Картоплю недарма називають другим хлібом – чи не щодня вона на вашому столі. Підраховано, що останнім часом рівень споживання картоплі (на одну людину на рік) в Україні становить 138 кг.
Водночас постає запитання: чи беремо ми від неї все те, що може вона дати? Чому варена картопля швидко чорніє, має гіркий смак, не розварюється? Річ у тім, що картопля, як і всі інші рослинні продукти, вбирає багато води (61–84%). Але бульби різних сортів містять різну її кількість. Більшість плодів ранньої картоплі водянисті, гірше розварюються. Однак вміст води зумовлений не тільки сортом. Він значною мірою залежить від особливостей року: у посушливий бульби всіх сортів нагромаджують менше вологи, у вологий – більше. Суха речовина становить приблизно 25% ваги плоду. Отож, пізньостиглі сорти цінніші, бо мають підвищений її вміст.
Картопля – комора з вітамінами
Крохмаль – одна з найголовніших поживних речовин картоплі. Його вміст у бульбах визначає їх харчову цінність. Людині цей полімер потрібний передусім як джерело енергії. Коли ми споживаємо картоплю, в організм надходить 80–90 кДЖ енергії, 90–100 мг вітаміну С, 0,15–0,28 мг вітамінів В1, В2, РР, А, 720–900 мг амінокислот, 840–1350 мг калію, 27–45 мг кальцію, 5,6–8,4 мг заліза, 11,4–15,6 мг фосфору та 0,9–2,5 мг міді та марганцю!
Якщо людина з’їдає не менш як 1,2 кг картоплі на тиждень, з її організму виводиться 0,02 мг свинцю та 0,023 мг кадмію, а також радіонукліди.
Варто знати, що нітрати й нітрити є природними компонентами рослин. Якщо вміст цих речовин не перевищує норми, то людський організм їх легко утилізує. Коли ж навпаки – вони можуть завдати значної шкоди, порушивши біологічний ритм організму.
Токсичні речовини в бульбах – стероїдний алкалоїд соланін. Припустимий вміст алкалоїдів у м’якуші плоду становить 5 мг на 100 г, у шкірці – 8–12. Якщо ж на 100 г картоплі випадає 20–30 мг алкалоїдів, вона матиме гіркувато-пекучий смак. Їсти її не можна, бо ризикуєте отруїтися. Нагромаджуються ж ці шкідливі речовини у бульбах тоді, коли вони довго перебувають під дією прямих сонячних променів або ж коли дуже позеленіли.
Не варто їсти й тієї картоплі, що виросла на ґрунті, щедро обробленому мінеральними добривами, фунгіцидами та гербіцидами, а також тієї, яку вразила фітофтора.
А вона ще й лікує!
У лікувальному харчуванні картоплю використовують як сечогінний засіб при захворюваннях нирок. Сік із сирої бульби заживають при виразковій хворобі шлунка, а також при гіпертоніях. Деякі лікарі натертою сирою картоплею успішно лікують екземи. Картопляний сік, а надто з молодих плодів, помічний, якщо є проблеми зі щитоподібною залозою (він містить багато ацетилхоліну та йоду). А якщо потерпаєте від гастриту з підвищеною секрецією шлункового соку, споживайте картоплю червонобульбових сортів.