6 причин жувати сушену гвоздику. Замінить каву і таблетки

Лікувальні властивості гвоздики дуже популярні в китайській медицині. Ця запашна спеція здатна вилікувати безліч хвороб завдяки унікальному складу. Лише один бутон, а яке розмаїття корисних речовин!

Незвичайні на вигляд бутони гвоздичного дерева славляться не лише пекучим смаком і пряним ароматом, але і своїми лікувальними властивостями.

Цю спецію давно використовують в рецептах народної медицини для профілактики і навіть лікування деяких захворювань.

У гвоздиці міститься провітамін А (бета-каротин), вітаміни групи В, вітаміни С, Е, омега-3 жирні кислоти, ефірна олія.

Склад прянощів і справді вражаючий, всі речовини працюють!
Сушена гвоздика має безліч інших суперякостей. Дізнавшись про всі, ви неодмінно купите пару пакетиків цієї напрочуд дешевої спеції! Вартість її смішна у порівнянні з багатьма лікарськими засобами, але справляються сухі бутони з проблемами відмінно.

Як застосовувати сушену гвоздику.

Для очищення від паразитів
Позбутися від глистів дуже просто. Потрібно лише розжувати кілька бутонів сушеної гвоздики за 30 хвилин до їжі. Робити так необхідно 2 рази на день. Це сильна профілактика від глистів. Якщо вони є – організм буде повністю очищеним від паразитів через декілька днів.

Один сушений бутон гвоздики на 20% складається з ефірного масла, яке містить ароматичні речовини: евгенол, каріофіллен і іланг. Також в гвоздиці є величезна кількість дубильних речовин.
Завдяки насиченому складу гвоздика ефективна: її бояться не тільки глисти, а й інші хвороботворні мікроорганізми, наприклад, золотистий стафілокок, дифтерійна паличка і навіть туберкульозна паличка.

Для лікування порожнини рота
Можна сміливо замінювати жуйку сухими бутонами гвоздики. Якщо взяти за звичку жувати цю суху пряність кожен день, можна забути про стоматит, пародонтоз, запалення ясен.

Ефірні масла, які є в гвоздиці, приберуть неприємний запах з рота і не дозволять йому з’явитися знову. Це натуральний засіб, який набагато ефективніше звичайних ополоскувачів для ротової порожнини! А ціна сухої спеції – копійки.

Якщо ви помітили перші ознаки ангіни або запалення горла, пожуйте пару маленьких гвоздичок. Горло одразу перестане боліти. Спосіб, який допомагає завжди.

Для покращення травлення
Гвоздика допоможе посилити травні процеси і налагодити роботу шлунково-кишкового тракту. Для цього потрібно розжувати 2 бутони гвоздики з 1 ч. л. меду за 15 хвилин до прийому їжі.

Обережно, є протипоказання! При виразці шлунка і дванадцятипалої кишки, а також при підвищеному кров’яному тиску не можна застосовувати цей метод. У всіх інших випадках – рекомендується. Стимуляція травних процесів і нормалізація обміну речовин допоможе швидше схуднути.

Також гвоздика вилікує коліт, метеоризм, допоможе впоратися з гастритом зі зниженою кислотністю.

Для профілактики раку
У складі гвоздики присутній евгенол, який уповільнює зростання ракових клітин і перешкоджає появі нових. Є наукові дослідження на цю тему. У сім’ях, де погана спадковість, де люди вже хворіли на рак, така профілактика дуже доречна: спеція допоможе покращити загальний стан організму і запобігає серйозній хворобі.

Для підвищення тиску
Якщо у вас знижений тиск, спробуйте використовувати гвоздику. Варто просто розжувати пару маленьких сухих бутончиків, і ефект буде кращим, ніж від кави. Зникне головний біль, який супроводжує низький тиск, пропадуть млявість і запаморочення.

Людям з нормальним тиском також корисно іноді замінювати чашечку кави гвоздикою. Не тільки відмінно бадьорить, але і стимулює захисні сили організму!

Ще одна дивна властивість сушених бутонів – заспокійлива. Ароматна пряність містить комплекс вітамінів групи В, які необхідні для нормальної роботи нервової системи.

ПОРАДА
Щоб визначити якість гвоздики, киньте її в воду з силою. Сухий бутон повинен потонути або ж буде плавати вертикально, суцвіттям вгору.
Якщо гвоздика плаває горизонтально, вона вже не має лікувальних властивостей. Це ознака того, що ефірні масла повністю зникли.

Перед застосуванням будь-яких засобів народної медицини проконсультуйтеся з лікарем! 

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook