10 випадків, коли дитину треба негайно показати неврологу

Якщо своєчасно не звернутися до лікаря, це може призвести до затримки психомоторного розвитку, неврозів, складнощів у навчанні.

Перші місяці життя у дитини – період активного дозрівання структур головного мозку, розвитку психічних та моторних функцій. Якщо у процесі розвитку є порушення, їх важливо виявити якомога раніше.

Без своєчасного втручання патології розвитку нервової системи можуть призвести до важких наслідків у майбутньому: затримки психомоторного розвитку, поведінкових проблем, неврозів, складнощів у навчанні.

Про це говоримо з Оксаною Кужель, лікаркою-неврологинею дитячою в програмі «Район здорової людини».

– Пані Оксано, діти з якими неврологічними недугами є найчастішими пацієнтами?

– Левову частку особисто моїх пацієнтів, напевно, є дітки першого року життя, діти, які приходять на профілактичні огляди на першому році життя і дітки, які мали ті чи інші проблеми під час народження, і звертаються до невролога по причині поганого самопочуття, поганого розвитку і т.д.

– У якому віці повинна відбутися перша зустріч немовляти і невролога, і навіщо це потрібно?

– Це індивідуально. Основною проблемою, яка виникає на першому році життя – це проблеми під час вагітності і народження дитини. Відповідно, якщо вагітність є обтяжена, то перша зустріч відбувається ще в пологовому будинку. Я, як консультант в пологовому будинку, діток оглядаю на 3, 4, 5, 7 доби по стану здоров’я. Якщо йдеться про дітей, які виписані з пологового будинку з діагнозом «здоровий», перший візит до невролога варто зробити в одномісячному віці. Найбільші зміни в організмі в рості, в розвитку дитини це – місяць, 3 місяці, пів року, 9 місяців.

– На що лікар-невролог при огляді дитини звертає увагу в першу чергу?

– Як і у іншого лікаря, при огляді – це увага на зовнішній вигляд. У невролога – стан шкірних покривів, далі голова – форма голови, тому що є різні порушення, які стосуються власне цього, стан великого тім’ячка, стан черепних швів. Далі для невролога – це обличчя: фіксація погляду, симетричність і синхронність очних яблук, положення очних яблук, симетричність самого обличчя, емоційність. Далі іде неврологічний огляд – рефлекси, оцінка м’язового тонусу, оцінка моторних навичок і т.д.

– Ще за тім’ячко одразу запитаю, до якого віку, до скількох місяців воно має стягнутися?

– Зарости. Півтора року, але це все індивідуально.

– Які проблеми немовлят повинні насторожити батьків, та стати приводом походу до фахівця?

– Якщо йде мова про дитинку до 1 місяця, дитина їсть, спить, дитина ходить в туалет – орієнтуватись на ці показники. Дитина плаче – це є нормально, спокійно спить. Якщо сон тривожний – це можуть бути проблеми із животиком.

– Які існують види затримки розвитку, та які причини їх появи?

– Можуть бути затримки психічного розвитку, мовного, одночасно психічного і мовного, моторного розвитку чи їх поєднання.

– Затримка розвитку у дитини – це вирок?

– Якщо важке ураження нервової системи. Якщо йдеться про затримку в обмінних процесах, то їх корегують, можна одужати. Важкі перспективи у вроджених вад, наприклад, головного мозку.

– На що батькам слід звернути увагу, щоб вчасно помітити, що з дитиною щось не так?

– У перші місяці дуже складно відмітити проблеми, що пов’язані з розвитком. У 3 місяці можна помітити, що дитина не дивиться в сторону матері, не посміхається, не видає звуки, не тримає голову.

– Дитина часто прокидається, погано спить, варто показати лікарю чи «чайочки заспокійливі попити»?

– До лікаря потрібно йти. Маленькій дитині, яку ти не можеш зрозуміти, давати щось на свій розсуд абсурдно. Недаремно існує доказова медицина, люди роблять дослідження для того, щоб знати, як робити правильно у тій чи іншій ситуації.

– Невроз з часом може сформувати залежність: ігрову, наркотичну.

– Це правда. Невроз виникає на фоні чогось, тобто це якась аноксія при народженні чи успадкований темперамент. Вона може жити в умовах, які роблять її нещасною, тому й шукатиме розради в алкоголі, наркотиках. Ризик дуже високий. Всі проблеми дорослих – родом з дитинства.

– Якщо дитина довго не розмовляє, то це не проблема, варто просто почекати.

– Добре, почекаємо, і що з того? Не можна потім повернутися в той ранній вік, щоб щось виправити. Я вважаю, що потрібно працювати над цим. Нічого поганого не буде, якщо мама зверне увагу та прийде до спеціаліста.

– Щоденні стреси можуть викликати невроз навіть у несхильної до цього дитини.

– Звичайно, не тільки дитини, а й в дорослого. Вода камінь точить.

– Невроз – хвороба модна.

– Тільки, якщо хтось намагається цим маніпулювати, то так можна трактувати.

Неврози бувають тільки у капризних дівчаток?

– Можливо, про підлітків так можна говорити. Взагалі це насаджено фільмами, книгами. Істеричні хлопці теж є, я їх бачила. Істерика – це ще часто спосіб маніпуляції. Всі ми народжуємось егоїстами, а в процесі соціалізації, з віком, ми змінюємось.

Повне інтерв’ю з лікарем у вигляді подкасту можна послухати тут

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook