День Соборності України

22 січня – День Соборності України: лише в єдності – наша сила

У День Соборності ми вшановуємо мужність, стійкість і дух українського народу, який боровся і продовжує боротися за свою свободу. Сьогодні варто пригадати кожне окуповане місто чи село, кожен шматок землі, що обов'язково повернеться додому. І віддати шану кожному, хто бореться за Незалежність України!

День Соборності України – державне свято, яке відзначаємо 22 січня. Цього дня понад 100 років тому об’єдналися в одну державу всі українські землі, які були століттями відірвані одна від одної.

22 січня 1919 року на Софійському майдані у Києві було проголошено Акт Злуки Української Народної Республіки  та Західноукраїнської Народної Республіки.

22 січня дня також згадують ще одну подію: 22 січня 1918 року було прийнято ІV Універсал Української Центральної ради, що проголошував повну незалежність Української Народної Республіки.

Найпотужнішим символом соборності після Акту злуки став живий ланцюг у 1990 році. Саме в той час Україна активно боролася за відновлення незалежності.

Проголошення Акту злуки: як це було

Вдень 22 січня 1919 року на Софіївському майдані в Києві в урочистій атмосфері відбулося проголошення Акта злуки УНР та ЗУНР в єдину незалежну державу. У зачитаному на масовому мітингу “Універсалі соборності”, зокрема, відзначалося: “Однині воєдино зливаються століттями одірвані одна від одної частини єдиної України – Західноукраїнська Народна Республіка (Галичина, Буковина, Угорська Русь) і Наддніпрянська Велика Україна. Здійснились віковічні мрії, якими жили і за які умирали кращі сини України. Однині є єдина незалежна Українська Народна Республіка”.
Урочистість завершилась військовим парадом, який очолив командант Січових Стрільців галичанин Іван Чмола; Софіївською площею пройшли кіннота, піхота та артилерія Дієвої армії УНР та добровольчих формувань.
Наступного дня, 23 січня 1919 року, у Київському оперному театрі відкрився Трудовий конгрес України. Він мав стати законодавчим органом єдиної, соборної Української Народної Республіки і у перший день своєї роботи майже одноголосно ратифікував Акт Злуки: Західноукраїнська Народна Республіка стала автономним утворенням під назвою Західна область УНР (ЗОУНР), усі її органи влади збереглись у попередньому вигляді, окремо продовжували діяти обидві українські армії.
Остаточно врегулювати всі питання, пов’язані зі створенням єдиної української держави повинні були Установчі збори. Утім, завершити цей процес завадило вторгнення РСФСР, бойові дії та окупація українських земель.

Ідея соборності України

Ідея соборності бере початок від об’єднання давньоруських земель навколо князівського престолу в Києві. Протягом століть за соборність України боролися гетьмани Богдан Хмельницький, Іван Мазепа, Петро Дорошенко, Пилип Орлик. У XVIII — початку XX ст., коли українські землі були поділені між сусідніми державами: Польщею, Московією, Румунією, Австро-Угорщиною, ця ідея знайшла своє відображення у працях найкращих вітчизняних мислителів, оскільки для боротьби за свої національні інтереси Україні була вкрай важливою територіальна єдність.

Соборність України — це єдність усіх українців навколо головних ідей нашого майбутнього. Це неподільність наших земель: від Києва до Севастополя, від Донецька до Львова. Російська окупація недовговічна. Це агонія імперії, яка не має ні історичної, ні політичної перспективи.

Радимо також прочитати:

  • Якою буде Україна після війни: “Ми ідемо до перемоги. І ми маємо дійти”
  • Якою буде Україна після війни: “Перемога матиме кілька етапів”

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook