Рівень глюкози у крові – основний орієнтир, який дозволяє діагностувати цукровий діабет або визначити, чи потрапляє людина до групи ризику розвитку цієї недуги.
Рівень цукру у крові вважається високим, якщо перевищує позначку 6 ммоль/л (за умови, що аналіз пацієнт здавав натще). Якщо перевищує 11,1 ммоль/л, уже можуть розвиватися небезпечні для життя ускладнення.
Гіперглікемія виникає тоді, коли підшлункова залоза продукує малу кількість гормону інсуліну або якщо у людини розвинулася інсулінорезистентність, – інсуліну виробляється достатньо, але клітини на нього реагують мляво.
Функцією інсуліну є постачання глюкози з кров’ю до всіх клітин організму, де вона перетворюється на енергію. У більшості випадків збій у синтезі інсуліну або інсулінорезистентність виникає у людей, які раніше провадили не здоровий спосіб життя, зокрема не споживали здорову їжу та мали низьку фізичну активність.
Ознаки гіперглікемії:
- відчуття втоми;
- підвищений апетит;
- втрата ваги;
- часте відчуття спраги;
- часті позиви до сечовипускання.
Якщо рівень цукру у крові перевищує 19,5 ммоль/л, до цих симптомів додаються підвищена тривожність, зниження концентрації уваги й когнітивних здібностей, посилене відчуття спраги, помутніння зору та запаморочення. Шкіра – суха на дотик, може почервоніти й пекти. Ці ознаки вказують на критичне підвищення рівня глюкози у крові, що може мати небезпечні для здоров’я і життя наслідки.
Нині захворюваність на цукровий діабет 2-го типу (або, як його ще називають, «набутий) продовжує зростати – і не лише серед осіб віком 40+, а й молоді та навіть дітей.
Але що робити, якщо у вас – «лише» преддіабет? Показники цукру перевищують норму, проте не є достатньо високими, аби можна діагностувати діабет. Це означає, якщо ви нічого не робитимете, ризик захворіти на діабет кожного року зростатиме на 5−10%. В Україні за крок від діабету перебуває 3% населення (це – за підрахунками МОЗ). За підрахунками ВООЗ – понад 8% чоловіків та майже кожна десята жінка!
Єдиний спосіб уникнути хронічної недуги, від якої досі не винайшли ліків, – модифікувати спосіб життя. Передусім – переглянути своє харчування. Споживання їжі, яка містить велику кількість цукру у довгостроковій перспективі підвищує ризик розвитку серйозних захворювань (не лише діабету, а й раку молочної залози, ішемічної хвороби серця тощо).
Коли споживаємо цукор, організм перетворює його на енергію. Однак коли його забагато, починає накопичуватися у крові. Пропонуємо вашій увазі простеньку дієту, з допомогою якої можна нормалізувати показники глюкози і холестерину у крові лише за три дні.
День 1
Сніданок: тарілка вівсяної каші зі жменькою горіхів та ягодами (свіжими або мороженими). Якщо такий сніданок здається надто скромним, можете приготувати омлет із трьох яєць. Не бійтеся – яйця (головне — не смажити їх на олії чи вершковому маслі) холестерин не підвищують!
Перекус: невеличка склянка горіхів.
Обід: варена куряча грудинка і жменька очищеного насіння гарбуза, мигдалю або вареного горошку (що по кишені та що до смаку).
Вечеря: кілька печеричок з рибою і броколі (бажано запекти у духовці).
День 2
Сніданок: такий самий, як і першого дня.
Перекус: невеличка склянка горіхів.
Обід: кабачок або цукіні, запечені з болгарським перцем і скроплені лимонним соком.
Вечеря: горіхи, варені або запечені овочі та скибка цілозернового хліба.
День 3
Сніданок: такий самий, як і першого дня.
Перекус: невелика склянка горіхів.
Обід: запечена куряча грудинка. Птицю бажано скропити оливковою олією і лимонним соком, посипати чебрецем та злегка тушкованою цибулею.
Вечеря: суп із цибулі або паста з грибами або просто – з томатним соусом (в ідеалі – домашнього приготування) і базиліком. За бажання до спагеті (обов’язково – з твердих сортів пшениці) можна додати трохи нежирного м’яса.
З напоїв – звичайна питна вода, а також чай або кава (але без цукру). Горіхи бажано комбінувати – мигдаль, волоський, фундук. Але якщо немає фінансової змоги, можна обійтися грецькими. Багато горіхів не їжте. Вони хоч і корисні, але дуже калорійні.
Вечеряйте щонайпізніше о 18.00−19.00.
Може видатися, що таке меню дуже дороге. Задля експерименту радимо порахувати, скільки грошей ви витратили на продукти за останні три дні, а потім, після завершення цієї триденної дієти, підрахувати, скільки витратили, харчуючись як житель Середземномор’я. Якщо ви – любитель магазинних тортиків, не проти перебити голод вуличною їжею (наприклад, хот-догами) і не уявляєте бутерброда без ковбаси, то може виявитися, що ви навіть зекономили.
Якщо споживаєте багато солі, що у перспективі обов’язково матиме негативні наслідки для вашої серцево-судинної системи, зверніть увагу на чудову альтернативу – різноманітні натуральні приправи, як-от базилік, які нададуть вашим стравам нотки вишуканості. Завдяки правильно підібраним спеціям навіть проста їжа, приготовлена вдома, може цілком конкурувати з ресторанними наїдками!