Якщо ви не визначилися із самого початку (скажімо, під час навчання у вищій школі), яким він буде, ваш професійний шлях, то одним із найважливіших рішень, які ви прийматимете в цьому житті, буде рішення про вибір роду діяльності. Якщо ви досить серйозно обмірковували це питання, то до моменту остаточного вибору вже повинні мати в голові кілька ідей. Усе необхідне можна почерпнути з ряду джерел, одним із яких є ваші зв’язки. На етапі переходу до трудової діяльності у вашому розпорядженні є:
– домашні та сімейні зв’язки;
– можливо, зв’язки, що склалися у процесі занять спортом і хобі;
– численні контакти, що у перспективі можуть стати основою ваших професійних зв’язків (контакти з викладачами вищого навчального закладу, людьми, з якими і на яких ви працювали в процесі навчання, на канікулах тощо).
Що вам зараз потрібно від усіх цих знайомств, то це знайти когось, хто має практичний досвід у тому виді діяльності, який ви розглядаєте як свою можливу професійну кар’єру. Наприклад, якщо ви мрієте про кар’єру бухгалтера, то вам необхідно знайти людину, яка змогла б вам розповісти, що, власне кажучи, обіцяє вам бухгалтерська праця. Якщо такого фахівця немає серед знайомих, то чи не могли б вони вивести вас на компетентну людину? Утім, використовуючи зв’язки як джерела порад при виборі кар’єри, на вас чигає небезпека, суть якої найкраще ілюструє наведений нижче окремий випадок.
Окремий випадок – Оксана та Василь
Оксана пише диплом з інженерної спеціальності й вирішує, де застосувати незабаром свої знання: чи в науковій праці, чи на виробництві. Що стосується останнього, то дядько Оксаниної сусідки по кімнаті Іван саме донедавна працював інженером у металургійній компанії. Подруга улаштувала Оксані зустріч з Іваном, що виявився налаштованим дуже негативно щодо виробництва. Сталося так, що після двадцяти років роботи на компанію він виявився раптом непотрібним, і гіркота образи й дотепер доймає. Іван порадив Оксані піти чи в науку, чи на викладацьку роботу.
Зрозуміло, що думка Івана упереджена й обумовлена його власним гірким досвідом, а тому таку пораду не можна вважати об’єктивною і корисною для Оксани. Висновок? Висновок полягає в тому, що будь-яку пораду, яку ви отримуєте, варто оцінювати тверезо, з огляду на емоційний аспект, що відчувається у словах порадника. Краще довідатися думку кількох людей і з’ясувати, у чому збігаються їхні оцінки. Порівняйте те, що сказали ваші знайомі, з інформацією з інших джерел.
І останнє. Описаний нами спосіб пошуку поради шляхом активізації наявних у вашому розпорядженні зв’язків знадобиться і тоді, коли вам доведеться вирішувати наступну велику проблему – проблему пошуку першого місця роботи.