У Західній Європі з’явилася чудернацька мода – ходити з палицями, але без лиж. Люди з ними прогулюються у парках, крокують вулицями і навіть повсюди возять з собою у громадському транспорті. «Диваки», – мабуть, подумаєте ви. Аж ніяк, розумники! Виявляється, вони займаються одним із новітніх видів спорту – скандинавською ходьбою, що почала поширюватися і в Україні. Що це таке і чому цей вид фізичної активності набув у всьому світі такої шаленої популярності, розповів Сергій РОЗОРА, засновник однієї з перших в Україні школи фінської ходьби.
«Скандинавською ходьбою захопився кілька років тому, – розповідає пан Сергій. – Хоча ходив улітку з лижними палицями ще 35 років тому, відтоді як їжджу на лижах. У теплу пору року дуже бракувало тренувань, і щоб не втратити фізичної форми, доводилося бігати з палицями». Нині цей вид фізичної активності називають фінською, скандинавською або нордичною ходьбою (Nordic walking), і він дуже корисний. На відміну від пробіжки, під час якої навантаження припадає переважно на нижню частину тіла, правильна техніка нордичного кроку дозволяє задіяти до 90% м’язів, а навантаження при цьому розподіляється рівномірніше.
«Великою перевагою нордичної ходьби є її універсальність, – провадить чоловік. – Заняття підходять усім: і старим, і малим, і спортивним, і не дуже. Оскільки палиці допомагають зменшити навантаження на суглоби і кістки, нордична ходьба підходить також тим людям, яким через певні захворювання лікарі не радять багато ходити чи, тим паче, бігати. Одягнувши на палиці спеціальні гумові «чобітки», можна крокувати по асфальту, а без них – по ґрунту, траві, піску… Словом, по будь-якій поверхні. До того ж цим видом спорту можна займатися цілий рік, незалежно від сезону».
Щоб почати займатися нордичною ходьбою, головне – мати бажання. А ще, каже чоловік, важливо правильно опанувати техніку. Вона проста, і вивчити її можна за кілька хвилин. Проте на початку все ж варто потренуватися під наглядом інструктора, інакше нордична ходьба «не працюватиме» і не дасть бажаного результату. А ще важливо підібрати палиці для скандинавської ходьби відповідно до зросту. Для цього треба поставити одну з них на носок ноги і взятися за держак: за комфортної довжини лікоть має утворити чіткий прямий кут. Вирахувати довжину палиці можна також, помноживши свій ріст на 0,7.
«Нордична ходьба популярна в усіх цивілізованих країнах, – запевняє пан Сергій. – Там суспільство уже прийшло до усвідомлення, наскільки важливо бути здоровим та щасливим. А стати таким можна лише завдяки заняттям спортом, зокрема нордичною ходьбою. Люди її переваги вже високо оцінили. У Трускавці із палицями ходять давно, бо тут відпочивають та оздоровлюються багато іноземців. Серед місцевих жителів уже також є кілька сотень прихильників фінської ходьби. Але ще не всі знають про її переваги».
Популярність фінської (скандинавської, нордичної) ходьби зумовлена її потужним оздоровчим ефектом на всі органи і системи організму, що підтверджена багатьма науковими дослідженнями.
• Вона підтримує тонус м’язів одночасно верхньої і нижньої частин тіла, задіюючи близько 90% усіх м’язів тіла і відповідно спалюючи у два рази більше калорій, ніж звичайна ходьба.
• Покращує роботу серця і легенів, ідеальна для виправлення постави та вирішення проблем шиї і плечей.
• Фінська ходьба покращує мозковий кровообіг у цілому (за рахунок кисневого насичення крові від фізичного навантаження на свіжому повітрі) й особливо у ділянці плечового пояса.
• При роботі з палицями напруження м’язів плечового пояса значно посилює кровотік у цій ділянці та стимулює вироблення гормону радості – серотоніну. Отже, активно працюючи руками, ми не тільки проводимо профілактику інсультів, а й боремося з депресією.
• Завдяки нордичні ходьбі покращується венозний відтік з порожнини черепа. Більшість людей після 50 років мають утруднення венозного відтоку з порожнини черепа здебільшого через остеохондроз шийного відділу хребта. Це призводить до підвищення внутрішньочерепного тиску, що супроводжується головними болями, запамороченнями, нудотою.
• Нордична ходьба повертає до повноцінного життя людей із проблемами опорно-рухового апарата.
• Сприяє зміцненню м’язів шийно-комірцевої зони, плечового пояса, плечових і ліктьових суглобів, а також суглобів кисті і м’язів рук (біцепсів і трицепсів). А зміцнення м’язів спини – це боротьба з остеохондрозом.
• Палиці зменшують при ходьбі тиск на коліна, хребет, суглоби, а особливо колінні і тазостегнові. Це дозволяє тренуватися також людям старшого віку, які мають проблеми із суглобами.
• Окрім очевидної користі для організму, будь-яка ходьба, в тому числі нордична, – це чудовий спосіб релаксу. Скандинавська ходьба рекомендується в тому числі при хронічній втомі, після травм, при гіподинамії та поганій фізичній формі.