Рак ранньої стадій “бачить” ендоскопія

Пухлина не росте за день, місяць, і навіть не за півроку, просто на початкових етапах хвороби, коли її ще реально перемогти, вона не має симптомів.

Не раз доводиться чути, що «згоріла» людина від раку за лічені місяці. І завжди це означає одне – підступну хворобу не було виявлено на ранній стадії. Адже пухлина не росте за день, місяць, і навіть не за півроку, просто на початкових етапах хвороби, коли її ще реально перемогти, вона не має симптомів. Висновок очевидний: єдиний дієвий спосіб вберегтися – регулярні профілактичні обстеження.

Злоякісні пухлини шлунково-кишкового тракту лідирують у сумній статистиці онкозахворювань, і до цієї системи нашого організму потрібно виявляти особливу увагу.
Лише ендоскопія дозволяє побачити підозрілі утворення у стравоході, шлунку, дванадцятипалій кишці, товстому кишківнику, виконати біопсію (взяття часточки слизової для гістологічного дослідження), а також провести видалення зміненої ділянки, уникнувши в майбутньому важкого захворювання і можливої складної операції та лікування.

Дуже часто перепоною подбати про власне здоров’я, зробивши ендоскопію, є банальний страх. Якщо ви вважаєте, що ця процедура болюча, страшна і вимагає неабияких зусиль – ви таки справді давно її не робили. Сучасні технології, висока кваліфікація лікаря, новітня апаратура дозволяють обстежувати пацієнтів швидко та безболісно. Нерідко шматок їжі, який ви ковтаєте, є більшим, ніж діаметр ендоскопічної трубки. Сучасні відеоендоскопи мають невеликий діаметр та завдають мінімум дискомфорту.

Консультує лікар-ендоскопіст Ігор Сомов.

– Що сприяє розвитку раку шлунково-кишкового тракту?

– Основними факторами розвитку раку є передракові захворювання (ерозії, виразки, хронічний атрофічний гастрит, поліпи), а також особливості харчування та навколишнього середовища. Зокрема, дефіцит в дієті свіжих овочів і фруктів, велика кількість риби, м’яса, солоних, копчених і смажених продуктів, вживання погано збережених та несвіжих продуктів. Окрім цього, споживання з їжею нітратів і нітритів, куріння і споживання алкоголю.
Основна профілактика раку органів травної системи полягає в дотриманні режиму харчування: зниження споживання копченої і сильно просмаженої їжі, консервованої їжі, тваринних жирів; відмова від зловживання алкоголем і курінням; насичення раціону фруктами і овочами.
Важливим моментом у профілактиці раку є діагностика та лікування передракових станів, в т.ч. за допомогою ендоскопії.

– Хто належить до так званої групи ризику і кому варто пройти обстеження в першу чергу?

– Усім здоровим жінкам і чоловікам рекомендовано проходити ендоскопічні обстеження кожні 3–5 років після 45-річного віку. Також пройти обстеження треба кожному, хто має такі скарги:

печія, відрижка,
гіркота в роті,
порушення прохідності їжі,
болі за грудиною,
дискомфорт при ковтанні,
нудота і блювота,
болі у верхніх чи нижніх відділах живота,
анемія, немотивована слабкість,
відсутність апетиту,
зниження маси тіла,
змінені випорожнення, кров у калі.

Якщо у вашій родині хтось мав пухлину травної системи, ви належите до групи підвищеного ризику і робити ендоскопічні обстеження вам потрібно на 10 років раніше від віку, в якому у вашого родича було виявлено захворювання. Адже рак розвивається з незначних змін, і цей процес триває 5–10 років.

– Як підготуватися до ендоскопічного обстеження?

– Найкраще – це прийти на прийом до сімейного лікаря або ж гастроентеролога, отримати направлення та рекомендації щодо підготовки, особливо при необхідності обстежити товстий кишківник. За день перед обстеженням стравоходу, шлунка та дванадцятипалої кишки (фіброгастродуоденоскопії) пацієнт повинен виключити з свого раціону продукти, які спричиняють здуття живота (капусту, квасолю, горох, чорний хліб, насіння, горіхи, газовані напої). Не приймати активоване вугілля і препарати з вмістом заліза. Останній прийом їжі за 8–10 годин до обстеження. Варто пам’ятати, що якщо ви зібралися зробити ендоскопію шлунка, на процедуру потрібно йти натщесерце.

Ендоскопічне обстеження товстого кишківника (колоноскопія) – є золотим стандартом обстеження товстого кишківника та ранньої діагностики передракових станів цього відділу травної системи. Це дослідження проводиться тільки після обов’язкової попередньої консультації з вашим лікарем та лікарем-ендоскопістом, які мають розповісти про правильну підготовку.

На жаль, незручність і страх пацієнта перед обстеженням змушують його відкладати візит до лікаря. І лише коли біль стає нестерпним, а знеболювальні препарати не допомагають, людина шукає порятунку. А цього стану можна уникнути, своєчасно звернувшись до спеціаліста. Шанс вилікуватись від раку надзвичайно високий, якщо вчасно провести ендоскопічне дослідження. Не зволікайте! Ендоскопічне обстеження триває кілька хвилин. І саме ці хвилини можуть врятувати вам життя!

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook