Мангольд нагадує на смак молоду молочну кукурудзу. Його вживають свіжим, вареним і тушкованим, листя і стебла можна додавати у борщ і навіть загортати в них голубці.
Цей овоч має цілющі властивості: містить багато вітаміну К, А і Е, а також натрій, магній, калій і залізо. А ще він дуже красивий, із кольоровими стеблами і соковитим кучерявим листям, тому його садять навіть у квітниках.
Як вирощувати мангольд
Мангольд буває листковий і стебловий. У листкового коротке стебло, яке майже відразу переходить у листок. Такий буряк слід використовувати у їжу, доки він молодий. Після зрізання листя, виростає нове. А стебловий збирають дещо пізніше. Його можна зрізати впродовж усього літа і до пізньої осені, відламуючи по одному-два стебла.
Мангольд найкраще росте, розвиває пишну розетку на добре освітлених ділянках, на родючих пухких достатньо зволожених ґрунтах. Його рекомендовано садити поряд із бобовими, капустою, морквою, редискою і редькою, але подалі від шпинату. Компактні листкові сорти рекомендується висаджувати на відстані близько 25 см, стеблові – 50 см.
Мангольд добре переносить холодну погоду. Молоді рослини можуть витримати легкі заморозки, а дорослі рослини здатні пережити температури нижче нуля. Така стійкість до холоду робить мангольд ідеальною культурою для ранньовесняного та пізньоосіннього вирощування.
- Сіяти мангольд можна вкінці березня або напочатку квітня прямо на грядку у підготовлені борозенки на глибину 1,5–2 см.
- Якщо хочете отримати ранній врожай, варто виростити розсаду, пропікірувавши її після появи у сіянців двох-трьох справжніх листків.
- Для отримання осіннього врожаю мангольд також можна висівати в липні-серпні. Це дозволить зібрати врожай до настання зими.
- Можна вирощувати у великих горщиках, особливо красиве поєднання в одній ємності кількох сортів.
Від з’яви сходів до початку збирання листя минає приблизно 65 днів.
Мангольд є дворічником. Кореневище може пережити зиму, якщо його підгорнути і вкрити шаром хвої, тирси, торфу абощо. Напровесні такий кущ порадує ранньою свіжою зеленню. Можна восени викопати мангольд разом із землею, пересадити у горщик і взимку виростити зелень на підвіконні.
12 овочів, які можна першими висівати ранньою весною
Що приготувати із мангольда?
У кулінарії використовують молоде листя і стебла, поки вони соковиті і не загрубіли. Найбільше користі у свіжому мангольді, який смакує у салатах.
Його також можна використовувати для приготування супів, холодних закусок, гарячих страв, борщів. Листя можна заквасити разом із капустою або окремо, у нього можна загортати голубці і використовувати для прикрашання страв замість салату. Стебла консервують або просто відварюють й обсмажують у сухарях, як цвітну капусту, заморожують.
Чим корисний мангольд?
Мангольд, також відомий як швейцарський буряк, є цінним джерелом багатьох поживних речовин і володіє численними корисними властивостями для здоров’я. Ось деякі з найважливіших властивостей мангольда:
- Високий вміст вітамінів. Мангольд багатий на вітаміни А, С та К. Вітамін А сприяє покращенню зору, шкіри та імунної системи. Вітамін С важливий для здоров’я шкіри, сполучних тканин, зубів та ясен, а також відіграє ключову роль у відновленні тканин та абсорбції заліза. Вітамін К необхідний для згортання крові та здоров’я кісток.
- Мінерали. Мангольд є джерелом кальцію, магнію, калію та заліза. Кальцій важливий для здоров’я кісток і зубів, магній сприяє здоров’ю серця і регулює рівень цукру в крові, калій необхідний для нормальної роботи нервової системи та м’язів, а залізо запобігає анемії.
- Клітковина. Мангольд є хорошим джерелом клітковини, яка сприяє здоров’ю травної системи, запобігає запорам і може допомогти контролювати рівень холестерину в крові.
- Антиоксиданти. Містить антиоксиданти, такі як бета-каротин, зеаксантин та лютеїн, які захищають клітини від пошкоджень вільними радикалами та можуть знижувати ризик розвитку деяких хвороб, включаючи серцеві захворювання та деякі види раку.
- Здоров’я серця. Мангольд містить елементи, які можуть сприяти зниженню кров’яного тиску та покращенню загального стану серцево-судинної системи.
- Антивікові властивості. Високий вміст антиоксидантів і вітаміну К може сприяти зниженню ознак старіння шкіри.
- Покращення кровообігу. Залізо в мангольді сприяє формуванню гемоглобіну, який необхідний для транспортування кисню в організмі, що може покращити кровообіг та забезпечити клітини киснем.
- Підтримка здоров’я кісток. Вітамін К, якого багато у мангольді, відіграє важливу роль у зміцненні кісток, сприяючи вбудовуванню кальцію в кісткову тканину. Це може допомогти запобігти остеопорозу та знизити ризик переломів.
- Зниження ризику діабету. Клітковина у мангольді допомагає стабілізувати рівень цукру в крові, зменшуючи ризик розвитку діабету 2 типу.
- Підтримка імунної системи. Завдяки високому вмісту вітаміну С та інших антиоксидантів, мангольд може підсилити імунну систему та покращити здатність організму протистояти інфекціям.
- Здоров’я очей. Антиоксиданти, зокрема зеаксантин та лютеїн, є важливими для здоров’я очей і можуть захистити від вікових захворювань, таких як катаракта та макулярна дегенерація.
- Для суглобів. Мангольд містить компоненти, які можуть допомогти знизити запалення в організмі, зменшуючи симптоми таких станів, як артрит.
- Допомога у втраті ваги. Будучи низькокалорійним, але багатим на волокна та поживні речовини, мангольд може стати чудовим доповненням до дієти для схуднення, допомагаючи зберегти відчуття ситості на довший час.
Завдяки цьому багатому набору корисних властивостей, мангольд є чудовим доповненням до раціону для підтримки загального здоров’я. Його можна використовувати в салатах, смузі, гарнірах та як додаток до різноманітних страв, що робить його не тільки корисним, але й універсальним інгредієнтом у кулінарії. А отже, його варто вирощувати на своєму городі.