Головне завдання побілки полягає в тому, щоб захистити кору від яскравого зимового сонця і запобігти появі морозобоін, які можуть виникнути через різкі перепади температури, коли розтанув за день сніг вночі перетворюється на лід і розриває кору зсередини.
Крім того, побілка служить додатковим захистом від комах, яким стає вкрай важко проникнути під кору дерева. Не кажучи вже про те, що зазвичай одночасно з барвником на стовбур наноситься і фунгіцид, який допомагає захистити дерево від патогенів.
Чому побілку дерев краще проводити восени, а не навесні
Якщо говорити про загальні рекомендації, то процедуру побілки бажано проводити два рази на рік – восени та навесні. Особливу увагу приділяючи саме заходам, які проводяться напередодні зими.
По-перше, в процесі підготовки до побілки виявляються і знищуються гнізда зимуючих шкідників. По-друге, дерева отримують захист від грибків в той період, коли ці мікроорганізми поширюються по саду найбільш активно. По-третє, осіння побілка допоможе уникнути пошкоджень кори, що виникли через різкі перепади температури в разі раптових заморозків в регіонах з нестабільним кліматом.
Весняна ж побілка, за великим рахунком, проводиться лише як додаткова процедура, в разі якщо фарбувальний склад, який був нанесений восени, змило опадами.
В якості основного заходу весняну побілку не проводять виключно через те, що фарбувати дерева при температурі нижче 5 ° С категорично не можна. І оскільки рідкісний регіон може похвалитися такою погодою в кінці зими, білити дерева для захисту від опіків і морозобоін рекомендується виключно восени.
Якщо зробити це напередодні зими ви не змогли, не ризикуйте здоров’ям свого саду і відкладіть цей захід до наступної осені.
Чим побілити дерева на зиму?
Основні компоненти будь-якого складу для побілки дерев:
- речовина, яке містить білий пігмент (вапно, крейда, фарба);
- знезаражувальний компонент (мідний купорос або промисловий фунгіцид);
- прилипач, який допоможе складу утримуватися на корі (клей ПВА, мило, глина).
Існує велика кількість рецептів побілки, і у кожної з них є як свої переваги, так і недоліки.
Побілки на основі вапна
Побілки на основі вапна можна назвати найпопулярнішим засобом обробки стовбурів і скелетних гілок дерев напередодні зими.
Переваги . Вапно – екологічно чисте речовина, яка не завдає шкоди навколишньому середовищу. Склади на основі цього продукту можна легко приготувати самостійно. Рецептів побілки з вапна існує велика кількість, тому все, що вам залишається, це вибрати відповідні антисептик і “закріплювач”. Важливу роль відіграє й економічний чинник. Порівняно невисока ціна робить вапно відмінним рішенням в ситуації, коли побілити потрібна велику кількість дерев.
Недоліки. Вапно погано тримається на стовбурах, і навіть якщо ви включили до складу побілки “закріплювач”, наприклад, мило або клей, висока ймовірність того, що фарбу підмиє осінніми дощами та зимовим снігом. Це означає, що ближче до кінця зими покриття потрібно буде оновити, хоча, як ми пам’ятаємо, проводити цю процедуру можна тільки в відлига.
Сама по собі побілка захищає лише від опіків і морозобоін, тому для додаткового захисту дерев від хвороб в суміш доведеться додавати мідний купорос. Крім того, вапняний склад дуже швидко втрачає всі свої корисні властивості буквально на наступний день після приготування.
Вапно не рекомендується використовувати для побілки дерев молодше 2-3 років.
Кілька рецептів побілки на основі вапна:
- 2,5 кг гашеного вапна, 500 г мідного купоросу , 200 г столярного або шпалерного клею розчиніть в 10 л води;
- 1 кг гашеного вапна, 1 кг перепрілого гною , 200 г мідного купоросу розчиніть в 10 л води, ретельно перемішайте і дайте настоятися протягом 2 годин;
- 2 кг гашеного вапна, 400 г мідного купоросу і 100 г казеїнового клею залийте 10 л гарячої води;
- 2 кг гашеного вапна, 1 кг жирної глини, 250 г мідного купоросу і 1 лопату перепрілого гною залийте 10 л теплої води і дайте настоятися протягом 2 годин.
Побілки на основі крейди
В якості альтернативи вапна можна використовувати крейду. Однак з певних причин до складу побелок його вводять дещо рідше.
Переваги. Порівняльна дешевизна і більш м’який вплив на кору дерева, що дозволяє використовувати крейду для побілки молодих рослин.
Недоліки. Змивається ще швидше, ніж вапно, і при цьому легко мажеться.
Рецепти побілки на основі крейди:
-
- 2,5 кг товченої або меленої крейди заливають 10 л води, після чого додають 1 склянку клейстеру або готового шпалерного клею.
- 10-літрове відро заливають 8 літрами теплої води вливають 1 л молочної сироватки. Паралельно з цим в окремій літрової ємності розводять 100 г мідного купоросу. В основну ємність поступово висипають клей і 2 кг крейди, потім вливають розчин мідного купоросу.
Склади на основі втиснути фарби
Промислові фарби, розроблені спеціально для обробки садових дерев, з’явилися на прилавках магазинів порівняно недавно. Однак багато садівників не поспішають вдаватися до допомоги таких фарбів, тому що вважають їх небезпечними. Чи так це насправді?
Переваги. Водоемульсійні фарби володіють протигрибковим ефектом і надійно захищають стовбури дерев від великої кількості хвороботворних мікроорганізмів. Такі склади зберігаються на деревах набагато довше і тому дуже рідко вимагають проведення повторного весняного нанесення. Крім того, використання садових фарб дозволяють заощадити час на заготівлі побілки.
Існує величезна кількість складів водоемульсійних і водно-дисперсійних фарб. При цьому далеко не кожна з них підходить для побілки дерев. Вгадати, як відреагують на той чи інший склад мешканці вашого саду, дуже складно. Тому якщо вам дороге здоров’я ваших дерев, не використовуйте для побілки фарбу, яка залишилася у вас після ремонту.
Недоліки. Мабуть, єдиним, але все ж досить серйозним недоліком садових фарб є їх висока вартість. Одна справа, якщо обробити потрібно всього пару-трійку дерев, і зовсім інша, коли справа стосується обробки великого саду. У цьому випадку використання спеціальних фарб може влетіти в копієчку.
Підходьте до вибору засобів для побілки саду з розумом, ретельно зважуючи всі аргументи за і проти.