святий Яків брат Господній

23 жовтня – святого Якова (брата Господнього): історія, традиції

23 жовтня вшановують святого Якова. Чому його називають братом Господнім, з якими проханнями до нього моляться і яких традицій дотримуються цього дня?

23 жовтня за новим церковним календарем православні в Україні вшановують святого Якова. Його батьком був Йосип, тому його називали братом Господнім. Святого вважають покровителем чоловіків, які займаються важкою фізичною працею. Йому читають молитви про міцне здоров’я та добробут.

Ким був святий Яків за життя

Святий Яків був сином Йосипа Обручника від його першої дружини, і тому в Євангелії він називається братом Господнім. Коли Ісус народився і Марія втекла з ним у Єгипет, то і Яків із ними утік, супроводжуючи Богородицю та святого Йосипа, батька свого.

Коли Йосип розділяв свою землю дітям, яких мав ві першої жінки, захотів відділити частину і малому Ісусу, якого народила заручена з ним Марія. Однак Йосипові сини не дозволили. Яків же прийняв його до своєї частки як співнаслідника, через що й звався “брат Божий”.

Згідно з переказами, Господь Ісус Христос з’явився йому після Свого воскресіння і поставив його єпископом Єрусалимської церкви. Таким чином, на частку апостола Якова випала особлива діяльність: він не подорожував з проповідями по різних країнах, як інші апостоли, а вчив і священнодіяв в Єрусалимі, що має таке важливе значення для християнського світу.

Значення апостола Якова ще більше зміцнювало його подвижницьке життя. Він був незайманий, не пив ні вина, ні інших спиртних напоїв, утримувався від м’яса, носив тільки льняний одяг. Мав він звичай усамітнюватися для молитви в храмі і там молився про свій народ. І робив це так часто, що шкіра на колінах його загрубіла.

Якова поважали не тільки християни, а й юдеї

Служіння апостола Якова було важке: серед безлічі самих затятих ворогів християнства. Але він діяв з таким розумом і справедливістю, що його поважали не тільки християни, але й юдеї, і називали опорою народу та праведником.

Перебуваючи на посаді Єрусалимського єпископа близько 30 років, він поширив і затвердив християнство в Єрусалимі та у всій Палестині. Багато хто з євреїв наверталися у християнство з однієї лише довіри до слова праведника.

Бачачи такий вплив апостола, юдейські начальники стали побоюватися, як би весь народ не звернувся до Христа, і вирішили або схилити Якова до зречення від Христа, або убити його.

При великому скупченні народу Якова вивели на портик храму і після декількох улесливих слів зневажливо запитали: «Скажи нам про розп’ятого?» – «Ви питаєте мене про Ісуса? – Голосно сказав праведник. – Він сидить на Небесах правиці Всевишньої сили і знову прийде на хмарах небесних». У натовпі було багато християн, які радісно вигукнули: «Осанна Синові Давидовому!» Первосвященики і книжники закричали, що праведник в омані, і скинули його на землю. Яків зміг ще піднятися на коліна і сказав: «Господи, прости їх! Вони не відають, що творять». «Поб’ємо його камінням», – закричали його вороги. Один священник почав умовляти їх: «Що ви робите? Бачите, Праведний за вас молиться». Але в цю хвилину один нелюд  ударив апостола по голові і вбив його.

Юдейський історик Йосип Флавій, перераховуючи причини падіння Єрусалиму, говорить, що Господь, покарав євреїв, між іншим, за вбивство праведного Якова.

Традиції в День Якова

  • У цей день влаштовувалися «бджолині хороводи». Люди, які розводили бджіл, їли мед у великій кількості. За прикметою, чим більше вдавалося з’їсти, тим більший буде врожай у наступному році. Також, це дійство супроводжувалось дзижчанням, схожим на бджолине, щоб вони навесні створювали більші рої.
  • Господині традиційно готували страви з додаванням меду, наприклад, медовуху або пряники з медом.
  • 23 жовтня чоловіки важко працювали, налагоджуючи упряж для коней та заготовляючи дрова, щоб в оселі будо тепло й затишно.
  • Апостолу Якову читають молитви про зцілення, захист від усілякого лиха та про те, щоб знайти істинний шлях.
  • Люди в цей день виходять в поле, щоб нагодувати пташок шматками хліба або пирога. Таким чином залучають успіх в своє життя.
  • Молоді хлопці на Якова намагаються розрахуватися з усіма боргами, щоб у наступному році одружитися.
  • За прикметою, якщо знайти в цей день вигнуту або зламану монету, тоді слід чекати на зраду коханого.

Прикмети на 5 листопада

  • Якщо на вулиці град або дрібний сніг, чекайте зими вже з 22 листопада.
  • Випало багато снігу, який не тане, – чекайте теплої зими та гарного врожаю у наступному році.
  • Йде дощ – чекайте гарного врожаю.

Молитва до святого Якова

Всемогутній, вічний Боже, святий Яків був першим з апостолів, хто пролив кров за Христа; нехай його мужнє сповідування зміцнює Твою Церкву, а його опіка нехай постійно її супроводжує. Через Христа, Господа нашого. Амінь.

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook