Туберкульоз відступає перед сильним імунітетом

Ця підступна хвороба ламає долі мільйонів людей у всьому світі. Щодня від туберкульозу вмирає близько 4,5 тисячі осіб. Але нині туберкульоз – уже не вирок. Як запобігти захворюванню, інформує фахівець.

Завдяки глобальним зусиллям, спрямованим на боротьбу з туберкульозом, які тривають із 2000 року, врятовано 54 мільйони осіб, а показник смертності знизився на 42%, розповідає лікар Інна Сорокіна. За даними ВООЗ, на сьогодні приблизно чверть населення  інфікована туберкульозом. Розрізняють латентний туберкульоз та активний.

За рік хворий може заразити 10–15 осіб

Латентний туберкульоз – це стан, коли людина інфікована, проте не має клінічних проявів активної інфекції. Люди з латентним туберкульозом безсимптомні й незаразні, але належать до групи ризику щодо прогресування до активного туберкульозу. Найвищий ризик прогресування з латентної до активної форми спостерігається впродовж перших двох років після інфікування (шанс захворіти на цю інфекцію протягом життя становить 5–10%).

Хворий на активну форму туберкульозу – особа з вираженими проявами туберкульозу, підтвердженими клінічними, лабораторними та рентгенологічними дослідженнями.

Слід знати: навіть за активної  форми туберкульозу хвороба тривалий час може мати прихований перебіг. А отже  захворівши людина не завжди своєчасно звертається за медичною допомогою та продовжує інфікувати інших людей.

За рік хвора на туберкульоз людина може заразити до 10–15 інших осіб, з якими має контакт. У цей період мікобактерія туберкульозу, яка потрапила в організм людини, починає розмножуватися в легенях або інших органах – нирках, хребті, мозку, лімфатичних вузлах, кишківнику, шкірі, статевих органах. У свою чергу імунна система намагається зупинити або сповільнити цю агресію.

Група ризику

До групи підвищеного ризику інфікування належать працівники лікарень, лабораторій, особи, які перебували в тісному контакті з хворими на туберкульоз або з підозрою на нього, працівники або мешканці закладів масового перебування людей (наприклад, притулків для бездомних, в’язниць).

Ризик вищий у людей з ослабленою імунною системою: із ВІЛ-інфекцією, недостатнім харчуванням, деякими хронічними захворюваннями та цукровим діабетом або люди, котрі палять, споживають надмірно алкоголь, вживають наркотики  – усі вони більш схильні до захворювання.

Симптоми:

– нездужання;

– кашель;

– лихоманка;

– слабкість;

– рясне потовиділення вночі;

– безпричинна втрата ваги тощо.

Прояв  двох або більше ознак – привід звернутися до лікаря.

Кровохаркання, виражена задишка, біль у грудній клітині – більш пізні симптоми.

Добре допомагає свіже повітря

Необхідно щорічно проходити флюорографічне обстеження та пам’ятати, що тривалий (спочатку сухий) кашель, який посилюється вночі та вранці, є приводом відвідування сімейного лікаря та обстеження мокротиння на наявність мікобактерії туберкульозу.Л

Туберкульоз вилікувати можна. У разі активної, чутливої до ліків форми туберкульозу проводиться стандартний шестимісячний курс лікування чотирма протимікробними препаратами. Людина повинна приймати ліки за схемою, призначеною лікарем.

Успішність боротьби з туберкульозом залежить від особистої позиції людини щодо лікування. Кожна людина відповідальна за своє здоров’я, за якість свого життя. То й  починати треба із себе, зі свого способу життя:

  • намагатися вживати корисну та збалансовану (білками та жирами) їжу;
  • займатися фізичною культурою, спортом;
  • частіше перебувати на свіжому повітрі;
  • відмовитися від шкідливих звичок;
  • дотримуватися правил особистої гігієни тощо.

Перебування на свіжому повітрі, особливо серед хвойних дерев, дуже негативно впливає на збудника туберкульозу.

Джерело

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook