Діти Сім'я

Коли діти сваряться: 10 порад психолога, як примирити братів і сестер

Дверима грюкають, обзиваються, кричать одне на одного… Ваші діти сповнюють дім своїми сварками? Застосуйте ці поради психологів і у вашому домі запанує спокій.

1.Говорити тихіше. Діти репетують з усіх сил? Навіть якщо дуже хочеться —не відповідайте гнівом на гнів. Це буде тільки найкращим способом викликати стрес у всіх. Говоріть тихіше, але рішучо.

2.Відверніть увагу! Гроза вже близько? Відверніть від неї увагу. Хутенько вийдіть із цієї хмари, щоби трохи провітрити сімейну атмосферу: «Ану давайте всі на прогулянку!» Використайте хитрощі, щоби зрушити з місця найупертіших: покататися на автомобілі чи проїхатися велосипедом, кому що. Якщо сімейна прогулянка перебуває поза межами ваших можливостей, спасінням може бути ручна праця. Також подумайте про прикрашання дому, а нагод ніколи не бракує: літургійні свята, гостювання друзів, сімейні відзначення. Ще одна ідея — настільні ігри, щоб зібрати разом великих і малих. Вони можуть стати нагодою для вільних розваг, сповнених веселощів та сміху. А от до відеоігор треба підходити помірковано.

3.Як стримувати гнів. Затиснуті п’ястуки, витріщені очі… ось-ось вибухне сварка! Насамперед глибоко вдихніть і спробуйте дійти перемир’я, перш ніж проскочить іскра. Найкраще якби кожен міг бути у своєму кутку. Може, варто вкласти гроші у боксерську грушу або зробити її власноруч, щоби допомогти дітям панувати над нервами? На сварливих і нервових дітей гарно впливає присутність тварин. Іншою ідеєю є пропозиція — зарівно і меншим, і старшим — вести «щоденник злості», в якому можна виразити свої почуття. Коли буря вже стихне, можна разом порозмовляти про те, що, власне, сталося.

4.Не всі мислять однаково. Наші реакції на події, що з нами трапляються, — такі різні, аж часом тяжко зрозуміти, ба навіть знести тих, хто реагує інакше. Однак саме це і треба зробити. Не можна забувати про те, що діти живуть поточним моментом, а ми — ні. Коли їм чогось хочеться, вони одразу про це кажуть і виражають це прагнення з усіх сил. Пам’ятаймо, що не в усіх однакові характери і темпераменти. Наприклад, зазнавши прикрості, одні швидко перейдуть до інших справ дня, а інші довго це пам’ятатимуть.

5.Звертайте увагу на рівень утоми кожного. Втома щонайменше не допомагає підтримувати добру атмосферу в сім’ї. З одного боку, вона вичерпує наші запаси терпеливості, а з іншого — діє як склад динаміту. Дуже легко буде підпалити гніт. Тому потрібно стежити, щоб усі виспалися. Може, котресь із дітей має більшу потребу відпочинку, ніж його брати і сестри? А ви самі? Чи вам не час перепочити? Якщо ви відчуваєте, що ваше напруження зростає, — вийдіть, подихайте свіжим повітрям.

6.Навчіть дітей лагідності. Пам’ятайте про потребу додавати до вашої сімейної щоденності трошки лагідності. І смійтеся! Сміху ніколи не буває досить. Сміх, задіюючи наші м’язи та дихання, впливає як заспокійливе. Перегляньте якусь комедію всією сім’єю, дозвольте дітям спонтанно виражати емоції. А що якби запропонувати сімейству імпровізацію скетчів? Вистачить задати тему, мати два-три предмети — і можна починати! Не забудьте увічнити ці моменти на фотографіях чи відео.

7.Рухайтеся. Подбайте про спорт! Регулярна фізична активність покращує роботу серця і дихальних шляхів, долає стреси і нервові напруження. Спорт дає нам здорову втому. Пропонуючи дітям спортивні заняття, ви уникнете надміру напруженостей удома. Краще вже потерпіти крепатуру, ніж страждати від синяків унаслідок домашніх бійок!

8.Музика робить нас м’якшими. Деякі види музики мають заспокійливий вплив, зокрема неквапливі звуки барокових творів (Кореллі, Вівальді, Бах), класика (Моцарт, Гайдн, Бетховен), романтична музика (Шуман, Брамс, Шопен, Ліст) або григоріанські хорали. Чому б не вмикати час до часу приємну музику, яка сама залагодить напруження?

9.Хороша організація дозволяє уникати вибухів злості. Ніщо не вносить у дім стільки напруженості, як неконтрольований поспіх! Але буває достатньо виставити будильник (трошки) раніше, ніж у всіх, щоби приготувати сніданок і з’їсти його спокійно. Якщо все було приготоване напередодні (портфелі, перекуси, одяг біля ліжечок…), то матимете змогу дозволити кожному розпочати день спокійно. Припиняться огризання, які всіх тільки дратують. «Поспішай повільно». Це саме правило застосуйте під час їди: якщо ви сідаєте до столу похапцем, то голод і втома посилюватимуть нервовість і помножуватимуть нагоди для вираження поганого настрою.

10.Не драматизуйте! У сварках є свої переваги. Сім’я, яка свариться, це зовсім не обов’язково сім’я, в якій діється щось погане. Хороша сварка може навіть інколи багато чого прояснити. Це хороша нагода скинути свій тягар. Сварка дозволяє кожному висловити свої претензії та не загострювати справу — за умови, що ми будемо здатні спілкуватися мудро і з любов’ю, щоб розв’язати проблеми, які часто зроджуються з непорозумінь. Крім того, сварка провадить до неминучого зіткнення характерів. Вона робить так, що ми стримуємо свій егоїзм, дратівливість, нетерплячість.

Дата публікації: 19.06.2020 img Поділитися