Остеопороз — це метаболічне захворювання кісток, генералізована втрата кісткової маси, що починається після природної або хірургічної менопаузи і призводить до зниження фізичної міцності кісток і збільшення ризику переломів через 10-15 років після зупинення функції яєчників. Детально про остеопороз розповідають гінекологи Андрій Срібняк та Марина Гресько.
Як остеопороз змінює організм
Найбільш характерними клінічними проявами постменопаузального остеопорозу є переломи шийки стегна, променевих кісток та хребта. Відбуваються структурні зміни в хребцях, які характеризуються зменшенням кісткової маси. Такі зміни хребта призводять до поступового зменшення зросту людини, в деяких випадках до 15 см, викривлення хребта з появою характерної постави: згорбленої спини та випуклого живота. Внаслідок цього погіршується функціонування внутрішніх органів: можуть виникати утруднення дихання, з’являються болі в нижній частині спини та в ділянці серця внаслідок стиснення нервів, котрі відходять від спинного мозку, порушується діяльність шлунково-кишкового тракту.
На кісткову тканину прямий вплив мають жіночі статеві гормони (естрадіол та прогестерон), губчаста речовина кісткової тканини є своєрідним органом-мішенню для статевих гормонів. У сучасній медицині лікують остеопороз, використовуючи фітоестрогени.
Де знайти фітоестрогени?
Фітоестрогени — це один з видів фітогормонів, які продукуються рослинами. За своїм складом вони схожі до жіночих статевих гормонів.
У багатьох часто вживаних нами продуктах містяться естрогени. Їх збалансована кількість у щоденному раціоні може допомогти запобігати виникненню багатьох патологічних станів, викликаних дефіцитом гормонів. Перш за все, погіршення гормонального фону після настання менопаузи є ризиком розвитку остеопорозу, ожиріння, хвороб серця та раку грудної залози.
- Значну кількість харчового естрогену містить соя. Її використовують при виготовленні таких продуктів як сир, масло, йогурти.
- Сої не поступаються бобові, квасоля та зелений горошок.
- З давніх часів своїми добрими властивостями відоме насіння льону. Це — чудове джерело жирних кислот Омега — 3, 6 і 9. До того ж воно багате на фітоестрогени. Фармацевтика вже давно використовує витяжку з насіння льону в препаратах для жінок, основна функція яких зменшити та усунути дискомфортні прояви клімаксу.
- Зернові культури також багаті високим вмістом фітоестрогенів. Особливо корисною є пшениця. Не менш корисні — овес і сочевиця.
- Не варто нехтувати і таким продуктом як висівки.
- Фітоестрогени містяться у всіх сортах капусти, проте найбільше їх в цвітній та броколі.
- Горіхи і насіння соняшнику також джерело фітоестрогенів.
- Важливим джерелом є і молочні продукти, оскільки травоїдні тварини харчуються рослинами, тому їхнє молоко містить велику кількість фітогормонів.
Чим корисні фітоестрогени?
Вони знижують симптоми клімактеричного періоду: припливи жару, перепади настрою, пітливість, знижують прояви остеопорозу, запобігають росту утворень як доброякісного, так злоякісного характеру, тобто є хорошим профілактичним засобом запобігати пухлинним захворюванням. Також вони призупиняють процеси старіння.
Зокрема хотілось би зробити акцент на лікуванні фітоестрогенами остеопорозу як прояву постменопаузи. Адже фітоестрогени мають схожість у своїй хімічній будові з жіночими статевими гормонами. Вони можуть впливати на обмінні процеси у кістковій тканині, збільшувати як органічний компонент кісткової тканини, так і покращувати засвоєння кальцію кістками, і як наслідок — зменшувати клінічні прояви остеопорозу: болі в попереку та великих суглобах (кульшових та колінних), зменшення ризику виникнення так званих старечих переломів (переломи шийки та головки стегнової кістки, променевої кістки в типовому місці та хребців).
Фітоестрогени не є панацеєю, і перш ніж складати собі нову дієту, враховуйте, що головне — дотримання балансу в раціоні. Фітоестрогени є дуже активними біологічними речовинами, і тому до них потрібен грамотний підхід, щоб зберегти жіноче здоров’я протягом довгого часу.
Post Views: 26