Звідки береться остеопороз
Втрата кісткової маси починає прогресувати у віці після 30 років. Частіше хворіють жінки, особливо після настання менопаузи (45–55 років). Втрата кісткової маси, остеопороз посилюється в постменопаузальний період через дефіцит естрогенів, що призводить до підвищеної крихкості кісток скелета. Це збільшує ризик перелому, – повідомляють науковці Національного медичного університету імені О.О. Богомольця.
Традиційно остеопороз поділяють на первинний тип 1, первинний тип 2 і вторинний. Більшість людей хворіє саме на остеопороз первинного типу 1. Ця форма остеопорозу виявляється у жінок через 15–20
років після менопаузи і зустрічається в 6 разів частіше, ніж у чоловіків. Розвиток остеопорозу у жінок пов’язаний з дефіцитом естрогену, а у чоловіків – тестостерону. При цьому скелет досить швидко втрачає кісткову масу.
років після менопаузи і зустрічається в 6 разів частіше, ніж у чоловіків. Розвиток остеопорозу у жінок пов’язаний з дефіцитом естрогену, а у чоловіків – тестостерону. При цьому скелет досить швидко втрачає кісткову масу.
Остеопороз первинного типу 2 зустрічається в два рази частіше у жінок, ніж у чоловіків, і розвивається повільніше. Зазвичай вражає людей після 70–80 років. Як припускають, цей тип є результатом нестачі кальцію в їжі, вікового зниження вітаміну D або збільшення активності паратиреоїдних залоз.
Вторинний остеопороз розвивається, коли втраті кісткової маси сприяє інше захворювання. До прикладу, він зустрічається при таких станах, як: гіперпаратиреоз, гіпертиреоз, цукровий діабет, мієлома, лейкоз, метастази пухлин тощо.
Що підвищує ризик розвитку остеопорозу
- Стать. Жінки частіше схильні до розвитку остеопорозу.
- Вік. Після 30 років ризик розвитку остеопорозу збільшується.
- Спадковість. Якщо у членів родини зустрічалися остеопоротичні переломи хребта або шийки стегнової кістки.
- Менопауза. У жінок постменопаузального віку зніжується рівень естрогенів, що призводить до втрати маси кістки.
- Використання медикаментів. Серед препаратів, що знижують масу кістки, виділяють: глюкокортикоїди, антиепілептичні препарати, імунодепресанти, антикоагулянти, терапія, що пригнічує синтез гормонів щитоподібної залози.
- Харчування. Хронічні захворювання печінки, синдром мальбсорбції або недоїдання можуть збільшити ризик розвитку остеопорозу.
- Ендокринні або метаболічні захворювання. Таласемія, цукровий діабет, гемохроматоз.
- Низьке споживання кальцію (менше 300 мг кальцію (1 склянка молока) на день вважається низьким).
- Низьке споживання вітаміну Д. Вітамін Д утворюється в організмі під дією сонячного світла, а також міститься в таких продуктах: яєчний жовток, вітамінізоване молоко, хліб, деякі види риби.
- Високе споживання кофеїну. Високим вважається споживання більше 2–3 чашок кави з кофеїном щодня.
- Тютюнокуріння.
- Спиртне. Вживання більше 0,2 л алкоголю на тиждень може збільшити ризик перелому шийки стегнової кістки.
- Низька фізична активність, тривала іммобілізація.
Як запобігти ламкості кісток
За результатами досліджень, в Україні від 20 до 39% жінок і від 9 до 23% чоловіків мають остеопороз. Запобігти остеопенії та остеопорозу – можливо. У цьому питанні багато залежить саме від ваших дій!
- Полюбіть овочі. В овочах багато вітаміну С, який стимулює вироблення кісткоутворюючих клітин.
- Рухайтеся! Берегти кістки – це не означає сидіти чи лежати, а навпаки! Опора кісток – м’язи, тому робіть все, щоб тримати їх в тонусі.
- Стежте за рівнем вітаміну D в організму – від цього залежить засвоєння кальцію.
- Відмовтеся від куріння та обмежте вживання алкоголю – це негативно впливає на мінеральну щільність кісток.
- Пийте менше кави.
- Їжте більше продуктів, які містять кальцій.
- Щодня бувайте на сонці.
- Вчасно консультуйтеся з сімейним лікарем, навіть, якщо не відчуваєте якихось явних симптомів – лікар знає, які обстеження необхідного проходити у певному віці і скерує вас на них, щоб вчасно виявити схильність до проблеми та запобігти погіршенню ситуації.
Post Views: 24