Після їди живіт розпирає настільки, що не можете застебнути ґудзик на штанах? Зранку живіт – плаский, проте під кінець дня маєте вигляд як жінка на шостому місяці вагітності? Якщо регулярно потерпаєте від скупчення газів у кишківнику, вам відомо, наскільки це може бути некомфортно, незручно, а часом і боляче. Здуття псує якість життя, негативно впливає на самооцінку, та й загалом не приносить користі організму.
«Здуття – ознака запалення. Однією з головних причин здуття є кишкова інфекція, відома як синдром надмірного бактеріального росту у тонкому кишківнику», – пояснює доктор медицини Емі Маєрс (США), що спеціалізується на здоров’ї кишечнику, дисфункції щитоподібної залози та аутоімунних захворюваннях.
Кишечник є «домом» для трильйонів мікроорганізмів, які відіграють важливу роль у процесі травлення, роботі імунної системи і навіть… формуванні настрою. Більшість бактерій, які населяють шлунково-кишковий тракт, локалізуються в ободовій і товстій кишці. Невелика кількість живе також у тонкому кишечнику. Якщо внаслідок певних факторів у кишечнику виникне дисбаланс (дисбактеріоз), чисельність колонії бактерій в ободовій і товстій кишці може суттєво зрости. І тоді ці мікроорганізми, завойовуючи життєвий простір, почнуть мігрувати у тонкий кишечник, що потягне за собою розлади травлення, а згодом – почне впливати на здоров’я всього організму.
10 ознак синдрому
— метеоризм, здуття і діарея;
— спазми та біль у животі;
— закреп (нечастий симптом порівняно із діареєю);
— діагностований синдром подразненого кишківника або запальних захворювань кишечнику;
— непереносимість окремих продуктів, які містять, зокрема, глютен (клейковину), казеїн, лактозу, фруктозу та особливо гістамін;
— хронічні захворювання, такі, як фіброміалгія, синдром хронічної втоми, діабет, нейром’язові розлади та автоімунні недуги;
— дефіцит вітамінів і мінералів, зокрема вітамінів А, В12, D і Е;
— порушення всмоктування жирів (проявляється знебарвленими, об’ємними випорожненнями, що мають різкий неприємний запах);
— розацеа та інші шкірні висипи;
— синдром дірявого кишечнику (підвищеної проникності кишечнику).
Чому синдром виникає?
- нездорові харчові звички: надмір цукру та вуглеводів у раціоні, зловживання алкоголем (бактерії обожнюють ці продукти і ростуть на них «як на дріжджах»).
- гіпотиреоз (гіпотиреоїдизм), який може спричинити сповільнення метаболізму і накопичення бактерій у тонкому кишечнику;
- знижена кислотність шлунка (незасвоєна їжа стає поживою для бактерій);
- медикаменти, які порушують баланс бактерій (зокрема антибіотики, протизаплідні засоби і стероїди);
- стрес, який негативно впливає на процес травлення і викликає дисбактеріоз;
- фізична обструкція (непрохідність) кишечнику у випадках дивертикул, післяопераційних рубців та хвороби Крона, що може призвести до патологічного накопичення бактерій у ньому;
- порушення моторики, спричинене діабетом, склеродермією чи неврологічними станами, як-от хвороба Паркінсона, боковий аміотрофічний або розсіяний склероз.
Що спричиняє здуття?
Якщо у тонкому кишечнику скупчується надмірна кількість бактерій, вони починають споживати неперетравлену їжу, найбільш активно налягаючи на вуглеводи. Вуглеводи бродять і (як побічний продукт цього процесу) утворюється водень. Водень своєю чергою є поживою для одноклітинних організмів (археїв), які населяють тонкий кишечник. Споживаючи водень, археї продукують газ метан. Результатом надлишку газу у кишечнику є сильне здуття, відрижка та метеоризм.
Як назавжди позбутися цієї проблеми?
Передусім необхідно здати відповідні аналізи й підтвердити, що здуття спричинене синдромом надмірного бактеріального росту у тонкому кишечнику. Наступний етап – лікування, що передбачає встановлення контролю над бактеріями та відновлення природного їх балансу у кишечнику.
Крок 1: Змусьте бактерії «голодувати»
Виключіть зі свого раціону продукти, які «годують» бактерії у тонкому кишечнику (а саме цукор, алкоголь і вуглеводи). Крім очевидних «підозрюваних», таких, як хліб, тістечка, печиво, тортики чи солодкі коктейлі, необхідно також відмовитися від складних вуглеводів, зокрема цілого зерна і бобових. Ці продукти розпадаються у кишечнику на цукри, «годуючи» бактерії як звичайний цукор.
Споживайте якомога більше овочів, які не містять крохмалю, листяну зелень, прості білки і здорові жири. Споживання фруктів зведіть до мінімуму.
Задовольнити потяг до солодкого допоможуть ягоди (до їхнього складу входить мало вуглеводів та цукрів).
Крок 2: Усуньте надмір бактерій
Зробити це можна за допомогою відповідних антибіотиків, які прицільно атакуватимуть «погані» бактерії залежно від того, який тип газу – водень чи метан – ці мікроорганізми продукують більш активно, при цьому не зачіпаючи їхніх «хороших» сусідів, без яких процес травлення не відбувся б. Не займайтеся самолікуванням – вибір препарату довірте лікарю!
Крок 3: Відновіть баланс корисних мікроорганізмів
Так ви зміцните імунну систему, оптимізуєте процес травлення і всмоктування поживних речовин. Під час лікування синдрому слід виявляти максимальну обережність, оскільки, вживаючи певні пробіотики, можете тим самим «докинути дров у багаття».
Типовими бактеріями, які виявляють активність під час цього захворювання, є лактобацили та біфідобактерії, а більшість пробіотичних біологічних добавок містять бактерії саме цих видів. Тож, попри те, що пробіотики корисні для людей, які не хворіють на синдром надмірного бактерійного росту у тонкому кишківнику, вони можуть сприяти надмірному бактеріальному росту у хворих, у яких діагностували цю проблему.