких дітей;
  • кашу або пюре, в які додають молоко чи жовтки, слід прокип’ятити;
  • для готових та сирих продуктів слід використовувати окремий посуд, дощечки для нарізування;
  • молоко перед вживанням кип’ятити, особливо те, що придбане на стихійних ринках;
  • продукти, які швидко псуються (варені ковбаси, м’ясні салати, молочні продукти та ін.) зберігати в холодильниках при температурі не вище 8°С;
  •  дотримуватись правил особистої гігієни, уважно стежити за гігієною маленьких дітей, мити руки, харчуватися в місцях, передбачених для цього.

Шість простих правил, які врятують від отруєння

1. Дружіть з водою. Особистої гігієни та чистоти слід дотримуватися завжди, а влітку особливо, бо навіть знехтувавши цим правилом один раз, можна вкласти на лікарняне ліжко всю родину. Тож у спеку якомога частіше треба мити руки з милом, і не лише долоні, а й між пальцями. Коли нема води, виручать вологі серветки, які завжди мають бути у сумочці.

2. Не вживайте ягоди, фрукти, овочі, що почали псуватися. Овочі, фрукти перед споживанням слід мити під проточною водою й обдавати окропом. І мити їх стільки, скільки одна людина чи родина може з’їсти за столом. Якщо помітили, що фрукти чи овочі почали псуватися, не роздумуючи викиньте. Видалення ураженої ділянки нічого не дасть, бо токсини вже поширилися на весь фрукт чи овоч.

3. Комахам і мухам оголосіть «війну». Улітку їх надто багато і «воювати» з ними складно. Простіше не дати їм доступу до продуктів харчування. Овочі, фрукти, інші продукти харчування, які залишаєте на столі, завжди мають бути прикриті тарілкою, рушником.

4. Не пийте води з незнайомих джерел і сирого молока. Коли виїжджаєте на природу, беріть з собою бутильовану воду. І не лише для пиття, а й для миття рук, посуду. Пити воду з незнайомих джерел і мити в ній руки, посуд не можна.

Гостюючи у селі, не пийте сирого молока, навіть від її улюбленої корови. Молоко обов’язково треба кип’ятити, а кисле використовувати для приготування страв, які проходять теплову обробку.

5. М’ясо для шашлика краще готувати самому. Коли плануєте на природі посмажити шашлик, м’ясо для нього краще приготувати самому, а не купувати у магазині. Для нарізання м’яса має бути окрема дощечка. На ній не можна нарізати овочі та фрукти, для них має бути інша дощечка.

Під час приготування шашлика слід стежити за тим, аби кожен шматок добре просмажився.

Страви, які люблять готувати на Галичині (холодець, заливні риба, язик тощо) влітку краще не готувати, бо вони швидко псуються. Їх приготування відкладіть на осінь, зиму.

6. Не вживайте випічку із кремами. Якщо любите кавувати з випічкою, то від тістечка з кремом чи торта краще відмовитися. Пляцок з чорницею, яблуками, сливами – саме те, що треба.

Коли викликати швидку

Якщо у рідних, знайомих зі здоров’ям виникли будь-які проблеми, то слід завжди консультуватися з сімейним лікарем і не лікуватися самотужки чи за порадою сусідів, подруг, колег. У неважких випадках консультацію можна отримати по телефону і лікар, вислухавши скарги, скаже: викликати «швидку» чи ні.

Та якщо є пронос, відчуваєте слабкість, запаморочення, підвищилася температура тіла, є нудота, блювота, біль у животі – не зволікайте, не чекайте, що минеться, особливо, коли ці симптоми є у дітей, а викликайте лікаря чи швидку.

Ніколи не призначайте самі собі антибіотики чи антибактеріальні препарати, бо неконтрольоване їх вживання призводить до того, що в кишківнику гинуть не лише збудники хвороби, а й корисні бактерії й у хворого може виникнути дисбактеріоз, що дуже складно піддається лікуванню.

Симптоми кишкових інфекцій

Кишкових інфекцій є дуже багато, але майже всі вони мають спільні симптоми прояву:

  • пронос;
  • блювота;
  • нудота;
  • підвищене газоутворення;
  • болі в животі;
  • підвищення температури тіла;
  • відсутність апетиту;
  • загальна слабкість і нездужання.

 

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook