Навіщо потрібно знати свій рівень холестерину

Холестерин в організмі виконує багато функцій, зокрема входить у склад оболонок всіх клітин, бере участь в утворенні гормонів та обміні вітамінів. Але холестерин буває небезпечним.

Консультує лікар-кардіолог Наталія МАСІКОВА.

Одним із найактуальніших захворювань і найпоширеніших причин смерті у ХХІ столітті є атеросклероз. Він розвивається внаслідок відкладання у стінках судин холестерину та формування атеросклеротичних бляшок, які збільшуючись перекривають просвіт судин. Це призводить до порушення постачання киснем різних органів (серця, мозку, нирок). Інсульт та інфаркт міокарда – грізні ускладнення атеросклерозу, але, на жаль, часто вони є першими виявами цієї недуги.

Що таке холестерин?

Холестерин – це складна жироподібна речовина. Він утворюється в печінці, але значна частина холестерину потрапляє в організм людини з їжею. Найбільше його міститься у продуктах тваринного походження: свинині, яловичині, салі, вершковому маслі, сметані, твердому сирі, яйцях. Холестерин в організмі виконує багато функцій, зокрема входить у склад оболонок всіх клітин, бере участь в утворенні гормонів та обміні вітамінів.

Чому високий рівень холестерину є небезпечним?

У крові холестерин сполучається з білками, утворюючи ліпопротеїни і так транспортується до різних клітин та тканин. Ліпопротеїни низької щільності (ЛПНЩ) відкладаються на стінках судин, сприяючи утворенню так званих атеросклеротичних бляшок. Саме тому ЛПНЩ отримали назву поганого холестерину. На противагу їм в крові є ліпопротеїни високої щільності (ЛПВЩ), які діють абсолютно протилежно: очищують стінки судин від надлишку холестерину, транспортуючи його у печінку, звідки він виводиться з організму. Тому ЛПВЩ заведено вважати хорошим холестерином. ЛПВЩ сповільнюють розвиток атеросклерозу, що їх більше, то краще. Зниження ЛПВЩ навіть при нормальному рівні холестерину призводить до прогресування атеросклерозу.

Який рівень холестерину нормальний?

• Загальний холестерин <5,0 ммоль/л;
• ЛПНЩ < 3,0 ммоль/л; • ЛПВЩ > 1,0 ммоль/л у жінок; > 1,2 ммоль/л у чоловіків;
• Тригліцериди < 1,7 ммоль/л;

Якщо показники виходять за вказані межі, то ризик розвитку атеросклерозу з усіма його наслідками зростає. Пам’ятайте, атеросклероз не виникає раптово, він розвивається роками. Навіть якщо ви вважаєте себе абсолютно здоровим, імовірно, що протягом наступних 10 років перенесете інфаркт міокарда чи інсульт.

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook