Світова статистика останніх років свідчить про неухильний ріст захворюваності на цукровий діабет серед населення. Діабетична ретинопатія — основне ускладнення цукрового діабету органа зору, що займає одне з провідних місць серед відомих причин низького зору та сліпоти. Кількість випадків втрати зору в результаті цього ускладнення зберігає стійку тенденцію до постійного росту.
Про те, як цукровий діабет впливає на зір розповідає лікар-офтальмолог Юрій Булахов.
Розрізняють три форми діабетичної ретинопатії
- непроліферативна ретинопатія — перша стадія діабетичної ретинопатії;
- препроліферативна ретинопатія — важка ступінь непроліферативної ретинопатії, передує проліферативній;
- проліферативна ретинопатія — стадія великих зон порушення кровопостачання сітківки, поява макулярного набряку.
Діабетична ретинопатія на ранній стадії протікає безсимптомно. Далі хвороба викликає внутрішньоочні крововиливи, що супроводжуються серпанком перед очима, плаваючими темними плямами, які через деякий час зникають. Подальше ускладнення хвороби призводить до повної втрати зору в результаті численних крововиливів у склоподібне тіло і сітківку. Макулярний набряк також викликає появу пелени і темних плям перед очима. Він не призводить до повної сліпоти, але може бути причиною втрати здатності до розпізнавання дрібних предметів. Швидкість перебігу хвороби та переходу з однією в іншу стадію залежить від багатьох факторів — зокрема від типу діабету, генетичної схильності, ступеня цукрового діабету.
При лікуванні діабетичної ретинопатії варто враховувати, що ураження сітківки має вторинний характер на фоні загального захворювання цукровим діабетом. Тому необхідне ретельне спостереження за рівнем глюкози крові, функцією нирок і артеріальним тиском. Слід дотримуватися дієти і вести здоровий спосіб життя. Також потрібно періодично відвідувати офтальмолога, який вчасно виявить хворобу на ранній стадії. Адже навіть при досить високій гостроті зору, можливі діабетичні зміни сітківки, які потребують відповідного лікування або спостереження. Оглядатися в офтальмолога на початкових стадіях потрібно раз у півроку, а хворим з препроліферативною чи проліферативною стадією — щоквартально.
Лікування діабетичної ретинопатії спрямоване на поліпшення кровопостачання сітківки й зорового нерва. Призначаються судинні препарати, антиоксиданти, вітаміни, протинабрякові та ін. Консервативне лікування повинно проводитися курсами через визначені проміжки часу. За необхідності призначаються інші методи лікування, зокрема лазеркоагуляція.
Пам’ятайте: вчасне обстеження та лікування допоможуть уникнути сліпоти!
Post Views: 28