4 способи впоратися із дитячим “не хочу”, “не буду” і “купи”

"Не хочу спати", "не буду цей їсти", "не хочу у садок/школу", "купи мені" – ці фрази знайомі усім батькам. І треба вміти на них відповідати, щоб не допустити конфліктів з дитиною.

Ці фрази фрази батьки спершу сприймають спокійно. Але коли слова повторюються знову і знову і супроводжуються істерикою, це роздратує будь-кого, навіть людину з залізними нервами. І якщо дитина вчасно не зупиняється, батьки зриваються…

І далі сварка неминуча. Батьки кажуть неприємні та образливі слова, а дитина ще дужче заходиться в істериці. Конфлікт потрапляє у замкнене коло.

Професор з психології і засновник Гарвардської міжнародної програми з переговорів Деніел Шапіро радить, як залагодити конфлікт з малюком, пише Psychology Today.

1. ВИДИХНІТЬ І ПОСТАВТЕ СОБІ ОДНЕ ЗАПИТАННЯ

Діти і батьки тісно і часто спілкуються. Тому, коли конфлікт розпалюється, є ризик, що емоції вас поглинуть настільки, що ви не зможете мислити раціонально. Відчуття, ніби все виходить з-під контролю.

Щоразу, коли ви намагаєтесь відновити контроль над ситуацією і сфокусуватись, дитина починає вимагати щось нове чи раптово б’є брата чи сестру, чим знову віддаляє вас від емоційної рівноваги.

Професор радить, як уникнути такої ситуації. Щойно конфлікт починає посилюватись, поставте собі одне запитання: “Чи я дійсно хочу цього конфлікту?”. Здебільшого, ви відповісте “Ні”.
Видихніть. Уявіть себе у майбутньому, через годину після цієї секунди. Уявіть, що приймаєте душ, релаксуєте у ліжку або читаєте книжку.

Або уявіть себе на Місяці, ніби дивитесь зверху на свій діалог з дитиною. Невже ця сварка вартує часу і нервів вас і дитини? Напевно, що ні.

2. НЕ ЗАХИЩАЙТЕ СВОЮ ПОВЕДІНКУ, ПОСЛУХАЙТЕ ДИТИНУ

Батьки схильні думати, що знають правильні відповіді на усі запитання, особливо під час сварок з дітьми. Але те, що ми маємо владу над дітьми, не означає, що у їхніх словах немає правди, каже професор.

Син чи донька часто можуть раціонально пояснити свою поведінку, але для цього нам потрібно виділити їм час, щоб вислухати і спробувати зрозуміти.

Коли десятирічна донька починає кричати, що ви несправедливо до неї ставитесь, не захищайте свою поведінку.
Запитайте, чому вона так думає. Можливо, донька ревнує до того, як поблажливо ви ставитесь до поведінки її молодших братиків чи сестричок. А, може, це її спосіб попросити вашої уваги.

3. ДАЙТЕ ДИТИНІ ЧАСТКОВУ САМОСТІЙНІСТЬ

Уявість, наскільки безсилою може почуватись дитина, коли батьки кажуть їй, коли прокидатись, що їсти, коли лягати спати, і навіть як розмовляти.

Не дивно, що діти хочуть трохи свободи, щоб визначати свою власну долю.

“Навіть мій 4-річний син Ліам почне істерити, коли я виберу йому десерт сам, без нього. “Татку! Я хочу вибрати!”, – каже професор.

Тому наступного разу, коли дитина попросить залишитись у школі чи у друзів на додаткову годину, не просто кажіть “Ні”.
Запитайте, чому син чи донька цього хочуть.

Вислухайте пояснення і дайте дитині вибір: “Якщо ти затримаєшся довше сьогодні, тобі доведеться завтра лягти спати раніше. Як ти хочеш вчинити?”

4. УНИКАЙТЕ ПОВТОРЮВАНИХ КОНФІЛІКТІВ

Якщо ви простежите і проаналізуєте сварки зі своєю дитиною, то помітите, що причини конфлікту повторюються.

Наприклад, ви просите прибрати за собою іграшки, син каже: “Добре” і не виконує обіцяного.

Або: син зачіпається до молодшої сестри, штурхає її. Ви це помічаєте і кажете: “Припини!”. Але він хоче показати свій авторитет перед молодшою сестрою, тому ігнорує ваше прохання. Це, відповідно, призводить до сварки.

Коли ви знайшли ці шаблонні причини конфліктів, ваше завдання – змінити дві-три дії. Наприклад, не сварити дитину за невиконання прохань, а запитати в неї поради, як вирішити цю неприємну для усіх ситуацію.

Так ви “витягнете” сина чи доньку та діалог і відкриєте шлях для вирішення проблеми.

 

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook