Гірсутизм – такий діагноз ставлять при надмірному рості волосся на обличчі та тілі. На справжній гірсутизм хворіє 10 відсотків жінок, але майже сорок відсотків представниць прекрасної половини вважають, що в них просто підвищене оволосіння тіла, а тому користуються косметичними засобами для видалення волосся. Щоправда, тоненькі чорні волосинки на обличчі можуть бути ознакою приналежності до жінок із Середньої Азії, Кавказу тощо.
ЩО ЦЕ ТАКЕ?
Гірсутизм (від лат. “hirsutus” – волохатий, волосатий) – чоловічий тип оволосіння у жінок. Волосся у надмірній кількості росте на обличчі, грудях, животі, навколо сосків, а також на спині й стегнах. При аж надто сильному оволосінні жінок говорять ще про “гіпертрихоз”.
Важливо не плутати гірсутизм і гіпертрихоз: перший позначає чоловічий тип оволосіння жінок, другий – кількісне збільшення волосся на тілі. Гіпертрихоз – це надлишковий ріст волосся у тих місцях, де наявність волосся є нормою і в жінок, і в чоловіків, з урахуванням національних особливостей і віку. Наприклад, ріст волосся на гомілках у жінок є нормою. У чоловіків нормальним вважається ріст волосся на грудях. Появу надто великої кількості волосся називають гіпертрихозом. А от зайве волосся на грудях жінок називається гірсутизмом.
Найчастіше гірсутизм є ознакою ендокринних захворювань, спричинених ураженням гіпоталамо-гіпофізної ділянки, кори надниркових залоз і яєчників. Однак фіксують форми гірсутизму, не пов’язані з патологіями внутрішніх органів. Наприклад, якщо жінка успадкувала надмірну волосистість або ж тривалий час приймала препарати, що сприяють розвитку гірсутизму. Спровокувати цю хворобу може й хронічний стрес та виснажливі голодування.
ЧИ ЗВЕРТАТИСЯ ДО ЛІКАРЯ?
Вибір лікування гірсутизму, залежить від захворювання, на яке скаржиться пацієнт.
З огляду на те, що досить часто гірсутизм є виявом підвищеного вмісту чоловічих статевих гормонів, доцільно застосовувати антиандрогенні препарати. Вони зменшують рівень тестостерону в крові й знижують чутливість волосяних цибулин до андрогенів. Таку ж дію мають деякі оральні контрацептиви. У будь-якому разі лікування має призначати лікар.
Сам по собі надлишковий ріст волосся не становить загрози для життя і здоров’я, однак гірсутизм може бути наслідком серйозних захворювань.
Спочатку ендокринолог має встановити причину зайвої волосистості. За умови лікування хвороби, пов’язаної з ендокринною системою, надлишковий ріст волосся, як правило, зменшується. Якщо ж гірсутизм успадкований, зайве волосся треба видаляти власноруч або ж у косметичному кабінеті.