5 вересня – пророка Захарії і праведної Єлизавети, батьків святого Іоанна Предтечі

Життя цих святих є прикладом благочестивої сім'ї і непохитної віри у Бога. За традицією, до Захарії та Єлисавети моляться з проханням про зцілення від безпліддя.

Захарія і Єлисавета були батьками Іоанна Предтечі – святого, що передбачив пришестя месії (Ісуса Христа). День пам’яті пророка Захарії і праведної Єлизавети, батьків святого Іоанна Предтечі, православні віруючі відзначають 5 вересня згідно з новим церковним календарем.

Історія Захарії і Єлисавети

Думки людей щодо подружніх пар, які не мають дітей, можуть суттєво відрізнятися. Водночас самі бездітні пари часто сприймають це не лише як прикрість, а іноді як справжню трагедію. Безпліддя рідко вважається чимось позитивним і часто стає причиною руйнування шлюбу.

Понад дві тисячі років тому в багатьох культурах відсутність дітей сприймалася як знак прокляття чи немилості богів. Це стосувалося і юдейського суспільства: дітей вважали ознакою благословення, а їхню відсутність – знаком прокляття.

Ймовірно, так ставилися і до юдейського священника Захарії та його дружини Єлизавети. Захарія як священник мав бути прикладом для інших. Але як бути прикладом, коли люди можуть подумки або навіть вголос запитувати: «Які гріхи вони вчинили, що Бог не дає їм дітей?»

Святий Захарія, син Варахії, був священником у Єрусалимському храмі, а свята Єлисавета була сестрою святої Анни, матері Пресвятої Богородиці. Захарія і Єлисавета були бездітними, що вважалося у давні часи Божою карою.

Одного разу Захарії, який служив священиком при храмі, явився архангел Гавриїл і сповістив про народження сина, майбутнього пророка Іоанна. Захарія засумнівався в цьому, адже і він, і його дружина мали пристойний вік, аби сподіватися на народження дитини. За це архангел позбавив його мови – чоловік не розмовляв аж до дня народження сина.

Під час побиття немовлят Іродом, Єлизавета разом з Іоанном переховувалися в одній із печер пустелі. Захарію ув’язнили й почали допитувати, де він переховує дружину і сина. Священник нічого не сказав, за що й був страчений. За переказами, Єлизавета померла через 40 днів після смерті чоловіка в пустелі, а малого Іоанна виховав ангел.

Праведна Єлизавета була сестрою Анни – матері пресвятої Богородиці. А ще вона першою сказала Марії про народження Спасителя. Нині на місці домівки Захарії та Єлизавети (на заході Єрусалима) розташовується католицький храм.

Життя святих батьків святого Предтечі Господнього Іоанна є прикладом не лише благочестивої сім’ї, зігрітої присутністю Божої любові. Передусім, це приклад глибокої та непохитної віри в Бога, у Його Божественний Промисел

Молитва до пророка  Захарії та праведної Єлисавети, батьків Іоана Предтечі

О, святі угодники Божі, пророче Захріє і праведна Єлисавето! Подвигом добрим подвизалися на землі, прийняли на Небесах вінець правди, його ж приготував Господь усім люблячим Його. Тим же дивлячись на святий ваш образ, радіємо про преславний кінець життя вашого і шануємо святу пам’ять вашу.

Ви ж, що стоїте біля Престолу Божого, прийміть молитву нашу і до Всемилостивого Бога принесіть. Щоб простив Він нам всі гріхи наші і допоміг нам і захистив від усіх підступів диявольських, щоб визволив від скорбот, хвороб, бід і напастей і всякого зла, допоміг благочестиво та праведно пожити в цьому віці і сподобив заступництвом вашим, нам недостойним, побачити блага на землі живих, прославляючи Єдиного у святих Своїх славимо Бога, Отця і Сина і Святого Духа, нині і на віки віків. Амінь.

Прикмети на День пам’яті Захарія і Єлисавети

  • У лісі багато горобини — осінь буде дощова, а мало — суха.
  • Якщо листя на горобині пожовкло рано, осінь буде рання і рання холодна зима.
  • День вважався щасливим для ворожіння і пророкування в пам’ять того, що свята Єлисавета передбачила в цей день пресвятій Діві Марії народження Ісуса Христа.
  • У давнину цей день був середнім терміном жовтіння горобинового листя. Тому за ним прогнозували, якою буде зима. Рано пожовтіло листя на горобині – до ранньої осені та ранньої холодної зими.
  • А ще вважалося, що народжені на Захарію та Єлизавету, як хлопчики, так і дівчатка, мають дуже сильну енергетику – їм жодна нечиста сила не страшна.
  • Вважалося також, що в це свято визначається доля людини та враховуються всі її  благі і гріховні діяння.
  • На Захарії заборонені сварки, скандали, особливо з рідними людьми.
  • Наші предки вважали день пам’яті Єлизавети і Захарія нещасливим, тому сьогодні не потрібно братися за важливу роботу.
  • У цей день не можна одягати брудний одяг. Необхідно очистити душу і тіло, одягти чисте, а краще – нове.

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook