Як правильно готуватися до вагітності

Якщо жінка планує вагітність, вона має уникати стресових ситуацій, має бути спокійною, розслабленою і перебувати у комфортному середовищі.

Як правильно готуватися до вагітності, щоб народити здорового малюка, консультує акушер-гінеколог Людмила ПЕЦ.

– За скільки часу треба починати готуватися до вагітності? З чого варто почати підготовку?

– Яйцеклітина готується до запліднення приблизно три місяці. Тому й жінці треба готуватися до вагітності за три-шість місяців. Насамперед треба почати вести здоровий спосіб життя й обстежитися. Необхідно здати загальний аналіз крові та сечі, продіагностувати нирки та щитоподібну залозу. Важливо здати мазок на флору, який показує присутність патогенної мікрофлори і наявність запальних процесів. Будь-яке запальне захворювання перешкоджає вагітності. Так, запалення у шийці матки перешкоджатиме входженню сперматозоїда у порожнину матки. При запалення маткових труб яйцеклітина може «не зустрітися» зі сперматозоїдом. Непроліковане запалення ендометрію перешкоджатиме імплантації ембріона у матку і може згодом спровокувати викидень. Тому будь-який запальний процес перед вагітністю треба виявити й усунути.

До речі, зараз без показів не обов’язково робити обстеження на TORCH-інфекції (токсоплазмоз, краснуха, цитомегаловірус, герпес, сифіліс, уроплазмоз, ентеровірусна інфекція та ін.). Зазвичай перша «зустріч» з цими інфекціями (інфікування) відбувається ще в дитячому і юнацькому віці, після чого виникає імунний захист. Найбільш небезпечним для плоду є первинне інфікування матері TORCH-інфекціями під час вагітності, особливо на ранніх термінах. Тому якщо жінка не хворіла на кір, краснуху чи повітряну віспу і працює, наприклад, у дитячому колективі, де такі захворювання є поширеними, їй рекомендовано зробити щеплення, щоб вона не захворіла під час вагітності. Щоб не було реінфікування токсоплазмозом, жінці варто уникати контактів з тваринами, не вживати сирого м’яса. А щоб не інфікуватися цитомегаловірусом, який передається через слину, треба уникати поцілунків, не користуватися чужими ложками.

– Через який період часу після проходження лікування жінці можна вагітніти?

– Це залежить від захворювання, яке лікували. Якщо це інфекційне захворювання, наприклад, хламідіоз, то через місяць після закінчення лікування треба обов’язково пройти контрольне обстеження. І тільки після цього, якщо результати аналізів добрі, жінці можна вагітні.

– Чи є якісь препарати, вживання яких варто уникати під час підготовки до вагітності?

– Так, це ретиноїди – препарати, які широко застосовують при лікуванні акне (вугрового висипу). Ці препарати часто рекомендують жінкам косметологи, та не завжди попереджають про їхню небезпеку. 100%-во доведено, що ретиноїди призводять до вад розвитку плода. Відмовитися від вживання ретиноїдів треба мінімум за три місяці до вагітності.

Також варто уникати вживання антибіотиків тетрациклінового ряду і левоміцетину. Це може призвести до негативних наслідків на ранніх стадіях вагітності, коли жінка про неї ще навіть не здогадується. Перед вагітністю варто зробити паузу на два-три місяці після довготривалого прийому оральних контрацептивів і видалення внутрішньоматкової спіралі.

– Чи треба додатково приймати вітаміни, готуючись до вагітності?

– Нестачу кальцію, магнію, інших елементів та вітамінів можна компенсувати, вживаючи певні продукти, дотримуючись збалансованого харчування. А от поповнити запаси фолієвої кислоти, йоду, заліза і вітаміну Д3, вживаючи якісь продукти, майже неможливо. Тому ці речовини варто приймати додатково у вигляді препаратів.
Наприклад, вітамін Д3 відіграє важливу роль у репродукції гормонів. Його нестача може призводити до порушення менструального циклу, зменшення фертильності жінки тощо.
Щодо фолієвої кислоти (вітаміну В9), її нестача в організмі жінки під час вагітності може призвести до вад розвитку нервової трубки плода. Починати прийом препаратів фолієвої кислоти треба щонайменше за три місяці до вагітності. Рекомендована доза – 400 мкг на добу. Якщо в анамнезі жінки були викидні, у її дітей або членів сім’ї були вади розвитку нервової трубки (наприклад, «вовча паща» або «заяча губа»), дозу фолієвої кислоти варто збільшити.

У Західній Україні населення потерпає від дефіциту йоду, а це може провокувати викидні і порушення розумового розвитку дитини. Тому жінкам, які планують вагітніти, треба зробити обстеження щитоподібної залози. Для цього слід здати аналіз на тиреотропний гормон (ТТГ), який контролює функцію щитоподібної залози і першим реагує на зміни в її роботі. Перед вагітністю важливо нормалізувати рівень ТТГ й усунути дефіцит йоду в організмі.

– Чи усім обов’язково приймати препарати заліза?

– Під час вагітності в організмі жінки знижується рівень гемоглобіну, розвивається так звана біологічна анемія, тобто нестача заліза. Щоб виявити анемію не завжди достатньо зробити аналіз крові. Анемія може мати приховану форму, тоді аналіз крові показуватиме, що гемоглобін у нормі. Достовірний результат щодо наявності анемії може дати аналіз крові на феритин – білок, який є індикатором запасів заліза в організмі. Якщо за результатами аналізів гемоглобін у нормі, а рівень феритину низький, жінці, яка планує вагітніти, рекомендовано приймати препарати заліза.

– Підкажіть, що може допомогти жінці швидше завагітніти?

– Зараз доведене існування так званого психологічного непліддя. Жінці складніше завагітніти, коли у неї високий рівень пролактину. Це гормон, який утворюється під час лактації, а також у стресових ситуаціях, при тривалій втомі і недосипанні. Якщо жінка перебуває у постійному стресі, в організмі утворюється багато пролактину і в результаті блокується овуляція. Тому якщо жінка планує вагітність, вона має уникати стресових ситуацій, має бути спокійною, розслабленою і перебувати у комфортному середовищі.

 

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook