Щоб відпочити, а не захворіти. Поради тим, хто збирається у подорож

Які б комфортні умови вам не створювали під час подорожі, дорога - стрес для організму. Підготуйтеся до морської та повітряної хвороби, а також харчового, кліматичного і часового стресу.

У ДОРОГУ НЕ ЗАБУДЬТЕ ВЗЯТИ ЖУЙКУ

У туристичному агентстві неодмінно поцікавтеся, що входить до медичного страхування, і з’ясуйте маршрут поїздки. Якщо це не подорож у складі групи, а індивідуальний тур, уточніть, скільки пересадок вам потрібно буде зробити і якими видами транспорту користуватися.

Які б комфортні умови вам не створювали під час подорожі, дорога – стрес для організму. Тому потрібно бути готовим до того, що, приміром, у літаку чи на лайнері вас може спіткати повітряна чи морська хвороба, а в автобусі – захитати.

Цей неприємний стан пов’язаний з порушенням роботи вестибулярного апарату. Звести до мінімуму ці неприємності складно, але полегшити стан за допомогою спеціальних лікарських препаратів, масажу певних точок чи спеціальної гімнастики – можна цілком.

Спробуйте потренувати свій вестибулярний апарат за кілька тижнів до поїздки – хоча б раз на тиждень погойдайтеся на гойдалці чи покрутіться на каруселі на дитячому майданчику.

Якщо вас чекає повітряна прогулянка, поїжте за три-чотири години до польоту, причому легку їжу, яка швидко перетравлюється – приміром, кашу, мюслі, фрукти.

Виключіть зі свого меню рибу, м’ясо, молочні та кисломолочні продукти. А з собою прихопіть здобні сухарики, несолодке печиво. Пийте під час польоту підкислену лимоном негазовану воду, а від кави та чаю відмовтеся.

І не забудьте жувальну гумку – вона згодиться під час зльоту та посадки, коли різко змінюється тиск і закладає вуха. Дитині у важкі хвилини дайте льодяника.

У літаку зазвичай сухе повітря, тому попередньо нанесіть на шкіру обличчя зволожувальний крем, а під час польоту періодично протирайте лице вологими серветками (принаймні звичайною паперовою, змоченою мінеральною водою).

Якщо ви подорожуєте авто, постарайтеся кожні дві-три години зупинятися в дорозі, щоб уникнути порушення кровообігу, набрякання ніг. Зробіть розминку, легкий масаж кінцівок, “розтягніть” хребта (як перекладину можна використати товсту гілку дерева, що росте поблизу).

ОБЕРЕЖНО: КЛІМАТИЧНИЙ СТРЕС

Отож, ви щасливо дісталися місця відпочинку. Подумати тільки, ще вранці складали валізу, а наступного дня ви вже на іншому кінці країни чи світу поспішаєте на пляж. Але спиніться. Дайте можливість своєму організму адаптуватися в нових умовах.

Особливо шкідливі кліматичні стреси дітям. Малятам до трьох років взагалі не рекомендують міняти звичні кліматичні умови, адже терморегуляція та адаптаційна система в них іще геть не досконалі.

Процес акліматизації у дітей розтягується на тижнів два, тому менше ніж на місяць їхати з дитиною на море не варто. Найлегше і діти, й дорослі переносять акліматизацію в Болгарії та на Кіпрі. У Криму, певна річ, адаптовуватися – раз чхнути.

Річ у тім, що подорож “по вертикалі”, тобто з півночі на південь відбувається значно легше, ніж “по горизонталі”, тобто із заходу на схід, тому що не потрібно пересікати часові пояси. Чим більша різниця у часі між містом, в якому ви живете, і місцем відпочинку, тим довше триває процес адаптації (ще довше, коли ви потрапляєте із зими в літо чи навпаки).

У Туреччині, Болгарії, на Кіпрі перебудова організму “на новий лад” мине швидко і майже безболісно. А ось в Іспанії, на Канарських островах (різниця в часі – дві-три години) вам знадобиться кілька днів, а то й тижнів, щоб оговтатися. Безпричинна втома, сонливість, а іноді й головний біль, проблеми зі шлунком, кишківником у перші дні на новому місці – ознаки перебудови організму.

Щоб у результаті переїздів і перельотів день не помінявся місцями з ніччю, постарайтеся одразу ж перебудуватися на місцевий режим часу. У перші три дні відпочинку уникайте фізичних навантажень.

ЩОБ ХРОНІЧНІ ЗАХВОРЮВАННЯ “НЕ ПРОКИНУЛИСЯ”

Не варто одразу кидатися в море чи дряпатися на гору. Ліпше провести ці дні в номері готелю. Прогулянці ж присвятіть вечірні та вранішні години.

Дегустування місцевої кухні також відкладіть на тиждень – не перевантажуйте шлунок незвичними стравами й продуктами, особливо гострими. Починайте з маленьких порцій, інакше бурхливої реакції не оминути.

Зате в питві можете себе не обмежувати. Якнайбільше мінеральної води, щоб уникнути зневоднення організму. А от із водопровідною, навіть триста разів кип’яченою, не експериментуйте.

Зміна клімату та звичного режиму харчування може загострити хронічні захворювання: гастрит, холецистит, гіпертонічну хворобу. Окрім того, вважайте: чим ближче до екватора , тим сильніше та активніше ультрафіолетове опромінення і тим менше потрібно перебувати на сонці.

А тим, у кого проблеми з ендокринною системою (приміром, порушена функція щитовидної залози) чи з гінекологією (дисменорея, кіста, поліпи), сонячні ванни протипоказані.

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook