Протизаплідні пігулки – то для розумних?

Насправді ж саме гормональний контрацептив, що його лікар підібрав індивідуально для жінки, є найефективнішим та безпечним.

Так вважають… сільські жінки, про що свідчать дослідження, якими поділилася доктор медичних наук, професор Валентина КВАШЕНКО.

– На жаль, більшість населення й далі активно зважає на чутки, стереотипи та вигадки. З-поміж таких є навіть медики. Насправді ж саме гормональний контрацептив, що його лікар підібрав індивідуально для жінки, є найефективнішим та безпечним.

– Чому гормональні контрацептиви – це добре?

– Передусім тому, що це найкраще вивчені медичні препарати, які використовують у світі. Адже вони орієнтовані на здоровий контингент населення. Тому перш, ніж оту пігулку, кільце чи пластир випустити на ринок, є багато організацій, що контролюють і перевіряють їхню якість та можливі побічні дії… Крім цього, якщо минулого століття жінка за життя мала 40–50 менструальних циклів (решту часу її яйники відпочивали, бо вона була або вагітна, або годувала груддю), то сучасна жінка – 400–500. Звідси шансів порушити їх як мінімум удесятеро більше. А заживання гормональних контрацептивів – це відпочинок для яйників. До того ж доведено, що ризики розвитку раку яйника, ендометрії та кишківника у жінок, які приймають гормональні контрацептиви, набагато нижчі, ніж у тих, що їх не заживають. Ці препарати забезпечують організму стабільний гармонійний фон. Приміром, коли ви пережили стрес чи маєте запалення, то, приймаючи контрацептиви, ви захищаєте себе на весь період шкідливого фактору…

– Але чому жінки бояться цих препаратів?

– Тому що гінекологи переважно не можуть правильно порадити, який контрацептив призначити тій чи тій жінці, а жінки не знають, який контрацептив вони хочуть. Тож важливе консультування пацієнтки й лікаря, що має вивчити особливості її сексуального життя, переваги, ставлення до медикаментів, їх заживання. Нині є спеціалісти, які проводять такі бесіди. Жінки мають знати, що можуть звернутися до центру планування сім’ї, у жіночу консультацію, до сімейного лікаря саме з цим питанням. А не йти в аптеку і не купувати абищо, не запитувати в подружки та приймати будь-що. Консультувати – не означає нав’язати, а надати інформацію і разом вибрати те, що влаштовує саме вас…

– А як відшукати саме свій контрацептив?

– Серед широкого асортименту гормональної контрацепції кожна жінка може вибрати той, що зручний саме для неї. Ці препарати є щоденні, щотижневі й щомісячні. Для молоді дуже важливо, аби було зручно й вимагало меншої уваги, тож для них найліпший щомісячний препарат, у якому низька доза гормону, що повільно всмоктується, але при цьому постійно діє. Тим, хто забуває про пігулки, ми рекомендуємо вагінальне кільце, про нього забути просто годі… Насправді, якщо правильно підібрати контрацептив, то і шкіра стає гарнішою, і кістки щільнішими, і зуби міцнішими, і передменструального синдрому менше… Але має бути нагляд гінеколога. Відтак це доволі безпечно й для жінок, що народили, їм можна заживати гормональні контрацептиви десять та більше років. І головне – без перерви. Бо організм налаштовується на відповідний гормональний фон, тому перерва можлива хіба для народження дітей. У цьому разі перерва – це якраз не відпочинок, а навантаження.

– Які міфи заважають жінкам зважитися на гормональну контрацепцію?

– Свого часу я дослідила ставлення сільських жінок до контрацепції. Ось що вони думають: використання контрацептивів негативно впливатиме на здоров’я чоловіків (!); чоловіча стерилізація веде до незворотних змін в організмі чоловіків; у 30% випадків СНІД передається через презерватив; контрацепція неефективна; під час заживання таких контрацептивів набираєш вагу…

А коли ми розпитували про запобігання, то почули щось на кшталт «гормональні контрацептиви – для розумних». Але ж якщо жінка буде грамотно користуватися методами контрацепції, то вона й спланує народження дитини, і витримає період до планування наступної, й попередить небажану вагітність. Адже, як відомо, за кількістю абортів ми лідируємо в Європі…

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook