Яків день 22 жовтня

22 жовтня на Яків день треба варити варити кашу і пекти пироги

22 жовтня в православ’ї вшановують одного з дванадцяти апостолів Якова Алфеєва. У народі називають Яків день, і він має особливі традиції.

У Яків день 22 жовтня вшановують апостола Якові. Він разом з  братом Іваном, апостолами Петром і Андрієм належить до наближених учнів Ісуса Христа. Цих чотирьох апостолів виділено у Новому Завіті серед інших, оскільки вони беруть участь у найважливіших подіях життя Ісуса. Яків першим серед апостолів постраждав за Христа: за наказом Ірода йому відтяли голову.

Коли Якова вели на страту, його зрадник, побачивши мужність, з якою той ішов на смерть, підійшов до нього, впав на коліна, розкаявся і визнав, що також вірує у Христа, і сказав, що Яків не повинен приймати смерть один. Їм обидвом стяли голови.

Існує легенда, що після страти Якова у 44 році його тіло поклали в човен і пустили по хвилях Середземного моря. Невдовзі цей човен приплив до берегів Іспанії, і його викинуло на берег у гирлі річки Ульї. У 813 році чернець-відлюдник Пелайо, який жив у цій місцевості, знайшов ковчег з мощами Якова, які залишалися нетлінними.

Обряди й традиції цього дня

На Яків день починають заготовляти дрова для печей. Селяни говорили: «Жарко горять осінні дрова, літні з весняними їм не рівня, немає в них спорини». Вирушали в ліс валити дерева не раніше 22 жовтня, коли більша частина з них вже скинула листя і приготувалася до зими. Тобто волога із стовбурів пішла до весни, дрова вийдуть сухими, будуть добре горіти. До цього часу всі селянські роботи в полях і городах були завершені, а в лісі вже зникли докучливі мошки, тому чоловіки могли спокійно займатися рубанням дров.

22 жовтня часто випадає перший сніг, в народі з цього приводу склали приказку: «Яків прийшов і білу крупицю на землю посипав, стежки остудив і день скоротив». Але під крупицею розуміли не тільки білий сніжок, адже з цього дня на домашніх млинах починали молоти пшеницю на крупу, обдирали просо, овес і ячмінь.

Тому Яків день у давнину називали днем першої каші. Кожна господиня 22 жовтня мала наварити каші з нової крупи, додати в неї свіжу олію, баранячий жир або свинячий смалець. З цією кашею потім робили пироги і пригощали ними близьких, родичів, сусідів. Казали, що благополуччя і міцне здоров’я буде і в тих, хто скуштував, і у тих, хто пригостив.

Народні прикмети на Яків день

  1. Якщо 22 жовтня на вулиці вже легкий мороз, а кріт починає з норки викидати землю, значить, холодні деньки не протримаються довго, скоро потеплішає.
  2. Якщо на Якова з ранку дощ полоще, то до вечора треба чекати снігу.
  3. Сніг 22 жовтня падає на мерзлу землю, можна чекати щедрого врожаю наступного літа, а якщо на талу — рік буде неврожайним.
  4. Люди, що народилися 22 жовтня, на перший погляд, створюють враження неприступних і суворих особистостей, але насправді вони дуже романтичні і мріють про кохання. Їх захисний талісман — сапфір.

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook