рак

Звідки у тілі беруться ракові клітини?

Коли у людини діагностують рак, перше питання, яке виникає: звідки він взявся? Відповідь потрібно шукати у генах та інформації про те, як розвиваються ракові клітини.

Звідки береться рак?

Наш організм – це неймовірно складний і дивовижний механізм, який складається з трильйонів клітин. Ці клітини об’єднуються, формуючи тканини, кожна з яких виконує свої унікальні функції.

У центрі кожної клітини знаходиться ядро, яке є домом для генів, розташованих на хромосомах. Гени мають ключову роль, адже вони керують процесами росту, розмноження, роботи та смерті клітин. Під час нормального функціонування, це забезпечує здоров’я та правильну роботу організму.

Гени – це, по суті, частини ДНК, що несуть важливу інформацію для створення клітин. Коли відбувається раптова зміна у ДНК або вона отримує пошкодження, це веде до мутації. Мутації в критично важливих генах можуть спричинити серйозні збої в роботі клітин.

Рак виникає, коли мутовані гени втрачають здатність правильно функціонувати, що призводить до неконтрольованого ділення клітин. Ці змінені клітини стають основою для утворення ракових пухлин.

Відмінною особливістю ракових клітин є їх здатність ділитися без контролю, ігнорувати сигнали про зупинку росту або смерть, а також проникати в інші тканини та органи, завдаючи їм шкоди. Ракові клітини потребують багато ресурсів для свого росту, тому великі пухлини можуть стимулювати формування нових кровоносних судин для забезпечення себе киснем та поживними речовинами, процес, відомий як ангіогенез.

Не всі зміни в тканинах призводять до раку, однак деякі можуть перетворитися на рак, якщо не лікувати. Лікування та успішність боротьби з раком залежать від типу та стадії хвороби, а також від індивідуальних особливостей пацієнта.

  • “Жіночий” рак: лікарка розповіла, кому він загрожує
  • 12 ознак раку у чоловіків, які вони часто ігнорують

Що можна зробити для профілактики раку?

Знизити ризик розвитку раку можливо. Для цього потрібно дотримуватися деяких рекомендацій.

  1. Не куріть і уникайте пасивного куріння. Куріння є однією з основних причин раку, в тому числі раку легень, ротової порожнини, горла, гортані, підшлункової залози, сечового міхура, шийки матки та нирок.
  2. Підтримуйте здорову вагу та будьте активними. Зайва вага або ожиріння підвищують ризик розвитку декількох видів раку, зокрема раку молочної залози, кишківника, підшлункової залози, ендометрія (оболонки матки) та нирок. Регулярні фізичні вправи можуть допомогти знизити ризик.
  3. Харчуйтеся здоровою їжею. Включайте до свого раціону багато фруктів, овочів, цільнозернових продуктів і бобових. Обмежте споживання червоного м’яса (такого як яловичина, свинина, баранина) та уникайте обробленого м’яса.
  4. Обмежте споживання алкоголю. Ризик розвитку раку зростає з кількістю алкоголю, який ви п’єте та тривалістю його споживання.
  5. Уникайте надмірного впливу сонця та не відвідуйте солярій. Ультрафіолетове випромінювання є основною причиною раку шкіри, включаючи меланому. Використовуйте сонцезахисний крем і носіть захисний одяг, коли ви на сонці.
  6. Вакцинуйтеся проти інфекцій, які можуть спричинити рак. Вакцини проти вірусу папіломи людини (ВПЛ) та гепатиту В можуть запобігти раку шийки матки та раку печінки.
  7. Уникайте ризикованої поведінки. Практикуйте безпечний секс, щоб уникнути інфекцій, які можуть спричинити рак, зокрема ВПЛ, який може призвести до раку шийки матки, раку ануса та деяких видів раку горла.
  8. Проходьте регулярні медичні огляди і скринінги на рак. Раннє виявлення деяких видів раку може значно підвищити шанси на успішне лікування.

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook