Звідки беруться ерозії

Протікає справжня ерозія безсимптомно. Це і є головною причиною недостатньої уваги до неї з боку пацієнтки.

ДЕ ВОНА ВЗЯЛАСЯ?

Типова ситуація: здорова жінка приходить на огляд до гінеколога, а в неї виявляють ерозію шийки матки. Звідки? Ані болю, ані виділень, із циклом усе гаразд. Так-так, ерозія шийки матки у більшості випадків – абсолютно безсимптомне захворювання. Тому багато жінок ставляться до нього легковажно. І даремно. Якщо не діагностувати і не вилікувати ерозію вчасно, це загрожує важкими наслідками – розвитком злоякісних процесів у жіночому організмі.

Ерозія шийки матки – це доброякісний патологічний процес, який виникає внаслідок порушення цілісності та зміни епітеліального покрову піхвової частини шийки матки.
Розрізняють справжню ерозію та псевдоерозію, або ектопію.

Справжня ерозія шийки матки має вигляд пошкодженої ділянки слизової шийки матки. Вона виникає під час травмування епітелію чи запальних процесів. Провокаторами, які спричиняють ерозію є неправильне використання гігієнічного тампона; часте введення протизаплідних засобів (сперміцидних контрацептивів); невміле спринцювання; дисбактеріоз піхви; ранній початок статевого життя; часті зміни статевого партнера; приховані інфекції; вірусні інфекції; травмування епітелію піхвової частини шийки матки під час пологів та абортів; гормональні порушення; зниження загального імунітету організму жінки.

Протікає справжня ерозія безсимптомно. Це є причиною недостатньої уваги до неї з боку пацієнтки.

Якщо справжню ерозію не лікувати, то вона перероджується у псевдоерозію. З часом пошкоджена слизова шийки матки покривається циліндричним епітелієм, що начебто наповзає з цервікального каналу. Таке заміщення є нетиповим для епітелію шийки матки. Циліндричний епітелій не тільки захоплює нові ділянки пошкодженої слизової, але й проникає в середину шийки матки. Це спричиняє виникнення виразок, які при дотику кровоточать. Слід зазначити, що ерозія є далеко не мирна патологія, тому вчасна діагностика і лікування запобігає виникненню онкологічних захворювань.

ЯК ВИЯВИТИ ВОРОГА У СВОЄМУ ТІЛІ
Існує певна послідовність в обстеженні та лікуванні ерозії шийки матки. Для діагностики спершу проводиться огляд у гінеколога. Робиться цитологічне дослідження (мазок з шийки матки на виявлення атипових клітин), бактеріоcкопічне дослідження (мазок на мікрофлору), гістологічне дослідження (біопсія шийки матки). Окрім цього, проводиться кольпоскопія – огляд шийки матки за допомогою спеціального приладу – кольпоскопа.

За показами проводяться додаткові обстеження: аналіз крові на рівень гормонів; визначення TORCH-інфекції; виявлення папіломавірусу високого онкогенного ризику типів 16, 18, 31, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59 методом полімеразно-ланцюгової реакції (ПЛР); аналіз крові на сифіліс та ВІЛ-інфекцію.
Правильна та якісна діагностика шийки матки залежить від досвіду лікаря та від обладнання, на якому проводиться обстеження. Сучасне обладнання є надійним помічником для спеціаліста.

ЯКЕ ЛІКУВАННЯ НАЙЕФЕКТИВНІШЕ
З’ясувавши, чому виникла ерозія, лікар-гінеколог починає боротьбу насамперед з основною причиною. Наприклад, якщо провокатором став запальний процес, то проводиться протизапальна терапія, якщо винуватцем є вірус – призначають противірусні засоби.

Саму ерозію усувають багатьма способами. Один із найсучасніших методів лікування – лазерний, що ґрунтується на використанні світлової енергії лазерного опромінення. Лазерна терапія порівняно з іншими методами лікування має безліч переваг. Це – антисептичність, гіпоалергенність і практична відсутність побічних реакцій. Однією з численних переваг лазерної терапії є мала тривалість процедури (10 хвилин) і повне загоєння поверхні шийки матки через 2–3 тижні без рубців. Ця процедура рекомендована жінкам, які ще не народжували. Окрім ерозії шийки матки, лазерну терапію застосовують для лікування ендометріозу, екртропіону, поліпів, лейкоплакії, дисплазії, кіст та інших жіночих захворювань.

Абсолютно специфічних протипоказань для лазерної терапії немає. Проте, залежно від стану пацієнта і фази захворювання, можливі обмеження у використанні лазера, які визначає лікар.

Досвід спеціалістів свідчить про те, що лазерна терапія показує чудові результати, підвищуючи адаптаційний потенціал організму, сприяє оздоровленню. У порівнянні з кріодеструкцією лазерна терапія має такі переваги: відновлення слизової оболонки шийки матки триває два тижні замість 40 днів (при кріодеструкції); не залишає рубців на шийці матки, що дуже важливо для жінок, які не народжували і бажають в майбутньому завагітніти.

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook