“Жіночі” хвороби у дівчаток, або Коли дівчинку треба показати гінекологу

У яких випадках дівчинку слід відвести до гінеколога? Чи може дитина мати "дорослі" захворювання і що має насторожити батьків? Як підготуватися до першого візиту до гінеколога?

На запитання журналістів Район.Медицина про здоров’я дівчаток відповідає лікарка-гінекологиня дитячого і підліткового віку Валентина Вдовенко.

 

– Пані Валентино, чи відрізняється дитяча гінекологія від дорослої? Чим саме?

– Відрізняється тим, що доросла жінка – це сформована особистість, готова до продовження роду, а дівчинка – лише на цьому шляху, де може бути багато перепон. Підходи до обстеження та лікування теж різні.

– У якому віці повинна відбутися перша зустріч дівчинки з гінекологом?

– Якщо є якісь скарги чи відхилення, то у будь-якому віці. Не потрібно займатися самолікуванням, бо так можна пропустити серйозні хвороби. Тут немає вікових обмежень.

– Чи потрібно готувати дівчинку до першого походу до гінеколога? Як правильно це зробити?

– Потрібно розповісти, що це таке, впевнити, що це не страшно. Мама повинна підготувати дитину психологічно. На практиці певних приготувань немає, головне мати підлітковий набір.

Про захворювання та симптоми

– Що має спонукати піти до лікаря? Що повинне насторожити батьків?

– Якщо у маленької дитини є дискомфорт, вона криклива та неспокійна, то спочатку потрібно до сімейного лікаря, а він вже може направити до вузького спеціаліста. Для дорослих дівчаток – це проблеми з місячними: болі, кровотечі. Якщо нічого не турбує, то в 14 років рекомендується зробити огляд, адже в такому віці дівчатка починають перетворюватися на жінку.

– Із якими захворюваннями нині звертаються юні пацієнтки?

– Найчастіше – порушення менструального циклу та запальні захворювання органів малого таза. Запалення – це частіше наслідок гострих респіраторних захворювань, захворювань сечової системи, скарлатини. Я б додала, що це ще невміння грамотно одягатися в нашому кліматі, діти орієнтуються на моду, а не на температуру надворі. На все потрібен здоровий глузд, адже можна одягатися модно і тепло водночас.

– До яких проблем у майбутньому можуть призвести запущені запальні процеси у дитинстві?

– Найгірше – безпліддя. На другому місці – онкозахворювання.

– За вашими спостереженнями, хвороби молодшають?

– Так.

– Що, на вашу думку, є причиною?

– Можливо, зміна харчування, способу життя, надмірна урбанізація, екологія, неправильний розподіл відпочинку і роботи, погані звички. Для того, щоб на старість мати гарний вигляд, потрібно турбуватися про своє здоров’я з молодого віку. Дуже сумно, що стільки дівчаток зараз курять та вживають алкоголь – це повільна отрута.

– Чи бувають проблеми інфекційного характеру у дівчаток до статевого дозрівання?

– Так. Зазвичай, вони йдуть як наслідок інших хвороб: запалення сечової системи, кишківника, часті ГРВЗ, недостатній гігієнічний догляд.

– Кажуть, ендометріоз не розвивається у підлітків.

– Міф. На жаль, ендометріоз буває і вроджений.

– Ранній початок статевого життя – це лише ризик небажаної вагітності? Чи існують інші ризики? Наскільки імунна система дівчинки готова до таких стосунків?

– Абсолютно не готова. Імунна система дівчинки формується до 18 років. Також це великий ризик отримати статеві хвороби.

Про початок статевого життя

– Чи варто дівчаткам, які почали статеве життя, вживати протизаплідні?

– По показаннях.

– Чи варто після початку статевого життя одразу відвідати лікаря?

– До і після потрібно сходити до лікаря.

– Досить багато дівчаток намагаються схуднути, голодують. Наскільки це безпечно для здоров’я?

– Категорично небезпечно. Ми з цим стикаємось приблизно раз на 2-3 місяці, а, може, й частіше. Це нормально, що в період статевого дозрівання дівчатка трохи набирають вагу. Безтолкове схуднення призводить до того, що можуть зникнути місячні, потім зменшується матка, що може призвести до безпліддя. Дуже важливо також висипатися і не збивати природний ритм. Ніколи не схудне людина, яка недостатньо спить. Потрібно грамотно їсти.

Розмову з лікарем також можна СЛУХАТИ В ПОДКАСТІ:

Спілкувалася Вікторія ЖУКОВСЬКА

До публікації матеріал підготувала Діана КОСТЮК

Поділитись у:

Читайте також:

Ми у Facebook