Духовність Сім'я

22 жовтня – Яків день. Що потрібно зробити усім господарям

22 жовтня в православ’ї вшановують одного з дванадцяти апостолів Якова Алфеєва. Народні назви на цю дату – Яків день, Яків студений

Обряди й традиції цього дня

На Яків день починають заготовляти дрова для печей. Селяни на Русі говорили: «Жарко горять осінні дрова, літні з весняними їм не рівня, немає в них спорини». Вирушали в ліс валити дерева не раніше 22 жовтня, коли більша частина з них вже скинула листя і приготувалася до зими. Тобто волога із стовбурів пішла до весни, дрова вийдуть сухими, будуть добре горіти. До цього часу всі селянські роботи в полях і городах були завершені, а в лісі вже зникли докучливі мошки, тому чоловіки могли спокійно займатися рубанням дров.

Щоб у лісі не заблукати і не поранитися під час роботи, вважалося обов’язковим задобрювати лісового духа Борового. Тому мужики, перш ніж брати в руки сокиру, ставили в лісі горщик з кашею, кусень свіжого хліба і красиву хустинку для Боровихи (дружини Борового).

22 жовтня часто випадає перший сніг, в народі з цього приводу склали приказку: «Яків прийшов і білу крупицю на землю посипав, стежки остудив і день скоротив». Але під крупицею розуміли не тільки білий сніжок, адже з цього дня на домашніх круподерках і на млинах починали молоти пшеницю на крупу, обдирали просо, овес і ячмінь.

Тому Яків день у давнину називали днем першої каші. Кожна господиня 22 жовтня мала наварити каші з нової крупи, додати в неї свіжу олію, баранячий жир або свинячий смалець. З цією кашею потім робили пироги і пригощали ними близьких, родичів, сусідів. Казали, що благополуччя і міцне здоров’я буде і в тих, хто скуштував, і у тих, хто пригостив.

Народні прикмети на Якова

Якщо 22 жовтня на вулиці вже легкий мороз, а кріт починає з норки викидати землю, значить, холодні деньки не протримаються довго, скоро потеплішає.

Якщо на Якова з ранку дощ полоще, то до вечора треба чекати снігу.

Сніг 22 жовтня падає на мерзлу землю, можна чекати щедрого врожаю наступного літа, а якщо на талу — рік буде неврожайним.

Люди, що народилися 22 жовтня, на перший погляд створюють враження неприступних і суворих особистостей, але насправді вони дуже романтичні і мріють про кохання. Їх захисний талісман — сапфір.

Дата публікації: 22.10.2021 img Поділитися