Пухкі щічки – тривожний симптом, або Щоб у дитини не було проблем з вагою

Багатьох хвилює, коли малюк погано їсть. А от на надмірний апетит і зайві кілограми у дитини батьки звертають увагу надто рідко. А дарма!

Надлишкова вага у дітей різного віку веде до діабету 2 типу та багатьох інших захворювань.

Чим небезпечні зайві кілограми

Крім дискомфорту, зниження імунної відповіді, ожиріння – це ще й крок назустріч 2-му типу цукрового діабету у дорослому віці. В Україні поширеність цукрового діабету серед дітей невпинно зростає, особливо швидкими темпами – у дітей віком до 6 років.

Пацієнти з ожирінням, зокрема морбідним (індекс маси тіла (ІМТ) більше 35 кг/м²), частіше мають захворювання серцево-судинної системи, патології опорно-рухового апарата, порушення функції печінки та жовчовивідної системи, у тому числі жовчнокам’яну та сечокам’яну хвороби, частковий дефіцит вітамінів (D, B6, C, E).

У таких хворих артеріальна гіпертензія, ішемічна хвороба серця та атеросклероз (який робить судини вразливими) зустрічається у 2 рази частіше, аніж у людей без ожиріння.

Яка вага у вашої дитини: нормальна чи надмірна

З’ясувати, чи має дитина надлишкову вагу, можна, вирахувавши індекс маси тіла (ІМТ) згідно з віком і статтю дитини: ІМТ= вага (в кілограмах) / зріст (у метрах)².

Якщо показник знаходиться між 25 та 85 – вага дитини в нормі, притримуйтесь попереднього раціону.

Показник вищий 85 – вага надлишкова, варто переглянути раціон і достатність фізичних навантажень, звернутися до лікаря.

Показник переважає 97 – це ожиріння і звертатися до лікаря обов’язково.

Коли повнота – це норма

Існують фізіологічні періоди «круглішання», приміром у період статевого дозрівання у дівчаток. Крім того, за однакової тілобудови у високорослих пацієнтів ІМТ нижчий, а у низькорослих – вищий.

Тобто ІМТ – інструмент скринінгу (початкового обстеження), а не діагностики, оскільки нормальний показник ІМТ не завжди виключає наявність асоційованих з ожирінням захворювань.

Візит до ендокринолога, навіть профілактичний, допоможе розібратися та знайти відповідь.

Щоб не було проблеми з вагою, треба:

1. Виділіть час на їжу: смакуйте страву, їжте повільно. Хто їсть швидко – той ризикує переїсти.

2. Відведіть половину тарілки на овочі та фрукти. Вибирайте кольорові овочі: червоні, жовті, темно-зелені.

3. Включіть цільне зерно: бодай половину ваших злаків щодня хай становлять цільнозернові види. Вони містять більше білка, ніж очищені зерна.

4. Уникайте очевидного зайвого жиру (важкі соуси, засмажки), помічайте прихований жир (страви з магазину, випічка, ковбасні вироби, снеки тощо).

5. Контролюйте, що їсте: харчуйтеся вдома, дивіться склад готової їжі, яку купуєте, користуйтеся меншою тарілкою.

6. Споживайте молокопродукти. Поєднуйте страву та склянку молока в якості напою. Не п’єте молока – введіть до раціону йогурт зі зниженим вмістом жиру.

7. Збільшіть кількість рибних порцій у тиждень, користуйтеся лише йодованою сіллю.

8. Пийте, коли відчуваєте спрагу. Вживайте воду, узвар із сухофруктів, знежирене молоко, фреш-сік без додавання цукру. Солодкі напої з магазину містять багато рафінованого цукру та надто калорійні.

9. Пристрасть до солодкого задовольніть у здоровий спосіб: робіть фруктові десерти.

10. Будьте дитині гарним прикладом: вживайте корисну їжу самі, за столом зосередьтеся на страві, вимкніть мобільний, приділяйте увагу дитині та її харчовим уподобанням.

Формуйте корисні звички та дотримуйтеся правил раціонального харчування змалечку, потурбуйтеся про регулярність дозованих фізичних навантажень у вашого чада і не забувайте, що своєчасне звернення до дитячого ендокринолога запобігає виникненню та розвитку захворювань ендокринної системи.

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook