12 страв на Святвечір

12 традиційних страв на Святвечір (давні сімейні рецепти)

Є такий давній український звичай – готувати на Святвечір 12 пісних страв. Ми для вас зібрали традиційні рецепти, за якими готують у наших сім'ях з діда-прадіда.

Кутя

  • 1 скл. пшениці, 100 г маку, 100 г горіхів, 100 г родзинок, 4–5 ст. ложок меду.

Пшеницю помити, залити на кілька годин холодною водою, щоб набрякла. Злити воду, залити свіжою, додати дрібку солі, після закипання варити на мінімальному вогні під кришкою до готовності. Злити зайву воду, додати потовчений у макогоні або змелений мак, підсушені на сухій сковороді або у мікрохвильовці і посічені горіхи, запарені окропом родзинки, мед (якщо мед густий, його можна трохи розвести гарячим узваром). перемішати, дати постояти мінімум 30 хв під кришкою.

Узвар

  • По 2 жмені сушених яблук і груш, по 1 жмені чорносливу і родзинок, 3 л води, мед або цукор.

Суховрукти добре помити, залити холодною водою, довести до кипіння, проварити 10 хв, настояти ніч під кришкою. Процідити, додати мед або цукор. Сухофрукти можна використати як начинку для налисників.

Вареники

  • 3 скл. борошна, 1,5 скл. води, 3 ст. ложки олії, 0,5 ч. ложки солі. Начинка: варена картопля, смажена цибуля, сіль, перець; варені гриби, смажена цибуля, сіль, перець; вишні, цукор.

1,5 скл. борошна з сіллю пересіяти у глибоку миску, зробити заглиблення, налити олію. В олію вилити киплячу воду, перемішати до однорідності. Дати трохи охолонути (5 хв). Висипати решту борошна на стіл, викласти тісто, вимісити. Накрити вологим рушником, залишити на 1 год. Тісто виходить м’яке і слухняне, легко розкочується. Можна наліпити вареники заздалегідь і заморозити – під час варіння вони не потріскаються.

Борщ із вушками

  • 1 кг буряків, 1 цибулина, 1 скл. квасолі, 1 ст. ложка олії, 1 ст. ложка борошна, 100 г сушених грибів, сіль, цукор, лавровий лист. Вушка: 500 г борошна, 150–200 г води, 200 г відварених сушених грибів, 1 ст. ложка олії, цибулина. Грибний відвар: 100 г грибів, 0,7 л холодної води.

Родзинка цієї страви у буряковому квасі, на якому її готують. Для цього треба почищені та нарізані на скибки буряки скласти у скляну посудину та залити холодною водою, зверху покласти скибку житнього хліба, накрити марлею, зберігати близько тижня у теплому місці.

Гриби залити холодною водою, залишити на 3–4 год, варити без солі 1,5–2 год. У процідженому відварі варити до готовності квашені буряки, додати варену квасолю, порізані гриби, пасеровану цибулю, посолити, влити борошняну пасеровку (підсмажене на олії до золотистого кольору борошно й розчинене квасом чи відваром), додати спеції, дрібку цукру.

Для вушок: замісити пісне тісто (як на вареники), нарізати на квадратики, у середину покласти начинку, сформувати трикутник, дрібно защипати, кінці зліпити докупи. Відварити у підсоленій воді.

Що означає кожен продукт і страва на Святвечір, навіщо під кутю класти колоски, чому не можна мити ложки і кричати на дітей? Цікаве про традиції святкування Святвечора – читайте тут.

Налисники з грибами і з сухофруктами з узвару

  • Тісто: 2 скл. борошна, 2 скл. води, 4 ст. ложки олії, 2 ст. ложки цукру, 1 ч. ложка солі, дрібка соди.

Влити у виску 1 скл. води, сіль, цукор, соду, збиваючи міксером, поступово ввести все борошно, додати олію, збити до однорідності, ввести решту води, регулюючи нею густину тіста (має бути рідке). Смажити тонкі млинці з двох боків на олії. Для начинки перемолоти сухофрукти з узвару, за потреби посолодити. Або зварити гриби, порізати шматочками, обсмажити на олії, додати посічену обсмажену цибулю.

Голубці з картоплею або пшоном

  • 1 кг головки капусти. Фарш: 1 кг картоплі, 2 цибулини, 100 г олії, сіль, перець, або ж: 2 скл. кукурудзяної крупи, 2 цибулини, 3 ст. ложки борошна, 100 г олії, сіль, перець. Можна додати ложку-дві томату.

Відварену капустину розібрати на листки і зрізати потовщення. На середину покласти фарш. Сформувати голубці. Скласти у посуд – на дно каструлі постелити листки або зрізані залишки, щоб голубці не пригоріли. Накрити також капустяним листям. Залити на третину гарячою підсоленою водою. Як тільки голубці закиплять, потрібно перекласти їх у розігріту духовку і запікати упродовж 1,5–2 год.

  1. Начинка картопляна : Картоплю натерти на дрібній тертці, зцідити сік. Заправити підсмаженою дрібною цибулею. Поперчити, посолити. Закрутити такі голубці легко, не притискаючи.
  2. Начинка кукурудзяна. Кукурудзяну крупу грубого помелу запарити окропом, поставити на невеликий вогонь, щоб тільки набухла. Дрібно посічену цибулю втушкувати на олії, вимішати з борошном, крупою, посолити і посипати перцем.

До обох начинок можна додавати варені сушені гриби.

Грибна підлива до вареників та голубців

  • Жменя сушених грибів, 2 цибулини, 2–3 ст. ложки борошна, 2–3 ст. ложки олії, сіль, перець.

Гриби замочити, коли розм’якнуть, зварити до готовності, відцідити (юшку не виливати!), дрібно порізати. Цибулю посмажити на олії, додати гриби, обсмажити 2–3 хв. Окремо на сухій сковороді обсмажити борошно до золотистого кольору, влити грибний бульйон, розмішати до однорідності, проварити кілька хвилин до загустіння, додати гриби з цибулею, проварити ще 3 хв, заправити сіллю і спеціями.

Запечений короп

  • 4 свіжих коропа, 1 лимон, італійські трави, 4 невеликі морквини, цибулина, сіль, чорний перець.

Коропів випатрати і ретельно помити. Моркву почистити і крупно натерти або порізати, змішати з порізаною цибулею, додати дрібку сухого кропу, сіль, 3–4 горошини чорного перцю. Ретельно перемішати і начинити рибу овочевим фаршем. У кожну додати трохи лимонного соку. Потім з двох боків пересипати рибу італійськими травами, сіллю, чорним меленим перцем. Зверху покласти по шматочку лимона і збризнути лимонним соком. Загорнути кожну рибину у фольгу і поставити запікатися на 30–40 хв. За 10–15 хв до готовності привідкрити фольгу, щоб риба запеклася.

Тушкована квасоля з овочами

  • 2 скл. вареної квасолі, 2 морквини, 1 червона перчина, 3 ст. ложки томату, 1 ст. ложка борошна, 2 цибулини, олія, бульйон.

Цибулю нарізати кубиками, моркву натерти на крупній тертці, тушкувати на олії, додати нарізаний кубиками перець, томат і борошно, перемішати, залити невеликою кількістю бульйону, варити до загусання. Залити соусом варену квасолю, тушкувати 5–10 хв, можна наприкінці додати дрібно нарізаний часник, подавати страву гарячою. Посипати зеленню.

Плов із сушеними грибами

  • Жменя сушених грибів, 1 скл. рису (найкраще – пропареного, він розсипчастий), 2 морквини, 1 цибулина, олія, сіль, спеції.

Сушені гриби промити і замочити у холодній воді на 3–4 год. Потім дрібно нарізати і зварити у тій самій воді. Цибулю порізати дрібно, а моркву крупно. Усе підсмажити на олії. скласти у каструлю: засмажку, гриби, промитий рис, залити 1 скл. грибного будьйону і 1 скл. води, додати сіль і спеції, довести до кипіння, варити на мінімальному вогні під кришкою до готовності.

Кутю готують тричі: на Святвечір – Багату, перед Старим Новим Роком – Щедру, а у переддень Водохреща – Голодну. Ці свята беруть свій початок ще з дохристиянського календаря. Тому й традиції, пов’язані з кутею, дуже цікаві і незвичайні: кожен продукт має певне значення. На куті ворожили і передбачали майбутній рік. Детальніше про традиції читайте тут.

Пісні пампухи

  • 0,5 л води, 100 г олії, 100 г цукру, сіль на кінчик ножа, 50 г дріжджів, борошно.

0,5 л води, 100 г олії, 100 г цукру, сіль на кінчик ножа закип’ятити. Коли охолоне, додати 50 г дріжджів. І борошно, скільки вбере тісто. Тісто має бути не туге, молоде. Можна додати 1 ст. ложку спирту або горілки, щоб менше при смаженні вбирало олію. Поставити у тепле місце, щоб підросло. Сформувати пампухи, дати їм підрости, смажити з двої боків у великій кількості олії.

Пісні рогалики

  • 1,5 скл. теплої кипяченої води, 1 ст. ложка сухих дріжджів, дрібка солі, 6 ст. лжок цукру, ванілін, 3 ст. ложки олії, 2 скл. борошна, 1 скл. вівсяного борошна (змолоти вівсяні пластівці). Будь-яка начинка, у нас – абрикосове варення.

Дріжді розчинити в теплій воді, дати постояти 10 хв, тоді додати цукор, сіль, ванілін, розміщати лишити на 5 хв. Додати олію, муку (може бути більше, може менше, залежить від марки). Замісити еластична тісто і лишити на 15 хв, потім поділити на 4 частини, кожну частину розказати в коло і розрізати на 8 трикутників, покласти начинку і скрутити. З цієї порції в мене вийшло 36 рогаликів величеньких. Пекти при 180 градусів 15-20 хв. Остудити і посипати пудрою.

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook