Чи можуть бути солодощі корисними для дітей? Консультує експерт

Хочете, аби ваші діти віддавали перевагу здоровій їжі? Вчіть їх на власному прикладі і наберіться терпіння – на зміну стилю харчування доведеться витратити… щонайменше рік. Як саме, розповідає експерт.

Важко знайти дитину, яка б не полюбляла поласувати чимось смачненьким. Від асортименту солодощів у магазинах розбігаються очі. Тут навіть дорослим встояти важко, що вже казати про дітей. А чи підраховували ви коли-небудь, скільки цукру споживають ваші діти протягом дня, тижня, місяця, а разом з ним — трансжирів та різноманітних «ешок»? Тож скільки можна давати цукру дітям і як заохотити їх до здорового харчування, розповідає автор освітнього проєкту «Здорове харчування для дітей» Ольга Ільюхіна.

«Можна дати 1001 пораду, але жодна з них не виявиться ефективною, якщо батьки не по­кажуть дітям на власному при­кладі, як потрібно харчуватися. Виховувати треба не дитину, а себе. Діти не надто дослухову­ються до того, що ми їм говори­мо, зате бачать наші вчинки. А ще — необхідно набратися тер­пеливості, бо батьки можуть харчува­тися ідеально, а дитина й далі ви­магатиме картоплю фрі, — каже Ольга Ільюхіна. — У нашій сім’ї перехід на здорове харчування зайняв майже рік. Щодня розпо­відала казочки, жартувала, наво­дила приклади, чому так важли­во з’їдати п’ять порцій овочів на день, аж до того моменту, поки дитина сама не спитала: „Мамо, а де овочі?“. Другій дитині мушу й далі пояснювати, чому ми цьо­го не їмо, а ось це — бажана їжа на нашому столі».

Що варто виключити з раціону дітей

Від солодких напоїв. Це на сьогодні — одна із ключових проблем у більшос­ті країн світу. Те саме стосуєть­ся трансжирів, які заборонені у всіх європейських країнах, крім України, адже підвищують ризик виникнення серцево-судинних та онкологічних захворювань. Мало хто з батьків замислюєть­ся над цим, коли купує дітям або собі чергову цукерку чи печиво. Бодай раз зупиніться і прочи­тайте, що написано на етикет­ці магазинних солодощів — якщо побачите у переліку гідрогенізо­вані рослинні жири (це і є ті самі неприродні для нас трансжири), то забудьте про існування цих продуктів, якщо не хочете хворі­ти самі і щоб хворіли ваші діти. Трансжири входять також до складу маргарину (тому лікарі не радять використовувати його у приготуванні страв), напівфа­брикатів, обсмажених у фритю­рі продуктів. Більшість глибоко перероблених продуктів є шкід­ливими, тому треба поступово відмовлятися від оброблених на користь цілісних, натуральних.

Солодощі — це пряма доро­га до карієсу, зайвої ваги, а зго­дом і ожиріння. Опосередкова­но зловживання солодощами призводить до серцево-судин­них хвороб та діабету. Для дітей (особливо підлітків) це може вилитися ще й у психологічні труд­нощі — через зайву вагу, поганий стан шкіри (акне, висипання) і зубів.

Як батьки можуть впли­вати на харчування ді­тей

У ранньому дитинстві бать­ки — головний орієнтир дитини, з яких вона копіює все, зокре­ма харчові звички. Добре, що в Україні прийнято харчувати­ся вдома і сідати до столу три­чі на день. Дослідження показу­ють, що з віком харчування дітей погіршується: частіше пропус­кають сніданки, їдять більше солодкої і солоної їжі — аж до по­вного ігнорування правил здо­рового харчування у студент­ському віці. Тому важливо, щоб закладений батьками фунда­мент нормального харчування був якомога міцнішим і протри­мався якомога довше. Це і звич­ки, і пояснення, і емоційне тло за столом. Важливим є не тільки те, що ми їмо, а й як ми це роби­мо, — «у товаристві» телевізора, телефона, планшета чи спокій­но розмовляючи з родиною. Го­тує тільки мама чи всі члени сім’ї допомагають і долучаються до цього процесу? Солодощі їдять тільки на свята чи щодня? Від цього залежить наше здоров’я у дорослому віці. Як показали закордонні дослідження, діти, які пропускали сніданок, став­ши дорослими, частіше мали вищий індекс маси тіла, тобто були більш схильними до зайвої ваги та ожиріння.

Чи можуть солодощі бути корисними або чим замінити цукерки

Якщо людина збалансова­но харчується, отримує достат­ньо калорій, білків, жирів, вугле­водів, вітамінів і мікроелементів, то надмірний потяг до солодкого виникати у неї не буде. Якщо він є, варто проаналізувати свій що­денний раціон і, можливо, підко­ригувати його з дієтологом.

Найкориснішим десертом є фрукти та ягоди — основний де­серт відомої середземноморської дієти (середземномор­ського стилю харчування). Якщо цього замало — готуйте соло­дощі вдома. Вони корисніші і безпечніші, ніж магазинна кон­дитерка. Менш шкідливими вважаються мармелад, зефір і пастила, але тут з’являється ін­ший ризик — з’їсти забагато, бо воно ж наче корисне. Ласуйте сухофруктами, горіхами на пе­рекус, але теж обмежено, не більше жменьки на день. Випі­кайте смачненьке вдома, але віддавайте перевагу стравам без жиру (наприклад, яблучній шарлотці, де тісто складається тільки з яєць, цукру і борошна), та відмовтеся від використан­ня маргарину. Пробуйте нові ре­цепти, на основі фруктів та ягід, з використанням желатину чи агар-агару, з меншою кількістю жиру і цукру. Борошно для ви­пічки використовуйте цілозер­нове (хоча б на 50%). Пробуйте інші види борошна — вівсяне, ку­курудзяне, рисове, додавайте у тісто висівки, зернята, горіхи.

Норма споживан­ня цукру для дітей

Як показало одне з останніх досліджень, наші діти спожива­ють набагато більше цукру, ніж можуть (згідно з прийнятими нормами)… споживати дорослі! Діти у віці 1−3 років споживають у середньому 47 г цукру на день, 4−6 років — 56 г, 7−14 років — 67 г цукру, тоді як доросла нор­ма — 25 г (максимум — 50 г на день). Дитячі норми щодо спо­живання цукру в Україні наразі не затверджені, але, наприклад, Національна служба здоров’я Великої Британії затвердила такі: до 4 років бажано взага­лі уникати цукру, у віці 4−6 ро­ків — з’їдати на день по 19 г, а у 7−10 — по 24 г. Дорослим бри­танцям дозволяється спожива­ти не більше 30 г цукру на день. Йдеться про вільний цукор — бі­лий (або інший) цукор, який до­даємо до їжі чи споживаємо з готовими продуктами, а також цукор, що природно міститься у меді, фруктових соках та сму­зі. За цукор, який природно вхо­дить до складу фруктів, овочів і молока, хвилюватися не варто.

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook