Парило (його ще називають реп’яшок) слід збирати під час цвітіння, а цвіте рослина упродовж усього літа. Цілющі властивості має має вся надземна частина рослини. Суху траву можна купити в аптеці або зібрати і висушити власноруч. З неї готують цілющі відвари, настої, настоянки.
Парило лікує хвороби печінки і нирок (не дарма травознаї називають його печінковою травою), покращує відтік жовчі, сприяє очищенню печінки, знімає спазм, сприяє виведенню піску і невеликих каменів з жовчного міхура. Парило ефективне при лікуванні циститу. Але перед застосуванням слід обов’язково проконсультуватися з лікарем!
Допомагає парило при захворюваннях шлунка і кишківника, тамує біль при гастритах і колітах, зупиняє діарею, позбавляє печії, покращує моторику кишківника.
Приймають парило при болю в суглобах, хребті, при подагрі. Ця рослина має властивість зменшувати запальний процес і біль при артриті, артрозі, ревматизмі та остеохондрозі. З цією метою слід пити відвар парила курсами двічі на рік, на хворі суглоби накладати примочки.
Головні болі, мігрень, порушення сну, розхитані нерви, погіршення пам’яті – у цих випадках також помічне парило.
Парило містить цінну речовину – рутин, яка зміцнює стінки великих і дрібних судин, робить їх більш еластичними, знижує артеріальний тиск, зменшує кількість холестерину в крові, нормалізує серцевий ритм. Відвар або настій парила вживають при гіпертонії, аритмії, варикозній хворобі, геморої.
Парило також помічне при болю в горлі, стоматитах. Ротову порожнину потрібно полоскати теплим настоєм якнайчастіше, після цього півгодини нічого не їсти і не пити.
Також парило рекомендоване для покращення обмінних процесів в організмі, зниження рівня глюкози в крові, нормалізації роботи підшлункової, для схуднення.
Парило можна залити спиртом і настояти. Така настоянка знімає зуд від укусів комарів, знезаражує і допомагає ранам швидше загоїтися. А ще кадило дуже помічне для органів травлення, печінки, підшлункової, нирок.
Дітей купають у ванні з настоєм парила, щоб були менш збудливі і швидше засинали.
Парило не варто вживати дітям до 12 років, вагітним і жінкам, які годують груддю, людям зі схильністю до утворення тромбів, хронічними закрепами.
Рецепт настою парила: запарити 1 ст. ложку сушеного парила 1 скл. кип’ятку, залишити, щоб настоялось. Пити по 1/3 скл. 3 рази на день до або через 30 хв після їди.
Щоб приготувати зміцнювальний чай, треба1 ч. ложку подрібненої сухої трави залити 1 скл. окропу. Настояти 5 хв і пити, як звичайний чай. Такий напій є більш легким, але лікувальні властивості парила не втрачає.