1. Якісна ікра – однотонна за кольором, без плівок і згустків крові. Ікринки – цілі, розділені, з трохи вологою поверхнею. Після того як відкриєте банку, на внутрішньому боці кришки не має бути прилиплих ікринок. В ідеалі банка під час струшування має «рухатися», а не «хлюпати», як рідка маса.
2. Щоб не проґавити якісної ікри, треба неодмінно взяти в руки банку й поглянути на ГОСТ чи ТУ (технічні умови). Здебільшого за ГОСТом працюють росіяни, і згідно з ним ікра мають розкласти в банки й закрити протягом місяця після соління. Це додасть упевненості, що ікру завод заховав у тару близько від місця вилову й у найкоротші терміни.
А ось за ТУ зазвичай виробляють ікру з морожених ястиків, що її можуть засолити й розфасувати по всій Україні. У цьому разі використовують сировину (морожені ястики чи солоно-морожену ікру американського виробництва, що обумовлює наявність у ній додаткового антисептика – бензоату натрію).
3. Морожена ікра дешевша: після замороження вона втрачає зовнішній вигляд і більшу частину смакових властивостей.
Якщо бочкову ікру, виготовлену відповідно до ГОСТу, за місяць не розклали у слоїчки, то її зобов’язані продати на вагу впродовж не більш як чотирьох місяців. І це, до речі, головна причина, чому незаконно торгувати ікрою на вагу після Нового року: нерест у лосося – в липні-серпні, от і порахуйте.
Отже, на вагу ікру ліпше купувати в перші місяці після нересту, тобто у вересні-жовтні. А далі кинути оком на заводську.
4. Коли берете банку, перевірте, чи щільно її закрито. Вона не має бути здутою – це свідчить про те, що в ікрі є неприпустимі види мікрофлори.
У складі ікри згідно зі стандартами є сіль, олія, добавки Е400, Е200, Е239 (Е400 – це гліцерин, щоб ікра не сохла, Е200 і Е239 – це антисептики, які не можна використовувати окремо один від одного). Решта добавок – ваш ризик придбати неякісний товар.
5. Докладно вивчайте інформацію на кришці металевої банки з червоною ікрою Там є три ряди знаків: у першому – дата виготовлення продукції (соління, але не закривання), у другому – асортиментний знак «Ікра», у третьому – номер заводу-виробника плюс номер зміни й індекс рибної промисловості «Р». Увага: якщо цифри витиснено не зсередини, а ззовні – не купуйте, це стовідсоткова підробка!
Термін придатності ікри за вакуумного закривання – 12 місяців, без вакууму – 6 місяців. Чудовий спосіб перевірити ікру: візьміть баночку й зважте її на електронній вазі. Вага банки з ікрою має становити близько 180 грамів. Саме недоважуючи (до 15–25 грамів, що становить 10–20 відсотків від ваги самої продукції), деякі хитрі виробники здешевлюють продукт.
Важлива деталь: 140-грамова банка червоної ікри не може коштувати дешевше ніж 6–7 доларів уроздріб. Занижена ціна – занижена якість. Перевірте штрих-код банки: він має бути зареєстрований саме на цю торговельну марку й саме на цю продукцію!