Духовність Сім'я

11 вересня – Усікновення, або Чому не можна цього дня їсти борщ

11 вересня у православних особливе свято – Усікновення (Головосічення) глави Іоана Предтечі. Цього дня віряни дотримуються багатьох заборон, зокрема, не різати хліб і не їсти борщ. Цьому є причина…

11 вересня було страчено Іона Предтечу, який передбачив пришестя Спасителя, а згодом і хрестив його у річці Йордані. На знак скорботи віряни дотримуються цього дня суворого посту.

Відомо, що Іоана Хрестителя ув’язнили за наказом царя Ірода за те, що святий викрив гріхи та злочини правителя Галілеї. Цар спочатку не хотів вбивати великого пророка, бо боявся народного гніву, але дружина його брата Іродіада обманом змусила правителя вбити в’язня. Це сталося на бенкеті, коли її донька Саломея танцювала для правителя. Танець так сподобався йому, що він поклявся виконати будь-яке її бажання. Саломея попросила принести їй голову Іоанна на тарелі. Ірод, як і обіцяв, виконав її прохання і вбив в’язня. Так пророк Іоан Предтеча прийняв мученицьку смерть.

11 вересня у день Усікновення глави Іоана Предтечі у церквах відбувається богослужіння. Люди дотримуються посту, не їдять ні м’яса, ні риби, ні молочних продуктів. А подекуди взагалі голодують.

Цього дня у народі було заборонено їсти будь-що червоного кольору і те, що за своєю формою нагадує голову. Тобто під забороною усі круглі фрукти та овочі: капуста, яблука, гарбузи. Цього дня також не варять червоний борщ і не п’ють червоного вина. Адже червоний колір – символ крові пророка.

Ще одна заборона – різати та користуватися гострими предметами, адже: цього дня пророку відсікли голову. У тому числі не можна різати хліб (його лише ламають руками) і тим паче круглі овочі та фрукти.

Цього дня також не можна подавати страви на тарелях, бо на такій лежала голова Предтечі.

Працювати по господарству та в городі заборонено. Але й влаштовувати забави, співати, танцювати також не варто – це день скорботи.

Дата публікації: 10.09.2021 img Поділитися